לא רק בהריון: על חשיבות החומצה הפולית

חומצה פולית היא אחד מהוויטמינים החיוניים ביותר לפעילות תקינה של גופנו. היא מסייעת בבניית תאי הגוף, בחילוף חומרים תקין, בשכפול DNA ובבלימת השינויים הגנטיים הגורמים לסרטן. החומצה הפולית חשובה לתקופות בהן יש גדילה והתפתחות מואצת כמו בשלב ההיריון ובשלב הינקות. תפקידה המרכזי של חומצה פולית בחלוקת תאים הופך אותה לרכיב מומלץ לנטילה בתקופת הכנת גוף האם להיריון ובשלבים שלאחריו.

החומצה הפולית היא ויטמין המשתייך לקבוצת ויטמיני B (מכונה גם B9) ויחד עם ויטמיני B12 ו- B6 היא מונעת רמות גבוהות של הומוציסטאין הגורם למחלות לב ולמחלות כרוניות אחרות. צריכה של חומצה פולית מסייעת גם לייצור כדוריות דם אדומות ובמניעת אנמיה בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים.
את החומצה הפולית ניתן לצרוך באופן טבעי על ידי אכילת ירקות עליים כגון תרד, מנגולד, כרוב ולפת. היא קיימת גם באפונה ובקטניות אחרות, בנבטים, בבוטנים, בדגנים ובסוגים נוספים של ירקות ופירות. מקור נוסף לחומצה פולית הוא כבד.

חשיבותה של חומצה פולית לפני ובמהלך הריון

רשויות הבריאות בכל העולם הצהירו על חיוניותה של החומצה הפולית להתפתחות תקינה של מוח העובר, מערכת העצבים ומערכות גופו השונות בעת ההיריון. נטילת חומצה פולית תורמת למניעה של סיבוך היריון הנקרא רעלת הריון ולהפחתה ניכרת בסיכון להתפתחות מומים מולדים בתעלה העיצבית של העובר. ברחבי העולם וגם בישראל ממליצים לנשים בהריון ובגיל הפוריות לצרוך מנה יומית של חומצה פולית.

המינון המומלץ של חומצה פולית לנשים בגיל הפוריות המתכננות היריון הינו 400 מק"ג ליום (מינימום, ניתן להגיע למינון של עד 1 מ"ג ליום). לנשים שילדו בעבר תינוק בעל מום, לזוגות עם רקע משפחתי של מום במערכת העצבים, לחולות סכרת ולבעלות עודף משקל – מומלץ לקחת חומצה פולית במינון גבוה של 5 מ"ג ליום כחודש לפני ההיריון ובמשך 3 חודשים מתחילתו. מינון גבוה זה ניתן על ידי רופא נשים בלבד.

במהלך השליש הראשון לתקופת ההיריון, רמה תקינה של חומצה פולית מוערכת בכ-906 מיקרמול לליטר המסייעת בהשרשת השלייה ובהתפתחותה, משפרת את תפקודם של התאים בדופן עורקי הדם המזינים את הרחם ואת השליה ומייעלת את תהליך אספקת הדם לרחם ולשליה.

תופעות הנובעות ממחסור בחומצה פולית

מחסור בחומצה פולית עלול להתבטא בתופעות כגון דיכאון ובבעיות בריאותיות שונות. ביטוי שכיח למחסור בחומצה פולית הינו אנמיה מגלובלסטית (מאקרוציטית) - כאשר תאי הדם האדומים משנים את גודלם ואת צורתם בנוסף . לחלוקה לא תקינה של גרעין תאי הדם הלבנים.

מחסור בחומצה פולית בהיריון עלול לגרום גם לקרישיות-יתר (טרומבופיליה) של הדם בעקבות רמות גבוהות של הומוציסטאין, ולשכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי דם, בהן מחלת לב כלילית (תעוקת לב, אוטם בשריר הלב), שבץ מוחי ופגיעה בכלי דם היקפיים. בקרב קשישים נמצא קשר בין חוסר בחומצה פולית לבין בעיות בשמיעה.
בנוסף, חסר בחומצה הפולית עלול להתבטא בתופעות במערכת העיכול כגון תת-ספיגה במעי הדק, שלשולים, כאבים בלשון ואובדן תיאבון.

גם אם מקפידים על מזונות עשירים בחומצה פולית טבעית, רצוי ליטול חומצה פולית 800 מק"ג Folic Acid של סולגאר על בסיס יומיומי המתאפיינת ברמת ספיגה טובה וגבוהה יותר. 

ניתן לשפר את הספיגה של חומצה פולית בגוף על ידי צריכה של קומפלקס ויטמין B, ויטמין H (ביוטין) וויטמין C .

חומצה פולית

חומצה פולית

Folic Acid 800 mcg

חומצה פולית, המכונה גם ויטמין B9 נחוצה להתפתחות תקינה של המוח ומערכות הגוף של העובר. חומצה פולית מסייעת בתהליך הייצור של חומצות גרעין וחלבונים, משתתפת ביצירת תאים חדשים בכלל וחיונית ליצירת תאי-דם אדומים בפרט, לכן חיונית למניעת אנמיה.* חסר בחומצה פולית עלול לגרום להיווצרות מומים מולדים בעובר (נזק חמור למערכת העצבים) לכן רשויות הבריאות בעולם ממליצות להתחיל לצרוך חומצה פולית כשלושה חודשים טרם הכניסה להיריון ובמהלכו.

לפרטים נוספים

Prenatal מותאמת לצורכיהן הייחודיים של נשים בתקופת טרום ההריון, ההריון וההנקה, אך בשונה מפורמולות פרנטל אחרות, המחשבה והתכנון אשר היו כרוכים בתכנונה הובילו ליצירת פורמולת פרנטל מושכלת, מקיפה ובאיכות בלתי מתפשרת.

לפרטים נוספים
מטאפולין® 400 מק"ג

מטאפולין® 400 מק"ג

Folate 400 mcg as Metafolin® / Natural Folic Acid

מטאפולין® (L-methylfolate) היא הנגזרת הטבעית והפעילה של ויטמין B9 (חומצה פולית). נגזרת מטאפולין® (L-methylfolate) הינה שוות ערך-ביולוגי לנגזרת הפולאט הקיימת בטבע ולכן מאפשרת זמינות ביולוגית מלאה ללא צורך בהמרה נוספת (על החומצה הפולית לעבור סדרה של תגובות ביוכימיות בשביל להפוך לפעילה בגוף). במילים אחרות, נגזרת מטאפולין® מוגשת "מוכנה לגוף".

לפרטים נוספים
  הדרכה אישית ויצירת קשר
open contacts