המדריך של סולגאר לשמירה על גידים ומפרקים

מפרקים הם נקודות מפגש בין שתי עצמות או יותר בגוף. גופנו מורכב ממפרקים מסוגים שונים, שלכל אחד מהם מבנה וכיווני תנועה אופייניים לו. בעיות מפרקים גורמות לרוב לכאבים חזקים, שפוגעים באיכות החיים ובמקרים קיצוניים אף מקשים על פעולות הגוף הבסיסיות כמו עמידה, הליכה וישיבה. גידים הם רקמה סיבית המחברת בין העצמות לשרירים, אשר מורכבת מהחלבון קולגן, המעניק לה את קשיחותה. הגידים הם רקמה חזקה מאד, אך חסרת אלסטיות. מתיחה חזקה בגיד אל מול התנגדות, עשויה לגרום לקריעה חלקית או מלאה. קריעה כזו מצריכה תיקון של הרקמה הפגועה, ובתהליך התיקון לעיתים מתפתחת דלקת. דלקת גידים נוטה להתפתח בעיקר בגידי הידיים, אך עלולה להתפשט בכל גידי הגוף.

הגורמים לפציעות ודלקות פציעות או התפתחות דלקות של מפרקים וגידים עשויות להווצר ממספר גורמים:

  • שימוש יתר – הפציעה הנפוצה ביותר היא פציעת גידים או מפרקים הנגרמת על רקע הפעלה ממושכת של קבוצת שרירים מצומצמת באופן אינטנסיבי. הפעולה החוזרת גורמת לשחיקה ומתחיל להופיע כאב בעת הפעלת השרירים
  • עומס יתר - פעולה חד פעמית חריגה שמותחת את הגיד מעבר ליכולתו ועשויה לגרום לקריעה חלקית או מלאה של הרצועה
  • תכנון אימון לקוי - הפרזה בעומס המופעל על השריר בעת פעילות ספורטיבית והעדר מנוחה מספקת החיונית לשם התאוששות של הגוף
  • חוסר איזון שרירי/גידי - הבדלים משמעותיים בכוח, במסת השריר או בגמישות בין שתי קבוצות שריר באותו מפרק או בין שני אברים סימטריים
  • מבנה אנטומי לקוי - עשוי להוות מקור לאי סימטריה, לפיזור עומסים לא תקין ולפציעה. למשל אי שוויון באורך רגלים, או נטייה פנימה של כף הרגל העשויה לגרום לשברי מאמץ בקרב רצים. דלקות גיד מסוימות מתפתחות כאשר החריצים בהם נעים הגידים על פני העצם מפתחים בליטות עצם.
  • תזונה לקויה - מחסור בחלבונים עשוי להביא להידלדלות ולהיחלשות רקמת השריר ורקמות חיבור נוספות. מחסור בוויטמין C עשוי לפגוע בתהליך הבנייה מחדש של רקמת החיבור, הנדרש לאור שחיקתה המתמדת.
  • אימון "קר" - הימנעות מביצוע חימום או מתיחות לפני פעילות גופנית, החיוניים להפחתת הצמיגות של השרירים והגברת האלסטיות של הגידים, הרצועות והמפרקים.

פציעות גידים ומפרקים

בעת פעילות גופנית, בעיקר פעילות היוצרת לחץ אינטנסיבי על קבוצת שרירים מצומצמת, למשל ריצה או טניס, עשויות להופיע פציעות במפרק, בשריר או בגיד.

הפציעות הנפוצות הן:

  • פריקה (Dislocation joints) - מצב שבו שתי עצמות סמוכות המרכיבות מפרק מתנתקות אחת מהשנייה, המפרק נחשב פרוק (dislocated). סוגי ספורט הכרוכים בהעמסה גבוהה או ספורט הכרוך בנפילות ומתיחות, הם הגורמים העיקריים לפריקות מפרקים.
  • נקע (Sprain): נקע הוא רצועה מתוחה או קרועה; והתסמינים האופייניים לו הם: דלקת מלווה בכאב, התנפחות והצטברות נוזלים באזור הנקע וחוסר יכולת להעמיס משקל על הגפה הפגועה. חומרת התסמינים של הנקע תלויה בהיקף הנזק.
  • דלקת גידים (Tendonitis): דלקת גידים נגרמת בדרך כלל כתוצאה ממתיחה חזקה של הגיד הגורמת לקריעה של הסיבים המחברים בין השרירים ובין העצמות. בזמן דלקת בגיד, יש צורך לבנות מחדש את רקמת הקולגן, המרכיב העיקרי בגיד. לשם סנתוזו של הקולגן, דרוש מינון גבוה של חומצה אמינית בשם פרולין שמקורה בויטמין C.