אתם צוחקים עלי? לבריאות

בתוך שגרת החיים העמוסה והלוחצת, כולנו זקוקים לעתים להפוגה קומית – צפייה סדרה מצחיקה או התלוצצות עם חברים משפרת מיד את מצב רוחנו ומשכיחה לרגע את דאגות היום.

אבל הצחוק, כך מסתבר, מלבד היותו מקור להנאה ולשיפור מצב הרוח, גם תורם לבריאות: במהלך הצחוק משתחררים בגופנו אנדורפינים המסייעים להפחתת כאבים ולתפקוד טוב יותר של המערכות השונות של הגוף כמו המערכת החיסונית, מערכת הנשימה, העצבים, והשרירים, והוא תורם לשחרור ולהורדת מתחים.

תרומתו של הצחוק לבריאות קשורה בכמות הגדולה של חמצן שנכנס לגוף בעת הפעולה ועוזר לנקות את הפסולת מהאיברים. מחקרים רבים הראו שאנשים שסובלים מכאבים כרוניים מוטרדים פחות מהבעיה כשהם צוחקים, ולכן, גם אם הצחוק לא יכול לרפא כאבים, הוא יכול לספק הקלה רגעית.

לצחוק כל הדרך לבריאות טובה

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קליפורניה מצא שבקרב נבדקים שצפו במשך שנה בקומדיות טלוויזיוניות, הייתה עלייה של 26% בכמות הכולסטרול הטוב בגוף. המחקר התמקד גם בחולי סכרת - שנמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות לב, ומצא כי אצל אלו שהשתתפו במחקר היו רמות נמוכות יותר של לחץ, ומכאן גם סיכוי נמוך יותר לסבול מבעיות לב.

מחקר נוסף שנערך בבית החולים "אסף הרופא" בדק את הקשר בין צחוק לבין פוריות בקרב נשים. המחקר מצא כי 38% מהנשים שקיבלו טיפולי פוריות שכללו הופעה של ליצן רפואי נכנסו להריון, לעומת 20% מקבוצת הביקורת.

אחד הדברים בהם הבחינו מדענים בנוגע לצחוק הוא שמדובר בפעולה שעל פי רוב נעשית בחברה. למעשה, תדירות הצחוק גדולה פי 30 כשהוא נעשה בחברה. זאת מכיוון שהצחוק הוא כלי תקשורת שבו אנו משתמשים באופן אינסטינקטיבי כדי לשלוח מסרים מרגיעים, לשמור על הקשב של האדם שמולנו ולהציע או לבקש עידוד.

צחוק במקום ג'וגינג?

האקט הפיזי של צחוק הוא למעשה מעיין התעמלות קלה לגוף. כשאנחנו צוחקים שרירי הפנים שלנו נמתחים, הדופק עולה, קצב הנשימה גובר ולכן גם כמות גדולה יותר של חמצן נכנסת לרקמות. הצחוק מכווץ את שרירי הבטן, מפעיל את הסרעפת, עובד על שרירי הכתפיים ומרפה את השרירים.

צחוק במשך דקה אחת הוא שווה ערך לעשרים דקות של פעילות גופנית מבחינת התועלת ללב. ויותר מכך, הצחוק אפילו טוב לדיאטה - שעה של צחוק שורפת 500 קלוריות.

בנוסף לכל אלה, הצחוק יכול לחזק את המערכת החיסונית ולסייע לגוף להילחם בהתקררות ובצינון. זאת מכיוון שהפחתה בחרדה ובלחץ מחזקת את המערכת החיסונית. זאת ככל הנראה הסיבה שעל פי מחקרים, ההומור מעלה את כמות הנוגדנים בגוף. גם התהליך הזה קשור לכמות הגדולה יותר של חמצן שנכנסת לגוף ומנקה את הפסולת מהאברים.

כך תוסיפו צחוק (ובריאות) לחייכם:

  • צחקו עם חברים: כידוע, לצחוק יש אפקט מדבק, ולכן הימצאות בחברת אנשים תתרום להגברת הצחוק.
  • היו אופטימיים: השתדלו להסתכל על הצד החיובי בכל מצב. נקודת מבט ורודה תקל על התמודדות עם סיטואציות קשות ובעיתיות בחייכם.
  • תזייפו את זה: הגוף לא יכול להבדיל בין צחוק אמיתי לבין מזויף, ולשניהם יש את אותה השפעה חיובית. אם תתמידו, הצחוק האמתי יגיע.
  • לכו על קומי: הקפידו לגוון את השגרה עם סרט מצחיק, סדרה קומית, הצגה משעשעת או מופע סטנד אפ.