סימנים לחוסר בוויטמינים – מידע וטיפים מבית סולגאר

ויטמין הוא שם כולל לחומרים אורגניים חיוניים אותם הגוף לא תמיד מסוגל לייצר בעצמו. מבוגרים, קשישים, ילדים, מתבגרים, ונשים בתקופת ההיריון וההנקה זקוקים לוויטמינים. הוויטמינים מסייעים בחילוף החומרים בגוף וחיוניים מאוד לתחזוקה כללית של מערכות הגוף השונות, לתהליך הגדילה, לבניית כדוריות דם אדומות, לתחזוקת ההורמונים, להפקת כימיקלים למערכת העצבים ועוד. ויטמינים מקבוצות שונות דוגמת A, Cו-E, אף נחשבים לחומרים נוגדי חמצון רבי עוצמה.

במקרים של חוסר מתמשך בוויטמין זה או אחר, עשויים להופיע תסמינים שונים המאותתים כי הגוף זקוק לתוספים וכי עלינו להשלימם בהקדם – אם בדרך טבעית ואם באמצעות תוספי בריאות.

מצבים בהם מומלץ להשלים ויטמינים ומינרלים

 • תזונה חסרה
 • דיאטות תכופות
 • מצבי מתח
 • חולשה, עייפות או דיכאון
 • בעיות עיכול וספיגה
 • מחלות כרוניות שונות
 • נטילה קבועה של תרופות הפוגעת במטבוליזם של וויטמינים שונים
 • תלות עם קבוצת הגיל
 • היריון ואחרי לידה
 • אימוני כושר וספורט
 • אחרי ניתוח- התאוששות הגוף ממאמץ ייחודי
 • תחזוקת גוף לבריאות כללית - למניעת חסר ומחלות

על פי רוב, בטרם נוטלים תוספי בריאות או ויטמינים רצוי לערוך בדיקות דם מקיפות על מנת לאמוד את כמות החוסרים בגוף, לשם בחירת התוספים המתאימים ביותר. אולם יש לקחת בחשבון כי גם בדיקות דם לא משקפות בהכרח את תמונת המצב בגוף, וזאת בשל העובדה כי חסר בויטמין מסוים לא תמיד בא לידי ביטוי באופן מיידי בבדיקות הדם. כמו כן, בדיקות דם שגרתיות אינן מציגות את כל קשת הוויטמינים והמינרלים. בשל כך, מומלץ להיוועץ ברופא, נטורופת ואו דיאטנית ולעקוב אחר ההשפעות ומידת השיפור בתקופה הראשונה לנטילתם.

התסמינים שידליקו לכם "נורה אדומה"

* לתשומת לבכם: מומלץ תמיד להיוועץ בגורם מוסמך לפני נטילת ויטמינים או תוספים (רופא, נטורופת, דיאטן וכיוב').

קיימים מספר תסמינים גופניים המעידים על חוסרים בוויטמינים:

 • חיוורון בעפעפיים התחתונות –ותחושת עייפות גדולה מצביע על אנמיה הנגרמת מחוסר ברזל או מחוסר בוויטמין B12. במקרים של אנמיה מומלץ ליטול את הרכיב החסר ובמקביל לשפר את התזונה בכללותה (במיוחד ברזל עדין ו- B12).
 • תחושת "שריפה" בקצות הגפיים –גם היא עלולה להיגרם בשל חוסר בוויטמין B12. נטילת ויטמין בהתאם להמלצות הרופא עשויה למלא את המאגרים ולמנוע את תחושות ה"שריפה". ייתכן קשר גם לוויטמיני B נוספים בקבוצה ולכן מומלץ לקחת B קומפלקס (B5 בייחוד).
 • חריצים קטנים על הלשון –מעידים על ספיגה לקויה של רכיבי תזונה, ובעיקר של וויטמינים מקבוצת B. על פי רוב יתלוו להופעת החריצים תחושת חוסר מרץ ונטייה למצבי רוח. במצבים אלה מומלץ ליטול ויטמינים ממשפחת ה-B.
 • סדקים בזויות הפה –מופיעים כאשר קיים מינון נמוך של ויטמין B2 בדם. ניתן לטפל בתופעה עם נטילת קומפלקס ויטמיני B.
 • ידיים אדמומיות ומתקלפות –סימן זה מעיד על חוסר של מספר רכיבים תזונתיים החיוניים לגוף דוגמת אבץ, חומצות שומן חיוניות, וכן ויטמיניםC ו-E.
 • פצעונים אדומים לאורך הזרוע – הופעתם עשויה להעיד על מחסור בוויטמין A. מומלץ לצרוך ויטמין A באמצעות מזונות מהחי או מירקות כתומים. (ויטמין Aכרטינול אינו מומלץ לנשים בהיריון, ההעדפה במצב זה הינה לירקות כתומים המהווים מקור עשיר לבתא קרוטן שמתממש בכבד לוויטמין A בתנאים מסויימים).
 • סימנים לבנים על הציפורניים – ייתכן שהופעתם נובעת ממחסור מתמשך באבץ – מינרל חיוני לבריאות העור, השיער ומערכת החיסון. במקרים אלה מומלץ ליטול תוסף אבץ או להעשיר את התזונה במזונות המכילים אבץ (קיים במזונות צמחיים רבים – בעיקר בזרעים, באגוזים, בקטניות ובדגנים). יש לקחת בחשבון כי צריכה מופרזת של אבץ אינה מומלצת וכי יש לעשות הפסקה בנטילת אבץ מעת לעת כדי לאזן את רמתו מול מינרלים אחרים בגוף.
 • התכווצויות שרירים ברגליים –מופיעות על פי רוב לאורך השוקיים או בכפות הרגליים, וקשורות לעיתים רבות במחסור במגנזיום ובסידן. במקרים אלה מומלץ להגדיל את צריכתם בצורת תוספי בריאות.

