מגנזיום וסיכון לסינדרום מטבולי: מטא-אנליזה

תקציר:

סקירה של 6 מחקרים אשר כללו 24,473 משתתפים ו- 6,311 מקרים של סינדרום מטבולי. בסקירה בדקו את הקשר בין מנת תגובה לעליה ב- 100 מ"ג מגנזיום ליום והסיכון ללקות בסינדרום מטבולי.

הסינדרום המטבולי (תנגודת אינסולין) הוא אוסף מאפיינים אשר כאשר מופיעים יחדיו, מעלים את הסיכוי לתחלואה בסוכרת מסוג 2 או במחלות קרדיווסקולריות.

תוצאות המחקר:

צריכת מגנזיום נמצאה בקשר הפוך (inversely associated) לסיכון בהיארעות הסינדרום המטבולי, בהשוואה למינון נמוך ביותר לגבוה ביותר. הסיכון הכללי ללקות בסינדרום המטבולי הופחת ב- 17%, בכל עלייה ב- 100 מ"ג של צריכת מגנזיום ליום.

מסקנות המחקר:

המטא-אנליזה תומכת בהשערה כי רמה נמוכה של מגנזיום מהווה פקטור סיכון לסינדרום מטבולי.

מנגנוני פעולה של מגנזיום לפי המטא-אנליזה

  • במחקרים מבוקרים דווח כי תוספת של מגנזיום במינונים שונים הפחיתה עמידות לאינסולין
  • במחקר מבוקר הראו כי תוספת של מגנזיום הפחיתה לחץ דם והעלתה כולסטרול HDL בצורה משמעותית בקבוצת הניסוי לעומת קבוצת הפלסבו, בחולי סוכרת, יתר לחץ דם והיפומגנזמיה בכניסה למחקר
  • חסר במגנזיום פוגע באיתות תאי ועלול לגרום לעמידות לאינסולין
  • מגנזיום משפיע על מטבוליזם שומנים, המגנזיום ידוע כקו-פקטור, לליפופרוטאין ליפאז, שמקדם פינוי כילומיקרון. במחקרים דווח כי תוספת של מגנזיום, מפחיתה עלייה של טריגליצרידים בסרום לאחר ארוחה
  • מגנזיום משפיע על מתווכי דלקת ושינויים אטרוגניים. מחקרים דיווחו כי מגנזיום יעיל למניעת דלקת כרונית ברמה נמוכה, מצב פתוגני בסינדרום מטבולי ותוצאותיו (מחלת לב, יתר לחץ דם וסוכרת 2)
  • למגנזיום השפעה כקו-פקטור בריאקציות מעבר של ATP ובקרת אנזימים של גליקוליזיס
  • מגנזיום משפיע על שריר חלק (הרפיה וכיווץ) דרך בקרת מעבר יוני סידן, שתלויה בשינויים ברמות מגנזיום. זה מנגנון שעשוי להסביר יתר לחץ דם בסינדרום מטבולי, באוכלוסייה עם חסר במגנזיום

References

Diabet. Med. 31, 1301–1309 (2014)

מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט

Magnesium Citrate

מגנזיום ציטראט מבית סולגאר בעל היתרון הביולוגי הטוב ביותר! הן מפני יכולת הספיגה הגבוהה גם בסביבה אשר אינה חומצית במידה מספקת, והן מפני שצורה זו של מגנזיום הוכחה כיעילה ביותר ובעלת תופעות הלוואי המעטות ביותר* בהשוואה לסוגים אחרים. מסיבה זאת ועוד, הפך מגנזיום ציטראט לבחירה הראשונה של אנשי מקצוע מהתחום. מגנזיום ציטראט הינו מגנזיום הקשור לחומצה ציטרית (קשירה אורגנית). חומצה ציטרית מופקת באופן טבעי מפירות הדר שונים.

לפרטים נוספים

מגנזיום בתוספת של ויטמין B6 החיוני לפעילות המגנזיום בגוף; ויטמין B6 מסייע בהעברת המגנזיום דרך ממברנת התאים ומשפר את ספיגתו. השילוב בין מגנזיום לוויטמין B6 נחקר לאורך השנים בהפרעות נוירולוגיות-התפתחותיות, לרבות אוטיזם*. כמו כן, השילוב ביניהם הוכח כאפקטיבי לבעיות קדם וסתיות (PMS)*.

לפרטים נוספים
  הדרכה אישית ויצירת קשר
open contacts