על שלשול והטיפול בו

שלשולים הם תסמין המעיד על הפרעה תפקודית כלשהי. הם גם עלולים להוות רמז ראשון למחלה חמורה יותר. שלשול מוגדר ככזה כאשר היציאות הן מימיות ורכות ומתרחשות בתדירות גבוהה (מעל שלוש פעמים ביום). כאשר השלשולים נמשכים יותר מימים מספר, יש לערוך בירור מקיף באשר לגורמים להם. ההתמקדות הטיפולית בעת שלשול חריף היא במניעת איבוד נוזלים, נתרן, אשלגן וקלוריות.

גורמים

שלשולים שאינם נגרמים על ידי זיהום ויראלי, פטרייתי או חיידקי או בעקבות מזון או מים מזוהמים – יכולים להתפתח בעקבות הגורמים הבאים:

 • קשיי עיכול של פחמימות.
 • חסר באנזימים (כמו במקרה של אי-סבילות ללקטוז).
 • צריכה מופרזת של פֵּרות וירקות.
 • אלרגיות למזון.
 • רגישות לתרופות.
 • פגיעה במיקרופלורה של המעי עקב שימוש באנטיביוטיקה.
 • מצבי עקה.
 • היפרתירואיד.
 • מחלות של מערכת העיכול (צליאק, תסמונת המעי הרגיז, מחלות מעיים דלקתיות).

תסמינים

שלשול אקוטי בדרך כלל מלווה בתחושת כאב ואי-נוחות של הבטן, בנפיחות, בגזים, בקשיי התאפקות ובתשישות.

שלשול כרוני עלול לגרום ל:

 • רמות סוכר נמוכות בדם.
 • הפרת שיווי משקל של אלקטרוליטיים בגוף.
 • התייבשות.

המלצות לתזונה נכונה

טיפול בשלשול כרוני או אקוטי מחייב הימנעות מצריכת קפה, שוקולד, מוצרי חלב ותבלינים.

מומלץ לצרוך מזונות המשקמים את איזון הנוזלים והאלקטרוליטים בגוף, כמו מרקים, קרקרים, אורז, מחית תפוחים ובננות. יש להקפיד על צריכת נוזלים מספקת למניעת התייבשות; ובמקביל, מומלץ לערוך דיאטת אלימינציה לבירור אלרגיה או רגישות למזון.

קשר עם תרופות

תרופות אנטיביוטיות רבות גורמות לתופעות לוואי במערכת העיכול. השלמה פרוביוטיקה מסייעת במניעת שלשולים הנובעים מטיפולים אנטיביוטיים ושומרת על מערכת העיכול מאוזנת וחזקה.

המלצות לטיפול טבעי משלים

מנוחה ורגיעה חשובים לטיפול בשלשול אקוטי, בייחוד כאשר הגורם המעורר הוא מתח נפשי. ניתן להיעזר גם בתוספי בריאות לטיפול בשלשולים ולמניעת חסרים מבעיות ספיגה זמניות. 

הסובלים משלשול כרוני זקוקים להשלמה של מולטי-ויטמין למניעת חסרים תזונתיים העלולים להיווצר לאורך זמן. שלשול עלול להוביל לחסר באבץ המסייע לגוף להילחם בזיהומים. בנוסף, נמצא כי טיפול באבץ בסובלים משלשול עשוי להפחית את משך השלשול ואת חומרתו.

סיבי קליפת פסיליום

סיבי קליפת פסיליום

Psyllium Husks Fiber 500 mg VCaps

סיבים תזונתיים מקליפת זרעי צמח הפלנטגו (פסיליום) התורמים לשלל מצבי אי סדירות בפעילות מערכת העיכול, כמו שלשול כרוני* ועצירות.** סיבים אלה מסייעים בהסדרת פעילות המעיים בזכות יכולתם לספוח מים ולתפוח עד פי 14 מנפחם. סיבי הפסיליום סופחים חומרים מזיקים ממערכת העיכול, מונעים את ספיגתם מחדש ומפחיתים את העומס על הכבד כמו-גם תמיכה באיזון רמות גבוהות של כולסטרול בדם***. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי לסיבי הפסיליום עלול להיות תפקיד פוטנציאלי במניעת התסמונת המטבולית.****

לפרטים נוספים
נוסחת מולטי ביליון-דופילוס מתקדמת

נוסחת מולטי ביליון-דופילוס מתקדמת

Advanced Multi-Billion Dophilus® VCaps

נוסחת מולטי-ביליון-דופילוס מתקדמת מספקת ארבעה זנים של חיידקים ידידותיים: ל. אסידופילוס, ב. לקטיס, ל. פאראקסי ול. רמנוסוס (LGG), במינון של חמישה מיליארד חיידקים פעילים, המוגנים בפטנט בכל כמוסה.

לפרטים נוספים

אנזים הלקטאז מיוצר בגוף באופן טבעי וחיוני להשלמת תהליך העיכול של חלב. האנזים מפרק את סוכר החלב לקטוז המקנה לחלב את טעמו המתקתק. ממצאי מחקר גנטי שנעשה מלמדים כי חסר בלקטוז נפוץ מאוד גנטית בקרב אוכלוסייה בישראל. במקביל סקר מוצרי יוגורט וביו-יוגורט שנעשה מלמד על תכולה של 1.62% - 7% לקטוז. לקטאז סולגאר מספק למי שזקוק לכך את רמות הלקטאז הדרושות לעיכול תקין של מוצרי חלב.

לפרטים נוספים
ל-גלוטמין

ל-גלוטמין

L-Glutamine 500 mg

ל-גלוטמין היא חומצה אמינית בעלת חשיבות רבה.ל-גלוטמין 500 מבית סולגאר הינו מוצר ותיק בעל שם עולמי. כמו כל חומצות האמינו בליין זה, גם ל-גלוטמין מגיעה בצורתה החופשית המאפשרת ספיגה מהירה למחזור הדם והטמעה אופטימלית. בנוסף, כל כמוסה מכילה מינון מרוכז של 500 מ"ג.

לפרטים נוספים
אבץ פיקולינאט

אבץ פיקולינאט

Zinc Picolinate 22 mg

אבץ פיקולינאט (אבץ הקשור לחומצה פיקולינית) בעל ספיגה מהירה, איכותית וכושר הטמעה גבוה יותר בהשוואה לצורות ספיגה אחרות* מכיוון שהאבץ הינו מינרל החיוני למאות תהליכים ותגובות ביוכימיות בגוף, עבודות מחקר רבות התמקדו בקשר בין חוסר בו לתחלואים שונים. בין הממצאים שכבר נאספו והועלו על הכתב, הוכח כי האבץ נוגד-חמצון ונוגדת דלקת עוצמתי***. נמצא כי מעורבותו של האבץ בסינתזת חלבונים ותהליכים ביולוגיים הקשורים לכך, החיוניים להתחדשות של רקמת העור, איחוי פצעים וטיפול בכיבי עור**. עוד נצפה כי תפקודם התקין של איברי הרבייה, בגברים ובנשים, תלויים אף הם בנוכחות מינרל חיוני זה בגוף****.

לפרטים נוספים
  הדרכה אישית ויצירת קשר
open contacts