ריצה על החוף

נהוג בארצנו להשתמש במשפט נהדר שיכול לעיתים להוציא מן הדעת גם את הסבלני שבאדם – "קשה יש רק בלחם"!

חברים יקרים, קשה יש בכל מקום – אחר הצהריים עם הילדים, לצאת בבוקר לעבודה, לחזור לעבודה מחופשה, לקום בבוקר לפעילות גופנית, להתאמן בחוץ בחורף וניתן להמשיך לאורך כל הדף. אחד האימונים הבעייתיים ביותר, שלרוב עושים אותו בהכנות לגיוס ואז משתדלים לשכוח ממנו – ריצה על החוף!! כן , כן על החול!!

בקרוב, בפעם השלישית , יתקיים אחד המרוצים היפים בישראל ואחד המאתגרים שביניהם – מרוץ החופים של ישראל בשיתוף עיריית נתניה וחברת סולגאר - מגוון מסלולים, כשהארוך מגיע ל – 15 ק"מ.

לקראת המרוץ כינסנו צוות מקצועי שידון בדרכים להתמודד עם ריצה שכזו ולהלן מספר טיפים שיכולים להכין אתכם/ן לקראת הריצה.

חשבו על הקלוריות – בואו נתחיל בבשורות טובות, ריצה על החוף מעודדת שריפת קלוריות גדולה יותר. למיטב הבנתי, אין צורך בכלל להמשיך בכתבה....ועכשיו קצת רצינות, הנתונים מראים שההתמודדות עם משטח חולי מביאה לשריפה קלורית מוגברת בין 20% ל – 60%.

סגנון הריצה – כאשר רצים על משטחים קשים, רצים רבים מכים בקרקע תחילה עם העקב, כשהם מעבירים את המשקל קדימה, הרגל שטוחה בתחתית הפסיעה, ואז קדימה לאצבעות הרגליים, אשר דוחפות את הגוף מהקרקע לצעד הבא. אבל תנועה זו אינה יעילה באותה מידה, כאשר נעשית על משטח רך ומשתנה.זה המקום שבו שרירי השוק נכנסים לתמונה – וזו חלק מהסיבה ששרירי השוק בדרך כלל כל כך כואבים לאחר ריצת חוף. הם עובדים כדי להפוך את התנועה לנורמלית.

עשו חימום – לרובינו יש נטייה לדלג או לקצר את משך זמן החימום. ניתן להתווכח על כך כאשר מדובר בריצה על משטח שאתם רגילים אליו , אך במקרה של ריצה על משטח חולי, הקפידו לבצע חימום יעיל עם מתיחות ארוכות. שימו לב בעיקר למתיחת שרירי התאומים ושרירי הירך הקדמיים.

רוצו עם חבר – התועלות של ריצה משותפת ידועות לרבים מאתנו. במיוחד כאשר צריך להתמודד עם מסלול קשה או כאשר מגיעים למצב בו כבר אין כוח לרוץ, מאוד מעודד ומושך לרוץ לצדו של חבר. אם לא הגעתם למרוץ עם חבר כזה, נסו להיצמד לרץ אחר שיכול למשוך אתכם לאורך המסלול.

חשבו על הסיום – אין אושר גדול יותר מאושרו של אדם המסיים ריצה קשה. האנדורפינים והאדרנלין זורמים ומביאים אותנו למצב של היי נפשי נהדר.

אל תגזימו – היו מודעים לגוף שלכם ואל תמשכו את עצמכם מעבר לקצה. במידה וקשה מידי, הורידו את קצב הריצה. אל דאגה, כולם יחכו.

תלמדו מהאיילה – כן גבירותי ורבותיי, חזרו הביתה, פתחו ערוץ טבע כלשהו וראו כיצד איילות רצות. ככל שחלק קטן יותר של כף הרגל יבוא במגע עם החול כך נשקע פחות והריצה תעשה קלה יותר.

לימדו טכניקת ריצה נוספת – בעולם הריצה יש 2 טכניקות ריצה עיקריות, האחת, מעודדת נחיתה על אזור העקב ומשם דרך האמצע אל אזור האצבעות והשנייה, נחיתה על החלק הקדמי-אמצעי של כף הרגל או בשמה המוכר יותר "ריצה יחפה". כידוע, רוב הרצים משתמשים בטכניקת הנחיתה על העקב. לכל טכניקה קיימות נעליים הבנויות בהתאם לטכניקה. כל אחת מהשיטות עובדת על שרירים אחרים ברגליים, בבטן ובגב.

קצרה היריעה מלהתייחס ליתרונות והחסרונות שבכל סגנון אך השילוב של 2 השיטות יכול לאפשר לרץ מספר יתרונות משמעותיים. הראשון שביתרונות – רגליים חזקות יותר שיאפשרו התמודדות טובה יותר עם משטחי ריצה משתנים.

השני – סיבולת גדולה היות ומי ששולט בשתי הטכניקות יכול להחליף ביניהן כאשר הוא רץ בחלק החולי של המסלול ובכך להשתמש בשרירים אחרים ולהקל על ההתמודדות. הכוונה היא שעד שמתבצעת ההחלפה בין הטכניקות יש לרץ שרירים ברגליים שהיו עד אותו רגע במצב של מנוחה יחסית. כאשר הוא יישנה את הטכניקה הוא ירגיש יכולת התמודדות טובה יותר.

לא, אינני מבקש מכם לעשות מהפיכה בחייכם אך בהחלט נסו לשאול אנשי מקצוע וללמוד מהם כיצד ניתן לרוץ בשיטה "היחפה" או "המינימלית"– זה יכול לעשות פלאים כאשר צריך להתמודד עם ריצה על חול.

הרימו את עינכם – הריח של חוף הים, הבריזה האין סופית, והכחול הכחול הזה שלצדכם.

תיהנו ובהצלחה!

מאת: אייל יחזקאל - נטורופת בכיר