בעיות השמנה של ילדים: כל הדרכים למניעה וטיפול

בעיות עודף משקל בקרב ילדים ובני נוער הפכו לשכיחות כל כך בשנים האחרונות, עד כי ארגון הבריאות העולמי הגדיר אותן כמחלה כרונית. בעולם המערבי, בין 20% ל-25% מהילדים סובלים מעודף משקל. התופעה המדאיגה לא פוסחת על ישראל, וההערכה היא שכ-15%-20% מהילדים והמתבגרים בישראל סובלים מעודף משקל.

מניעת השמנה בקרב ילדים מתחילה באימוץ של אורח חיים בריא והרגלי תזונה נכונים. וכמו בכל דבר, כשמדובר בילדים – על ההורים מוטלת האחריות להקנות הרגלים אלו לילדיהם כבר מגיל צעיר.

להקפיד על אכילה מאוזנת

בשנים הראשונות לחייהם, יש להורים הזדמנות להקנות לילדים ידע והדרכה בנושאים של תזונה נכונה. בראש ובראשונה, על ההורים להוות מודל לחיקוי לילדיהם על ידי קיום של ארוחות משפחתיות בזמנים קבועים והקפדה על תפריט העשיר בירקות, דגנים מלאים, מוצרי חלב ודגים. חשיפת הילדים לכל אבות המזון והימנעות מצריכה מוגזמת של מזון עתיר בקלוריות וסוכר, יבטיחו את התפתחותם התקינה של הילדים וסיגול של הרגלים שילוו אותם לכל החיים.

לעודד פעילות גופנית

פעילות גופנית היא מרכיב חשוב בשמירה על אורח חיים בריא. רצוי כי הורים יעודדו את ילדיהם להירשם לחוגים של פעילות גופנית מגוונת, אשר יספקו הנאה בצד שמירה על אורח חיים ספורטיבי.

בנוסף, שילוב של פעילות ספורטיבית משפחתית כגון טיולים לפארקים, רכיבה על אופניים וביקור בגני שעשועים, יסייע להקניית הרגלים בריאים ויאפשר לילדים להוציא אנרגיה ולשאוף אוויר צח תוך כדי בילוי עם בני המשפחה.

פחות שעות טלוויזיה

מחקרים הראו כי לצפייה מרובה בטלוויזיה בקרב ילדים בטלוויזיה יש קשר ישיר לתופעות של עליה במשקל. מלבד חוסר האקטיביות של הישיבה הממושכת מול המסך, מלווה הצפייה בטלוויזיה גם באכילה לא מבוקרת של מזון עתיר שומן כגון חטיפים ודברי מתיקה.
לכן, חשוב להגביל את שעות הצפייה של הילדים בטלוויזיה במהלך השבוע, ולהציע להם תחליף בריא ל"נשנושים" בעת הצפייה, כגון פירות וירקות.

תוספי בריאות

מומלץ לשלב בשגרת היום של ילדים.

בחרו את תוספי הבריאות המתאימים ביותר עבור ילדכם: