סולגאר מגלה לכם את נפלאות התה הירוק

 

גם אם אתם מעדיפים ללגום קפה או להבדיל, נמנים על חובבי התה, סביר כי בחודשי החורף הקרים צריכת התה שלכם עולה. על פי רוב, תה נתפס כמשקה מחמם יותר מאשר קפה.

כך או כך, כמו בקפה, גם בתה קיימים מספר סוגים – כאשר המומלץ והבריא ביותר הוא התה הירוק.

מקורו של התה הירוק, בצמח ה-Camellia Sinensis (ממנו מופק גם התה השחור הרגיל), הגדל במזרח הרחוק, בעיקר בסין. ההבדל המהותי בין שני סוגי התה נובע מתהליכי עיבוד הקובעים במידה ניכרת את יתרונותיהם הבריאותיים. בעוד שאת עלי התה הירוק מכינים מניצני עלים צעירים העוברים ייבוש קל, עלי התה השחור עוברים ייבוש ממושך הגורם לחמצון מרבית הרכיבים הפעילים שבעלים.

התה הירוק הוא אחד הצמחים הנחקרים ביותר בשנים האחרונות. מחקרים גילו כי הוא עשיר מאוד בפוליפנולים – חומרים בעלי פוטנציאל אנטי-סרטני ופוטנציאל נוגד חמצון חזק במיוחד. קבוצת פוליפנולים עיקרית בתה הירוק היא קבוצת הפלבנואידים המכילה חומרים שונים, ביניהם גם הרכיב (EGCG (epigallocathecin galate.

EGCG נחשב לחומר הפעיל העיקרי בתה הירוק, לו מיוחסת ההשפעה האנטי-סרטנית של הצמח. נמצא שהפוליפנולים בתה הירוק פעילים אף יותר מוויטמיני C ו-E. נוסף על השפעתם נוגדת החמצון, הם מגבירים את הפעילות האנזימטית של המנגנונים התאיים שמייצר הגוף לטיהור מרעלים, ומסייעים לגוף להתגונן מפני נזקי רדיקלים חופשיים.

מרבית המחקרים שבדקו את הפעילויות השונות של התה הירוק התרכזו בשלוש תועלות עיקריות:

  • הגנה מפני מחלות לב וכלי דם
  • השפעה אנטי-סרטנית
  • פעילות נוגדת חמצון

מי זקוק לתוספת נוגדי חמצון?

  • הסובלים ממחלות לב וכלי דם, אלצהיימר, סוכרת וסרטן, או הנמצאים בקבוצת סיכון לחלות במחלות אלו
  • הסובלים מערכי כולסטרול (LDL) גבוהים
  • המעוניינים במניעה ועיכוב של תהליכי הזדקנות ונזקי סביבה
  • הממעטים לצרוך פירות וירקות
  • מעשנים
  • ספורטאים

אפקט אנטי-סרטני

האפקט האנטי-סרטני של התה הירוק נחקר בהרחבה בעשור האחרון. מעבר להשפעת רכיבי התה על תאים סרטניים, נמצאה השפעתם גם במניעת היווצרות חומרים מסרטנים בגוף ובמניעת התפתחות מוטציות גנטיות כתוצאה מעישון. במחקר מדעי על אוכלוסייה של אלפי גברים ונשים במזרח הרחוק – שם שתיית התה הירוק נפוצה במיוחד – נמצא כי שימוש בצמח מסוגל למנוע הופעת גידול סרטני.

עוד עלה מהמחקר כי שתיית תה בקרב נשים השפיעה מאוד על שכיחות הופעת גידולים סרטניים. חוקרים יפנים מציינים במיוחד את פעילות הEGCG- למניעת סרטן השד, הקיבה, הלבלב והמעי הגס. בנוסף, הוכיחו המחקרים כי צריכה יומיומית של תמצית תה ירוק עשויה להפחית את מינון הכולסטרול ה"רע" (LDL) בגוף.

התה הירוק נצרך בכמויות גדולות ברחבי העולם מזה אלפי שנים, ולא נמצאו כל תופעות המעידות על רעילותו. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי הצמח מכיל רמה מסוימת של קפאין – נמוכה בהרבה מזו המצויה בקפה, בתה שחור ובמשקאות אחרים המכילים קפאין. על כן, במידה של רגישות לקפאין, עלול להיווצר אפקט מעורר.