סימנים לחוסר בוויטמינים – מידע וטיפים מבית סולגאר

ויטמין הוא שם כולל לחומרים אורגניים חיוניים אותם הגוף לא תמיד מסוגל לייצר בעצמו. מבוגרים, קשישים, ילדים, מתבגרים, ונשים בתקופת ההיריון וההנקה זקוקים לוויטמינים. הוויטמינים מסייעים בחילוף החומרים בגוף וחיוניים מאוד לתחזוקה כללית של מערכות הגוף השונות, לתהליך הגדילה, לבניית כדוריות דם אדומות, לתחזוקת ההורמונים, להפקת כימיקלים למערכת העצבים ועוד. ויטמינים מקבוצות שונות דוגמת A, Cו-E, אף נחשבים לחומרים נוגדי חמצון רבי עוצמה.

במקרים של חוסר מתמשך בוויטמין זה או אחר, עשויים להופיע תסמינים שונים המאותתים כי הגוף זקוק לתוספים וכי עלינו להשלימם בהקדם – אם בדרך טבעית ואם באמצעות תוספי בריאות.

מצבים בהם מומלץ להשלים ויטמינים ומינרלים

 • תזונה חסרה
 • דיאטות תכופות
 • מצבי מתח
 • חולשה, עייפות או דיכאון
 • בעיות עיכול וספיגה
 • מחלות כרוניות שונות
 • נטילה קבועה של תרופות הפוגעת במטבוליזם של וויטמינים שונים
 • תלות עם קבוצת הגיל
 • היריון ואחרי לידה
 • אימוני כושר וספורט
 • אחרי ניתוח- התאוששות הגוף ממאמץ ייחודי
 • תחזוקת גוף לבריאות כללית - למניעת חסר ומחלות

על פי רוב, בטרם נוטלים תוספי בריאות או ויטמינים רצוי לערוך בדיקות דם מקיפות על מנת לאמוד את כמות החוסרים בגוף, לשם בחירת התוספים המתאימים ביותר. אולם יש לקחת בחשבון כי גם בדיקות דם לא משקפות בהכרח את תמונת המצב בגוף, וזאת בשל העובדה כי חסר בויטמין מסוים לא תמיד בא לידי ביטוי באופן מיידי בבדיקות הדם. כמו כן, בדיקות דם שגרתיות אינן מציגות את כל קשת הוויטמינים והמינרלים. בשל כך, מומלץ להיוועץ ברופא, נטורופת ואו דיאטנית ולעקוב אחר ההשפעות ומידת השיפור בתקופה הראשונה לנטילתם.

התסמינים שידליקו לכם "נורה אדומה"

* לתשומת לבכם: מומלץ תמיד להיוועץ בגורם מוסמך לפני נטילת ויטמינים או תוספים (רופא, נטורופת, דיאטן וכיוב').

קיימים מספר תסמינים גופניים המעידים על חוסרים בוויטמינים:

 • חיוורון בעפעפיים התחתונות –ותחושת עייפות גדולה מצביע על אנמיה הנגרמת מחוסר ברזל או מחוסר בוויטמין B12. במקרים של אנמיה מומלץ ליטול את הרכיב החסר ובמקביל לשפר את התזונה בכללותה (במיוחד ברזל עדין ו- B12).
 • תחושת "שריפה" בקצות הגפיים –גם היא עלולה להיגרם בשל חוסר בוויטמין B12. נטילת ויטמין בהתאם להמלצות הרופא עשויה למלא את המאגרים ולמנוע את תחושות ה"שריפה". ייתכן קשר גם לוויטמיני B נוספים בקבוצה ולכן מומלץ לקחת B קומפלקס (B5 בייחוד).
 • חריצים קטנים על הלשון –מעידים על ספיגה לקויה של רכיבי תזונה, ובעיקר של וויטמינים מקבוצת B. על פי רוב יתלוו להופעת החריצים תחושת חוסר מרץ ונטייה למצבי רוח. במצבים אלה מומלץ ליטול ויטמינים ממשפחת ה-B.
 • סדקים בזויות הפה –מופיעים כאשר קיים מינון נמוך של ויטמין B2 בדם. ניתן לטפל בתופעה עם נטילת קומפלקס ויטמיני B.
 • ידיים אדמומיות ומתקלפות –סימן זה מעיד על חוסר של מספר רכיבים תזונתיים החיוניים לגוף דוגמת אבץ, חומצות שומן חיוניות, וכן ויטמיניםC ו-E.
 • פצעונים אדומים לאורך הזרוע – הופעתם עשויה להעיד על מחסור בוויטמין A. מומלץ לצרוך ויטמין A באמצעות מזונות מהחי או מירקות כתומים. (ויטמין Aכרטינול אינו מומלץ לנשים בהיריון, ההעדפה במצב זה הינה לירקות כתומים המהווים מקור עשיר לבתא קרוטן שמתממש בכבד לוויטמין A בתנאים מסויימים).
 • סימנים לבנים על הציפורניים – ייתכן שהופעתם נובעת ממחסור מתמשך באבץ – מינרל חיוני לבריאות העור, השיער ומערכת החיסון. במקרים אלה מומלץ ליטול תוסף אבץ או להעשיר את התזונה במזונות המכילים אבץ (קיים במזונות צמחיים רבים – בעיקר בזרעים, באגוזים, בקטניות ובדגנים). יש לקחת בחשבון כי צריכה מופרזת של אבץ אינה מומלצת וכי יש לעשות הפסקה בנטילת אבץ מעת לעת כדי לאזן את רמתו מול מינרלים אחרים בגוף.
 • התכווצויות שרירים ברגליים –מופיעות על פי רוב לאורך השוקיים או בכפות הרגליים, וקשורות לעיתים רבות במחסור במגנזיום ובסידן. במקרים אלה מומלץ להגדיל את צריכתם בצורת תוספי בריאות.

