הכל על הפוליו

שרידי הפוליו אשר התגלו ב-2013 בדרום הארץ ובגוש דן, העלו לכותרות את הנגיף שהיה הגורם לאחת ממחלות הילדים הנפוצות בעולם, עד אשר פותח החיסון מפניו בשנות החמישים של המאה הקודמת. בעקבות התגליות החליט משרד הבריאות לקיים צעד מונע, ולהורות על מתן חיסונים נגד נגיף הפוליו לכל ילדי ישראל מתחת לגיל 9.

מה זה פוליו, בעצם?

הפוליו הוא מחלה נגיפית הנגרמת על ידי שלושה זנים של וירוסים, הנקראים נגיפי RNA. הנגיף מתרבה במערכת העיכול של האדם ומופרש בצואה, ולכן הוא מוגדר כווירוס מעיים. למעשה, רוב הנדבקים בפוליו (כ-90%) לא יחושו בתסמינים כלשהם, ומיעוטם יחושו בתסמינים כגון חום, חולשה וכאבי שרירים. עם זאת, בכ-1% מהמקרים עלול הנגיף לחדור למערכת העצבים של החולה ולגרום לשיתוק, ועל כן ידועה המחלה גם בשם "שיתוק ילדים". לרוב מתרחש השיתוק ברגליים ובמקרים נדירים עלול לחול שיתוק של שרירי הנשימה ואף למוות.

מה ההבדל בין החיסונים השונים?

כאמור, בשנות ה-50 של המאה הקודמת פותח בארצות הברית חיסון שצמצם את שיעור חולי הפוליו בעולם באופן דרסטי. החיסון הראשון שפותח, המכונה "סאלק" (על שם החוקר שפיתח אותו), הכיל נגיף פוליו מומת שניתן בזריקה. מאוחר יותר, בשנות ה-60, פותח חיסון "סייבין" שמכיל נגיף מוחלש שניתן בטיפות לפה.

חיסון ה"סאלק" אותו קיבלו רוב המבוגרים בישראל בילדותם, מונע את ההידבקות במחלה, אך אינו מונע את נשאות הנגיף. מכאן, שאדם נשא עלול להדביק אדם אחר - גם אם הוא עצמו אינו חולה במחלה. הדבר מהווה סיכון לאוכלוסיות כגון תינוקות, קשישים ואנשים שסובלים מדיכוי של המערכת החיסונית עקב מחלות שונות. מסיבה זו הוחלט לחסן כיום את ילדי ישראל בחיסון "סייבין", אשר מונע גם את נשאות הנגיף, למרות שהם מחוסנים מפני המחלה עצמה.

האם החיסון מסוכן?

חיסון "סייבין" הניתן לילדי ישראל בטיפות מכיל וירוס חי ומוחלש, שמעודד את מערכת החיסון של הגוף ליצור נוגדנים כנגד נגיף הפוליו. על פי הצהרות משרד הבריאות, החיסון בטוח לחלוטין לשימוש. עם זאת, על פי מחקרים ועדויות שונות, במקרים נדירים בעבר היה החיסון אחראי על התפרצות המחלה וגרימת שיתוק בקרב מחוסנים.

כיצד ויטמין C מסייע במניעת הידבקות בפוליו?

מלבד החיסון, ישנן דרכים טבעיות למניעה ולחיזוק הגוף מפני נגיף הפוליו. כך למשל, מחקר שהתפרסם בשנת 2007 שפך אור על עבודתו של ד"ר פרדריק רוברט קלנר. קלנר הוכיח את יעילותו של ויטמין C הניתן במינונים גבוהים לריפוי ומניעה של פוליו. תוצאות ניסויים שקיים לאורך מספר שנים בעשרות חולים, הראו כי נבדקים אשר נחשפו לנגיף הפוליו וקיבלו אספקה מיידית וגבוהה של ויטמין סי (20,000-6,000 מ"ג ביום) ניצלו מהתפתחות תסמיני המחלה ומתופעת השיתוק. 

כיצד עוד ניתן למנוע הידבקות בפוליו?

מכיוון שנגיף הפוליו מופרש באמצעות הצואה ונמצא במערכות הביוב, חשוב מאוד להקפיד על היגיינה ועל שטיפת הידיים בסבון לאחר כל ביקור בשירותים, לאחר החלפת חיתול לתינוק ולפני אכילה או הכנת אוכל. ניתן להשתמש גם בג'ל אלכוהולי לחיטוי. בנוסף יש להקפיד כי המזון שאנו אוכלים נשמר בקירור, נשטף היטב או בושל כהלכה.

:Reference

The Forgotten Research of Vitamin C and Polio

Journal of Orthomolecular Medicine Vol. 22, No. 1, 2007
Source: Orthomolecular.org Date: 07.08.13