בריא לאהוב

כולנו נהנים להרעיף חיבה על האהובים עלינו: בני זוג, ילדים, קרובי משפחה ואפילו חיות מחמד. אם תהיתם מה מאפשר לנו להפיק הנאה מכך, הגיע הזמן שתכירו את ההורמון אוקסיטוצין, המוכר בשם רומנטי במיוחד: הורמון האהבה.

בדומה למושגים רבים מתחומי הטבע והרפואה, גם שמו של האוקסיטוצין מקורו ביוון העתיקה ומשמעותו היא "לידה מהירה", בשל סגולתו לכיווץ הרחם וכלי הדם בעת לידה. הורמון האוקסיטוצין מופרש הן אצל בני אדם והן אצל בעלי חיים ממשפחת היונקים מחלקה האחורי של בלוטת יתרת המוח ומיוצר על ידי ההיפותלמוס - איזור במוח השולט על מערכת העצבים ובעל תפקיד חשוב בתחום ההתנהגות החברתית שלנו.

הגורמים המעודדים את יצירתו של ההורמון, כגון גירוי רגשי או מגע פיזי הכולל נשיקה, חיבוק, יחסי מין ואפילו אחיזת ידיים או שיחה אינטימית, עוררו את סקרנותם של החוקרים, ועל כן נערכו מחקרים רבים אודות השפעותיו של האוקסיטוצין על הגוף והנפש. מחקרים אלו מצאו כי להורמון האהבה השפעה מיטיבה על הגוף במספר מישורים:

שיכוך כאבים - להורמון האוקסיטוצין יש יכולת יוצאת דופן לשכך כאבים. בעת האורגזמהלמשל, רמת האוקסיטוצין בדם עולה פי ארבעה וגורמת לשחרור אנדורפינים במרכז לשיכוך הכאב במוח, אשר מקהים תחושות כאב כרוניות כגון כאבי ראש, כאבי פרקים וכאבי שרירים.

חיזוק שריר הלב - בדומה לרוב השרירים בגוף, גם הלב, משאבת הדם הפועמת בגופנו מיום היוולדנו, מתחזק בעקבות מאמץ. במהלך ריגוש מיני הנגרם באמצעות האוקסיטוצין, קצב פעימות הלב ולחץ הדם עולים באופן דרסטי והלב פועל בקצב מוגבר על מנת לספק את הדם הדרוש לכל חלקי הגוף.

יצירת היקשרות חזקה - תפקידו העיקרי של האוקסיטוצין הוא חיזוק הקשר בין התינוק לאם והגברת יצירת החלב, אך נוכחותו של האוקסטוצין בזרם הדם לאחר קיום יחסי מין, מגבירה את תחושת הקרבה והמשיכה כלפיי בן או בת הזוג ומסייעת ביצירת התקשרות ארוכת טווח.

חיזוק המערכת החיסונית – על פי אחד המחקרים, חיי מין סדירים שמעודדים הפרשת אוקסיטוצין מעלים את רמת הנוגדנים בדם (מסוג אימונוגלובין) המחזקים את המערכת החיסונית.

לידה קלה - עבור נשים הרות, האקסיטוצין מקל על תהליך הלידה על ידי עידוד התכווצויות הרחם, שליטה על הדימום המתרחש בלידה ועידוד הפרשת חלב האם לאחר הלידה.

רוצים להרגיש במיטבכם ביום האהבה? תוספי הבריאות של סולגאר יעזרו לשפר לכם את ההרגשה !