B12 מבית סולגאר היחיד שהוכח מחקרית כבעל ספיגה מהירה ואפקטיבית!*. הטבליות התת לשוניות של סולגאר בטעם דובדבן טבעי ומאפשרות ספיגה ישירה של ויטמין B12 למחזור הדם ולכן מהוות תחליף מצוין לטיפול הניתן בזריקה*. ויטמין B12 מבית סולגאר נחקר ונמצא יעיל לטיפול באפטות ופצעים בפה** ויטמין B12 מבית סולגאר הינו המומלץ ביותר על ידי אנשי המקצוע בתחום - רופאים, רוקחים ומטפלים***

לפרטים נוספים

מתילקובלאמין זוהי הנגזרת הפעילה של ויטמין B12 ולכן אינה מצריכה המרה נוספת בגוף ("מוכנה לגוף"). *במחקר שנערך על נגזרת מתילקובלאמין בהקשר של חולי סוכרת המטופלים בתרופות נמצא כי: - נגזרת מתילקובלאמין הקלה על כאבי נוירופתיה סוכרתית. - נגזרת מתילקובלאמין שיפרה הולכה עצבית. - נגזרת מתילקובלאמין סייעה בריפוי של עצבים פגועים.

לפרטים נוספים
ויטמין B12

ויטמין B12

Vitamin B12 100 mcg

ויטמין B12 במינון של 100 מק"ג של סולגאר מיוצר באיכות גבוהה וללא פשרות ומופק ממקורות טבעיים המוגנים בזכויות קניין יוצרים.

לפרטים נוספים
ויטמין B12 נוזלי בתוספת קומפלקס ויטמיני B

ויטמין B12 נוזלי בתוספת קומפלקס ויטמיני B

Sublingual B12 2000 mcg with B-Complex Liquid

ויטמין B-12 נוזלי במינון 2,000 מק"ג, בתוספת קומפלקס ויטמיני B עבור המתקשים בבליעת טבליות או כמוסות. מנה אחת מספקת 2000 מק"ג ויטמין B-12 בצורת (ציאנוקובאלאמין) ותערובת B קומפלקס סינרגיסטית.

לפרטים נוספים

ויטמין B5 (חומצה פנטותנית), המכונה גם "ויטמין המורל"*, ממלא תפקיד בשימוש ורגולציה של כולסטרול. בכך הוא מסייע לשמירה על רמות תקינות של כולסטרול בעורקים ולמניעת הצטברות פלאק אשר עלולה לגרום להתקף לב או שבץ**. מחקרים רבים הראו כי ויטמין B5 עלול לסייע בהפחתה של רמות הטריגליצרידים והכולסטרול "הרע", ה-LDL באנשים עם רמות גבוהות של שומנים בדם***. במקביל, ויטמין B5 עלול לסייע בהעלאת רמות הכולסטרול "הטוב", ה-HDL****.

לפרטים נוספים

ויטמיני B חשובים לתפקודים רבים בגוף אך בעיקר חיוניים בשמירה על תפקוד תקין של מערכת העצבים (דיכאון וחולשה, מצבי לחץ). במחקר שבדק את האפקט של מתן קומפלקס ויטמיני B לקבוצת אנשים החווים סטרס פיזיולוגי המקושר ללחצי עבודה כרוניים, מצא כי לקומפלקס ויטמיני B היה אפקט משמעותי בהורדת מצב רוח דיכאוני/מדוכדך בתום 12 שבועות. החוקרים סבורים כי לאפקט זה משמעות רבה בהתחשב בשכיחות הגבוהה של מתח בעבודה בימים אלו*.

