להגן על העור מפני נזקי הקור

שינויי מזג אויר קיצוניים, הקור והרוח שמאפיינים את תקופת החורף, מזיקים לגופנו ולעור שעלול להפוך ליבש, סדוק ומגורה. אזורים שונים בגופנו רגישים במיוחד להשפעות מזג האוויר, ולכן חשוב לדעת כיצד להגן על כל אזור ולהשיב לו את הלחות שאבדה לו.

מזג האוויר הקר והיבש בחורף גורם לכך ששכבת השומן בעור מאבדת נוזלים ומתייבשת, מה שעלול להוביל לאדמומיות, סדקים ואפילו תחושת גירוד ועקצוץ. אז מה עושים?

הכי פגיע - עור הפנים
עור הפנים הדק הוא הפגיע ביותר לשינויים אקלימים. לכן, בחורף רצוי להקפיד על שגרת טיפוח עור הפנים בבוקר ובערב, בטקס קבוע הכולל רחיצה במים פושרים והזנתו בקרם לחות מזין או בקרם המכיל ויטמין E.
את ניקוי הפנים מומלץ לעשות עם סבון בעל איזון חומצי הקרוב לחומציות של העור ומועשר בלחות, כך שלא ייגרם יובש או גירוי. להשלמת הטיפול ניתן להשתמש במסכות לחות והזנה על בסיס שבועי, וכמובן לא לשכוח למרוח מקדם הגנה גבוה המגן על העור מנזקי האקלים המשתנים- בכל יציאה מהבית.

כפות הידיים חשופות
גם כפות הידיים שלנו, שבאות במגע עם חפצים, אנשים ומשטחים בעלי מרקמים משתנים, חשופות לשינויי אקלים כגון שמש ישירה, רוח קרה, יובש וטמפרטורות נמוכות. כל אלו גורמים נזק מצטבר לעור הידיים ועשויים לגרום להתייבשות, היסדקות, אדמומיות, עקצוצים ובמקרים חמורים אף דימומים.
ניתן להפחית את הנזק באמצעות שימוש בכפפות שיצרו בידוד מהסביבה, קרם ידיים מזין המחזיר לעור את הלחות שהתנדפה, או שימוש בתכשירי לחות אחרים. מומלץ למרוח את כפות הידיים בקרם ביציאה מהמקלחת, לפני יציאה לעבודה בבוקר, לפני שהולכים לישון בלילה ובכל פעם שחשים יובש ואי נעימות בידיים.

שפתיים סדוקות וכואבות
עור השפתיים עלול אף הוא לאבד מלחותו הטבעית, כך שתאי העור הופכים פגיעים ונסדקים בקלות. סדקים אלו כואבים במיוחד כשהם באים במגע עם חום, אוכל חומצי ואפילו משחת שיניים. למניעת התפתחות סדקים בשפתיים מומלץ לא ללקק אותן, שכן הרוק שמתאדה רק מחמיר את מצבן. אין לקלף או לנשוך את העור הסדוק, שכן פעולות אלו עלולות לגרום לדימום שיאט את תהליך הריפוי.
מומלץ להגן על השפתיים בעזרת שפתון לחות או משחה שומנית, שמספקים שכבת מגן בין העור העדין לבין תנאי מזג האוויר. השימוש בתכשירים אלו חשוב לא פחות גם בתוך הבית, בו יש לעיתים אוויר חם ויבש.

פצעי קור – לא נעים ולא אסתטי
רבים סובלים מהופעת פצעונים קטנים ושלפוחיות על השפתיים ובצידי הפה מדי פעם. נגעים אלו מכונים בשמות העממיים "פצעי קור" ו-"פצעי חום", כאשר למעשה אלו התפרצויות של וירוס ההרפס שחבוי בגופנו.
פצעי קור הם פצעים המופיעים בחורף לרוב סביב השפתיים, ומתאפיינים בשלפוחיות מלאות בנוזלים. בשל מיקומם האסטרטגי, פצעים אלו מהווים לרוב בעיה אסתטית שגם מכאיבה ומציקה. לרוב הפצעים חולים מעצמם בתוך כשבוע, אולם ניתן להקל על הכאב באמצעות הנחת קרח, מריחת משחות המכילות חומר מאלחש ושימוש בשפתון לח להקלה על תנועת השפתיים.