דרמטולוגים ממליצים: איך לשמור על לחות העור בשיא החום

אדמומיות, סדקים ותחושת גירוד הם רק חלק מהסימנים הלא נעימים לעור יבש. העור שלנו בנוי ממספר שכבות, תפקידה של השכבה החיצונית הוא לשמש שכבת בידוד המשמרת את מידת הלחות הרצויה של העור. חום ויובש גורמים לשכבת העור החיצונית לאבדן מוגבר של מים ושומן ופוגמים ביכולת ההגנה שלה. התוצאה היא עור יבש שמאבד את גמישותו ובריאותו והופך פגיע לפצעים ולמחלות. אז איך שומרים על העור שלנו בריא וחלק כשכל כך חם בחוץ?

מטרד אסתטי ותפקודי – יובש בעור
קל יחסית לזהות יובש בעור. עור בריא הוא עור גמיש וחלק למגע, עור יבש הוא מחוספס וקשה ובנוסף עשויים להופיע פגמים קילופי עור וסדקים בעור בשילוב עם הרגשת גרד ואי נוחות כללית. יובש בעור עלול לגרום להחמרת מחלות עור כגון: סבוריאה, אקזמה ופסוריאזיס, ועל כן אנשים הסובלים ממחלות עור צריכים להקפיד אף יותר בשמירה על בריאות העור. ולבסוף, יובש בעור עלול לגרום להזדקנות מואצת של העור, להתקמטות מוקדמת ואף לנזקים בלתי הפיכים.

רופאי עור ממליצים על שגרה יומית שתעזור להחזיר את הלחות לעור היבש:
1. לשתות מים! אין דרך לעקוף את נושא ההִידרָצִיָה. באקלים חם כמו בישראל חיוני לשתות כמויות נאותות של מים בשביל לשמור על תפקוד בריא של מערכות הגוף השונות, כולל מערכת העור. אבל, H2O בלבד לא מהווה הפתרון הבלעדי לשמירה על עור מלא לחות.
2. למנוע מאמבטיות ומקלחות להפוך את העור שלנו ליבש עוד יותר. חשוב להקפיד:
• לסגור את דלת חדר האמבטיה
• להגביל את זמן המקלחת ל- 5 עד 10 דקות
• להשתמש במים חמימים ולא חמים מדי
• לשטוף את הגוף עם סבון עדין ונטול ריח (עור מגורה=עור יבש)
• להימנע משימוש יתר בסבון גוף, להשתמש בכמויות קטנות רק בשביל להסיר עודפי שמן ולכלוך
• לייבש את עור ע"י טפיחות עדינות עם המגבת ולא ע"י ניגוב מסורתי (פחות גירוי לעור)

3. למרוח קרם לחות מיד לאחר המקלחת – משחות וקרמים פועלים ע"י "לכידת" הלחות הקיימת בעורנו. בשביל להגביר את אפקטיביות התכשירים, חשוב להקפיד למרוח אותם תוך דקות ספורות לאחר מקלחת.
4. יותר משחות וקרמים ופחות תחליבי גוף - משחות וקרמים יעילים יותר בהזנת העור בלחות וגורמים לפחות רגישויות בעור מאשר תחליבים המתייבשים במהירות. מומלץ למרוח תכשירים המכילים שמן, כגון חמאת שיאה, שמן קוקוס או חוחובה.
5. להשתמש בכפפות ברחיצת כלים - סבון הכלים, המיועד לניקוי שומנים קשים, אינו מיטיב עם העור.