הצילו, התכווצות שרירים, מה עושים?

התכווצות שרירים הוא מצב המוכר לרוב האנשים הבוגרים. גב או צוואר תפוסים, כאבים בכתפיים או בשכמות וכמובן, התכווצויות ברגלים; כל אלו הם פעמים רבות ביטוי של התכווצויות בלתי נשלטות של שרירים שונים בגוף.
התכווצות שרירים עשויה לגרום לכאב חד באזור ההתכווצות ופעמים רבות אף להקרין את הכאב לאזורים מרוחקים יותר בגוף.

הסיבות השכיחות להתכווצויות שרירים

במקרים רבים לא ניתן להצביע בברור על הסיבה להתכווצויות שרירים, אולם ישנם מספר גורמים ידועים שעלולים לגרות את הופעתן:

1. פעילות גופנית בעצימות גבוהה מידי עשויה לעורר התכווצויות שרירים במהלך האימון, או כאבי שרירים לאחריו, בעיקר באימונים הראשונים בהם הגוף טרם הסתגל למאמץ. כאב לאחר האימון שנגרם כתוצאה מהתכווצות שרירים ("כאב מאוחר") עלול להימשך עד שלושה ימים ברציפות ובדרך כלל פוחת מעצמו באופן הדרגתי.
2. הימצאות לאורך זמן בתנוחה לא נוחה, עשויה לגרום להתכווצויות בשרירים. אנשים רבים היושבים שעות ארוכות מול מחשב ואינם מקפידים על הפסקות קבועות של הפעלת הגוף עשויים לסבול תוך זמן קצר מהתכווצויות שרירים. תנוחת ישיבה לא נכונה מכבידה על הגוף ועשויה, כמובן, להחמיר את המצב.
3. שימוש בתרופות מסוימות, כגון תרופות ממשפחת הסטטינים לטיפול בכולסטרול, עשויות לגרום להתכווצויות ולכאבים בשרירים.
4. מתח ולחץ הם, ללא ספק, הסיבות הנפוצות ביותר הנפוצה להתכווצויות שרירים באזור הכתפיים והשכמות. פעמים רבות הכאב מקרין אף לאזור הצוואר, הכתפיים והראש.

התכווצויות שרירים עלולות להופיע בכל שעה במהלך היום, אולם בקרב רבים מהאנשים הסובלים מהן מדובר בתופעה המופיעה בעיקר במהלך הלילה. ההתכווצויות עשויות להיות חזקות כל כך עד שהן מעירות גם ממצבים של שינה עמוקה.

הקשר בין שרירים למגנזיום

מגנזיום הוא מינרל המהווה חלק חשוב בבניית השריר. המגנזיום פועל כווסת וכבקר של עצבוב השרירים, ותפקידו הוא להרפות שרירים וכלי דם מכווצים. היום, ישנה המלצה גורפת לכלל האוכלוסייה ליטול מגנזיום בשל היעדרותו מהמים המותפלים.
המגנזיום ומינרלים חשובים נוספים, מסוננים מהמים בתהליך ההתפלה וחשוב להדגיש כי מי ההתפלה מהווים כ- 75% מתצרוכת המסופקת לבתים בישראל. במחקרים שנערכו נמצא כי מחסור במגנזיום עלול להעלות את הסיכון ללקות במחלות לב שונות ולכן נטילת מגנזיום מומלצת לכולם ובעיקר למי שמי השתייה, מקורם באחד ממתקני התפלה.