ויטמין B12 הינו ויטמין חשוב ממשפחת ויטמיני ה- B החיוני לתפקוד תקין של גוף האדם. ויטמין B12 נחוץ במיוחד לייצור כדוריות דם אדומות. חסר בוויטמין B12 הוא אחד מהחסרים השכיחים ביותר באוכלוסייה בישראל, במיוחד באוכלוסייה מבוגרת ובצמחונים וטבעונים. לספיגה של ויטמין B12 ממזון נחוצים שני תהליכים עיקריים המקשים על תהליך הספיגה של הוויטמין במעי. בשלב הראשון נצמד ויטמין B12 לחלבון ברוק שמעביר אותו לקיבה, בקיבה נצמד הוויטמין לאנזים בשם Intrinsic factor) IF) המוביל אותו לספיגה במעיים. אנזים ה- IF הינו אנזים קריטי לתהליך אשר נמצא בחוסר במרבית האוכלוסייה הבוגרת. התוצאה הינה חסר בוויטמין B12. בשנים קודמות נהגו להשלים B12 בזריקות, כיום כבר אין צורך בכך מאחר וויטמין B12 ניתן ללקיחה עצמאית כתוסף למציצה תת לשונית. מדובר במסלול עוקף קיבה דרך ספיגה תת לשונית המבוסס על מנגנון פאסיבי של ספיגה חופשית. מנגנון פאסיבי חופשי של וויטמין B12 סולגאר הוכח יעיל במחקר קליני ונמצא מתאים כתחליף לזריקות*.

לפרטים נוספים

מתילקובלאמין היא הנגזרת הפעילה של ויטמין B12 אשר אינה זקוקה להמרה נוספת בגוף. מתילקובלאמין של סולגאר מיוצר בדרך ייחודית ומופק ממקור טבעי. נגזרת המתילקובלאמין רגישה לאור אך במוצר של סולגאר עמידה בפני קלקול בזכות צנצנת הענבר הכהה. מתילקובלאמין סולגאר נספג ביעילות באמצעות ספיגה תת לשונית.

לפרטים נוספים
ויטמין B12 לבליעה

ויטמין B12 לבליעה

Vitamin B12 100 mcg

ויטמין B12 לבליעה במינון של 100 מק"ג בלבד. מיועד עבור אלו המעוניינים בבליעה של הוויטמין ולא במציצה תת לשונית.

לפרטים נוספים
ויטמין B12 נוזלי בתוספת קומפלקס ויטמיני B

ויטמין B12 נוזלי בתוספת קומפלקס ויטמיני B

Sublingual B12 2000 mcg with B-Complex Liquid

פורמולה ייחודית של B12 בטיפות, המכילה שילוב סינרגטי ויעיל של ויטמיני B נוספים. אידיאלית עבור אלו הרוצים מינון גבוה של הוויטמין (2000 מק"ג במנת הגשה) המשפיע ביעילות ובמהירות. ויטמין B12 נוזלי אינו עובר פירוק בדרכי העיכול ולכן מבטיח ספיגה והטמעה מרבית ישירות למחזור הדם.

לפרטים נוספים

חומצה פנטותנית המוכרת גם כוויטמין B5 , הינה ויטמין חשוב ממשפחת ויטמיני ה- B. מקור המונח חומצה פנטותנית הוא בשפה היוונית ומשמעותו "נמצא בכל מקום".

לפרטים נוספים

שילוב מאוזן של כל הוויטמינים ממשפחת וויטמיני ה- B. מינון יעיל של 50 מ"ג מכל אחד מהוויטמינים. באופן ייחודי לסולגאר מועשר הקומפלקס בתערובת צמחים המכילה תמצית אסרולה, גרגר נחלים, אספסת, פטרוזיליה ופקעות ורדים, המיועדת בין היתר לשיפור הספיגה.

