לכבוד הקיץ - איך להתגבר על יובש בעור

מזג האוויר החם והיבש המכריז על בואו של הקיץ מורגש היטב על העור שלנו, קו ההגנה הראשון שלנו מפני תנאי הסביבה לה אנו חשופים. עונת הקיץ מתאפיינת בחשיפה מוגברת לקרינת ה-UV של השמש, במעברים תכופים בין סביבה חמה לסביבה ממוזגת ובביקורים תכופים בים או בבריכה. מדובר באוסף של תנאים שעשויים להוביל לתוצאה מאוד לא רצויה, יובש בעור.

יובש בעור - למה זה לא רצוי
שכבת העור העליונה שלנו נקראת "השכבה ההידרו ליפידית" ואחד מתפקידיה העיקריים הוא שמירה על לחות העור. השכבה ההידרו ליפידית היא הנפגעת הראשונה והעיקרית ממצב של יובש בעור, תפקודה נפגע ויכולתה לשמור על לחות העור פוחתת באופן משמעותי. ואולם, הפגיעה בשכבה ההידרו ליפידית אינה רק פגיעה תפקודית אלא גם פגיעה אסתטית ומתבטאת בעור יבש, מחוספס, חסר גמישות וחסר ברק.

יובש בעור עלול לגרום להזדקנות מואצת של העור ולהחמרת מחלות עור קיימות כגון: סבוריאה, אקזמה ופסוריאזיס.

לפיכך, מומלץ לכל מי שמעוניין לשמור על עור בריא, רך וחלק למגע ובעל ברק טבעי, וכמובן לאנשים הסובלים ממחלות עור, להקפיד על מספר כללים למניעת יובש בעור.

כמה כללים פשוטים למניעת יובש בעור
על מנת למנוע מצב של יובש בעור זקוק העור שלנו למנה יומית של לחות המאפשרת לו להגן על עצמו מפני התייבשות. ניתן להזין את העור שלנו במנת הלחות היומית שלו בכמה דרכים ומומלץ, כמובן, לשלב בין כולן או לפחות רובן:

1. הקפדה על שתייה מרובה
2. שימוש במים פושרים המותירים את העור לח במקום שימוש במים חמים מידי המייבשים את העור
3. שימוש בסבון גוף המועשר בלחות
4. שימוש יומיומי בקרם ידיים וקרם גוף, בעיקר באזורים החשופים לקרינת השמש כגון הידיים, הכתפיים והפנים.
5. שימוש בכפפות גומי בעת רחיצת כלים על מנת למנוע ייבוש של העור בכפות הידיים

שמירה על בריאות העור באמצעות שימוש בתוספי בריאות
עד כה המלצנו על שיטות חיצוניות לשמירה על בריאות העור ולמניעת יובש בעור, אולם כיום עלתה המודעות לצורך בשמירה על בריאות העור גם מבפנים. הכוונה היא לשימוש בתוספי בריאות התורמים להגברת הלחות בעור. מוצרים אלו מכילים תערובות של חומצות שומן ייחודיות המפחיתות דלקות בעור ומספקות אפקט ממושך של יצירת לחות ומניעת יובש. מלבד הטיפול בעור יבש ומגורה, נמצא כי מוצרים אלו עשויים לסייע בטיפול בדלקות עור, אקזמה ופסוריאזיס. חלק מהמוצרים הללו ניתנים ככמוסות לבליעה וחלקם כמשחה לטיפול חיצוני.

חשוב לזכור כי השימוש בתוספי בריאות לשמירה על בריאות העור אינו בא בשום אופן על חשבון השיטות החיצוניות שפרטנו, אלא כטיפול משלים. רק שילוב נכון בין טיפול חיצוני לטיפול פנימי בעור יביא לתוצאות הטובות ביותר.