אורח חיים בריא? הכל מתחיל מהילדות

כדי לגדל ילדים בריאים, שיהפכו למבוגרים בריאים, עלינו להקנות להם אורח חיים הכולל תזונה נכונה. בעיות רבות כגון בעיות נשימה, עודף ליחה, נזלת כרונית, פגעי עור, דלקות אוזניים, שלשולים, עצירויות ונטייה לחלות הם תוצאה ישירה של מאזן רכיבי התזונה בגוף הילד. חלק גדול מהמזון המהיר והמעובד שנגיש כל כך להורים, גורם נזק ממשי לבריאות הילדים. ילדים נולדים עם אינסטינקטים בריאים, ויאהבו לאכול אוכל בריא אם יהיה זמין להם.

אחת התופעות השכיחות ביותר של תזונה לקויה בקרב ילדים במדינות המערב היא השמנת-יתר. עודף משקל בילדות מהווה גורם סיכון לתחלואה בגיל הבגרות, ולתופעות כמו יתר לחץ דם, מחלות נשימה, בעיות אורתופדיות, סוכרת ועודף בכמות השומנים בדם.

תופעה חשובה נוספת שיש להיות ערים לה היא אלרגיות למזון. ילדים רבים אלרגיים למזונות כמו חיטה, בוטנים, תירס או מוצרי חלב, וחשוב לאבחן זאת. לילדים הסובלים מאלרגיות למזון יש מאפיינים משותפים, בהם לחיים או אוזניים אדומות, עיגולים אדומים או שחורים סביב העיניים, שלשולים, עצירויות, נזלת כרונית, דלקות אוזניים חוזרות ושיעול. המחסור ברכיבי-תזונה הוא אחד הגורמים העיקריים לפגיעה גם בתפקוד מערכת החיסון, ולכן חשוב להקפיד כי תזונת הילד תכלול רכיבים חיוניים כגון ויטמין C, חלבונים, אבץ וברזל.

מודל לחיקוי גם סביב השולחן

ילדים לומדים על ידי התבוננות וחיקוי, ולכן חשוב מאוד שגם ההורים יאמצו הרגלי תזונה נכונים. אחד העקרונות עליהם יש להקפיד הוא צמצום במזונות המכילים רמות גבוהות של סוכר, כגון סוכריות, גלידות, עוגות ועוגיות. גם מאכלים עתירי פחמימות כמו פיצה, דגני בוקר מסוכרים, סופגניות ומאפים מעלים את רמת הגלוקוז בדם ועלולים להזיק לבריאות הילדים אם הם נצרכים בכמות מופרזת.

רמות גבוהות מדי של גלוקוז "מאותתות" לגוף לייצר רמות גבוהות של אינסולין, אשר מוריד באופן דרסטי את רמות הסוכר בדם. צניחת סוכר זו נקראת היפוגליקמיה, והיא באה לידי ביטוי בחולשה ובעייפות. הגוף מגיב לכך בשחרור הורמונים ממריצים כגון אדרנלין, ותהליך זה מעודד תנודות במצב הרוח ותגובות התנהגות שונות כגון התפרעות, בכי או חוסר יכולת להתרכז.

כדי לדאוג לתזונה מאוזנת יש לוודא כי הארוחות עשירות בפירות או ירקות בצבעים שונים. השקיעו בדרכי הגשה מפתות ומעוררות תיאבון - סלט פירות צבעוני, סלטים מירקות שונים ודגנים מלאים. דאגו למניעת מחסור בוויטמינים - השלמה יומית של מולטי-ויטמין לילדים שומרת על תקינותם של תפקודי מערכת החיסון ותהליכי הגדילה וההתפתחות.