לפרטים נוספים
מגה-סורב 50

מגה-סורב 50

Megasorb Vitamin B-Complex

מגה-סורב הינו מוצר ייחודי לסולגאר. מוצר זה מאגד בתוכו את כל משפחת וויטמיני ה- B בצורת הקו-אנזימים שלהם ובמינון מוגבר. צורת הקו-אנזים מגבירה את הזמינות הביולוגית ובכך גם את הספיגה וההטמעה בגוף.

לפרטים נוספים
ויטמין B2 ריבופלאבין

ויטמין B2 ריבופלאבין

Vitamin B2 (Riboflavin) VCaps

ויטמין B2 המוכר גם בשם ריבופלאבין הינו ויטמין חשוב ממשפחת ויטמיני ה- B. ויטמין B2 במינון של 100 מ"ג של סולגאר מיוצר באיכות גבוהה ומופק ממקורות טבעיים.

לפרטים נוספים
ויטמין C בתוספת פקעות ורדים

ויטמין C בתוספת פקעות ורדים

Vitamin C 500/1000 mg with Rose Hips

ויטמין C בתוספת פקעות ורדים הינו ויטמין C בנגזרת חומצה אסקורבית בתוספת פקעות ורדים. פקעות ורדים (או בשמן הלועזי Rose Hips) הן פרי פרח הורד והן עשירות בוויטמין C טבעי.

לפרטים נוספים
ויטמין E טבעי יבש

ויטמין E טבעי יבש

Dry Vitamin 400 IU VCaps

ויטמין E טבעי יבש ומסיס במים (D-alpha tocopherol succinate), אשר נבדק בשלושה מחקרים קליניים והוכח כאפקטיבי ויעיל ביותר!* הצורה היבשה מבטיחה ספיגה גבוהה, ללא תלות בנוכחותו של מזון שומני.

לפרטים נוספים
ויטמין A יבש

ויטמין A יבש

Dry Vitamin A 5000 IU

ויטמין A הינו ויטמין חשוב ממשפחה של תרכובות אורגניות בלתי רוויות הכוללות רטינול ופרו-ויטמינים כגון קרוטנואידים. ויטמין A נחוץ לתפקודי גוף רבים.

לפרטים נוספים
אבץ פיקולינאט

אבץ פיקולינאט

Zinc Picolinate 22 mg

טבליות אבץ פיקולינאט של סולגאר מציעות צורה ייחודית של אבץ פיקולינאט לזמינות ביולוגית וספיגה והטמעה מרביות. טבליות אבץ פיקולינאט מספקות 22 מ"ג של אבץ אלמנטלי הקשור אורגנית לחומצה פיקולינית, המשמשת כנשא של המינרל ובכך משפרת את קליטתו ומאפשרת ספיגה איכותית ללא תלות בחומציות הקיבה.

לפרטים נוספים
מגנזיום ציטראט

מגנזיום ציטראט

Magnesium Citrate

המגנזיום הינו מינרל חיוני שהכרחי לתפקוד תקין של התאים בגוף. המגנזיום משתתף במאות תהליכים ביולוגיים שונים ולכן חיוני לכל בני האדם. באוכלוסיית ישראל תתכן ירידה משמעותית בתכולת המגנזיום בגוף על רקע: צריכת מזון מתועש, בעיות בספיגה, איבוד מגנזיום בזיעה, שימוש בתרופות משתנות ועוד. צריכת המגנזיום היומית המומלצת היא כ- 400-200 מ"ג. על פי נתוני מב"ת של משרד הבריאות, צריכת המגנזיום בישראל נמוכה בכל קבוצות הגיל. חסר במגנזיום נקשר עם הפרעות בקצב הלב, מחלת לב איסכמית, הסתיידות של רקמות רכות ושרירים, טרשת עורקים ויתר לחץ דם*. מגנזיום ציטראט הוא מגנזיום בקשירה אורגנית לחומצה ציטרית. מדובר בצורת המגנזיום שהוכחה כיעילה ביותר, עם יתרון נוסף של אחידות בספיגה בקרב אוכלוסיות שונות, בין היתר בזכות צורתו המיוננת**.

לפרטים נוספים
סידן ציטראט בתוספת ויטמין D3

סידן ציטראט בתוספת ויטמין D3

Calcium Citrate with Vitamin D3

הסידן הינו מינרל חשוב לעצם הנספג ביעילות גבוהה יותר בנוכחות ויטמין D3. סידן ציטראט של סולגאר הינו מוצר ותיק ואיכותי בליין המינרלים של החברה. מדובר בסידן בקשירה אורגנית (ציטראט) שזמינותו הביולוגית טובה יותר מסידן קרבונט. סידן ציטראט של סולגאר מכיל גם ויטמין D3 הנחשב לנגזרת הפעילה של הוויטמין.

לפרטים נוספים