לפרטים נוספים
מגה-סורב 50

מגה-סורב 50

Megasorb Vitamin B-Complex

קומפלקס ויטמיני B בצורת הקו-אנזימים, המבטיחים ספיגה והטמעה מושלמת בגוף.

לפרטים נוספים
ויטמין B2 ריבופלאבין

ויטמין B2 ריבופלאבין

Vitamin B2 (Riboflavin) VCaps

ויטמין B2 דרוש להפקת אנרגיה בגוף, שגשוג תקין של תאים וייצור תאי-דם אדומים. נחוץ לבריאות מערכת העצבים, העיכול, העור, השיער והציפורניים. חסר בריבופלאבין יתבטא בין השאר בשפתיים סדוקות, פצעים בפה, בעיות בעור ובעיניים, נימול בגפיים, אנמיה על רקע של חסר ברזל ומיגרנות*.

לפרטים נוספים
ויטמין C בתוספת פקעות ורדים

ויטמין C בתוספת פקעות ורדים

Vitamin C 500/1000 mg with Rose Hips

ויטמין C חומצי בתוספת פקעות ורדים המשפרים את ספיגתו בגוף.

לפרטים נוספים
ויטמין E טבעי יבש

ויטמין E טבעי יבש

Dry Vitamin E 200/400 IU VCaps

ויטמין E טבעי יבש ומסיס במים (D-alpha tocopherol succinate), אשר נבדק בשלושה מחקרים קליניים והוכח כאפקטיבי ויעיל ביותר! הצורה היבשה מבטיחה ספיגה גבוהה, ללא תלות בנוכחותו של מזון שומני.

לפרטים נוספים
ויטמין A יבש

ויטמין A יבש

Dry Vitamin A 5000 IU

ויטמין A (רטינול), הוא נוגד-חמצון חיוני להתחדשות תאי העור והרירית של מערכות הנשימה, העיכול והשתן. הוא מסייע בהגנה על העיניים, חיזוק העצמות והשיניים, הכרחי לפעילות תקינה של מערכת החיסון והעור.* מאמר שפורסם לאחרונה סקר את הקשר של ויטמין A לטרשת נפוצה (MS).**

לפרטים נוספים
אבץ פיקולינאט

אבץ פיקולינאט

Zinc Picolinate 22 mg

אבץ פיקולינאט (אבץ הקשור לחומצה פיקולינית) בעל ספיגה מהירה, איכותית וכושר הטמעה גבוה יותר בהשוואה לצורות ספיגה אחרות* מכיוון שהאבץ הינו מינרל החיוני למאות תהליכים ותגובות ביוכימיות בגוף, עבודות מחקר רבות התמקדו בקשר בין חוסר בו לתחלואים שונים. בין הממצאים שכבר נאספו והועלו על הכתב, הוכח כי האבץ נוגד-חמצון ונוגדת דלקת עוצמתי***. נמצא כי מעורבותו של האבץ בסינתזת חלבונים ותהליכים ביולוגיים הקשורים לכך, החיוניים להתחדשות של רקמת העור, איחוי פצעים וטיפול בכיבי עור**. עוד נצפה כי תפקודם התקין של איברי הרבייה, בגברים ובנשים, תלויים אף הם בנוכחות מינרל חיוני זה בגוף****.

לפרטים נוספים
מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט

Magnesium Citrate

מגנזיום ציטראט מבית סולגאר בעל היתרון הביולוגי הטוב ביותר! הן מפני יכולת הספיגה הגבוהה גם בסביבה אשר אינה חומצית במידה מספקת, והן מפני שצורה זו של מגנזיום הוכחה כיעילה ביותר ובעלת תופעות הלוואי המעטות ביותר* בהשוואה לסוגים אחרים. מסיבה זאת ועוד, הפך מגנזיום ציטראט לבחירה הראשונה של אנשי מקצוע מהתחום. מגנזיום ציטראט הינו מגנזיום הקשור לחומצה ציטרית (קשירה אורגנית). חומצה ציטרית מופקת באופן טבעי מפירות הדר שונים.

לפרטים נוספים
סידן ציטראט בתוספת ויטמין D3

סידן ציטראט בתוספת ויטמין D3

Calcium Citrate with Vitamin D3

סידן ציטראט בתוספת ויטמין D3, החיוני לספיגתו והטמעתו בעצמות הגוף. ציטראט היא צורה אורגנית של סידן הקשור לחומצה ציטרית. קשירה זאת משפרת את קליטתו של הסידן, נספגת ביעילות רבה ונטולת תופעות לוואי.

לפרטים נוספים
  הדרכה אישית ויצירת קשר
open contacts