הקשר בין תזונה בהריון לאיכות חיים

תזונה נכונה מתחילה בשלבים הראשונים של החיים, עוד בהיותנו ברחם. ישנן נשים שלא מודעות לחשיבות העליונה שיש לשמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה בייחוד בשלב טרום ההיריון וההיריון עצמו. ברגע שנדע להבחין מה נכון לגופינו, גם מבחינה תזונתית נוכל ולייצר מערכת הזנה טובה ובריאה יותר עבור העובר והיילוד ולהשפיע על עתידם.

אולם, הבעיה בנושא מעין זה היא היכולת שלנו לעיתים לתכנן את העתיד ולחשוב לטווח רחוק ולעסוק במניעה במקום בתיקון הנזקים העלולים להיגרם. קל וחומר בכל הנוגע לתזונה ולאורח החיים שלנו. לכן קורה באופן פרדוקסלי שדווקא בזמן הריון, כאשר אנו צריכות לשמור על עצמנו בצורה המיטבית ביותר ולתכנן קדימה, אנו נאלצות לעיתים לבצע "תיקונים" על מנת לאפשר הריון תקין.

ניקח לדוגמא מקרה אמיתי של אישה בחודש השישי להריונה עם רמת פריטין (מאגרי ברזל) נמוכה - מצב מסוג זה הינו תוצאה של התפתחות הדרגתית, אשר אינו דווקא תלוי במאגרי הברזל אשר מתדלדלים בגוף באופן טבעי בתקופת ההיריון, אלא הוא תוצר של תכנון תזונתי לקוי בתקופה שלפני ההריון וההתנהלות במהלכו.

על מנת לשפר מצב מעין זה , במיוחד כאשר מתכננים לידה בבית אשר אחד מתנאי הסף לקיומה הוא לשמור רמות ברזל והמוגלובין תקינות, חשוב לדאוג כי האישה ההרה לא תסבול מחוסרים תזונתיים ובניהם ערכי הברזל. ניתן לעשות זאת כמובן על ידי נטילת תוספי בריאות המכילים ברזל. אולם ניתן לטפל בחוסר זה גם באמצעות תזונה נכונה אשר מאפשרת לגוף האישה לעבוד בצורה יעילה וטבעית יותר.

על מנת להעלות את ערכי הברזל ולהכין את גוף האישה ללידה ניתן להכניס לתפריט מזונות עתירי ברזל כגון: כבד עוף אורגני (אשר נצרך אחת לשבוע עקב הרמות של ויטמין A שהוא מכיל ואשר יש לייצר מינונים נמוכים יותר שלו בזמן ההריון) , עלים ירוקים (שטובים בכל ימות השנה), אגוזים וזרעים, נבטים, טחינה משומשום מלא ועוד.

תזונת האם והתינוק הן חשובות, שלא לאמר קריטיות, בתקופת תכנון ההריון ושנותיו הראשונות של הילד ולא ניתן להתעלם מנושא זה..
ולכן ישנה חשיבות עצומה לשמור על תזונה ואורח חיים בריא לא רק בזמן ההריון, לאחר הלידה ובתקופת ההנקה. אלא אף בשלבי תכנון ההריון המוקדמים אשר ישפיעו בעתיד על איכות ההריון, תקינותו ואיכות חיי הילד והאם לאחר הלידה.

* המאמר נכתב באדיבות המכללה האקדמית בוינגייט.

ברזל ® עדין

ברזל ® עדין

Gentle Iron® 25 mg

ברזל® עדין מבית סולגאר הינו פטנט מקורי רשום של חברת אלביון שנועד להגביר את הספיגה של הברזל בגוף מבלי לעורר תופעות לוואי במערכת העיכול. מדובר בקשירה אורגנית של ברזל לשתי מולקולות של חומצה אמינית בשם גליסין (Chelated Iron Bisglycinate). ברזל® עדין של סולגאר אינו תלוי ברמת חומציות הקיבה ונספג ביעילות רבה - פי 4 מברזל סולפאט רגיל. למעשה, זמינותו הביולוגית ויכולת הספיגה שלו טובות יותר גם מברזל המגיע בנגזרות הבאות: פירופוספאט, גלוקונאט, פומראט. כמו כן ניתן לקחת אותו ללא חשש מעיכובי ספיגה לצד המזונות הבאים: תה, קפאין, מוצרי חיטה, מוצרי חלב, חלבוני בשר וביצה, תכשירי סידן שונים ואף סותרי חומצה למיניהם. ברזל® עדין הינו בחירה ראשונה של הרבה נשים הרות ומניקות וגם של אוכלוסיות אחרות הזקוקות להשלמת ברזל על רקע חסר. ברזל® עדין של סולגאר מוגש בכמוסות צמחיות נוחות לבליעה הניתנות גם לפתיחה במידת הצורך.

לפרטים נוספים
חומצה פולית

חומצה פולית

Folic Acid 800 mcg

חומצה פולית מוכרת גם כוויטמין B9 ונחשבת לוויטמין חשוב ממשפחת ויטמיני ה- B החיוני במיוחד לנשים בגיל הפוריות המתכננות היריון. חומצה פולית של סולגאר מיוצרת באיכות גבוהה ומגיעה במינון יעיל של 800 מק"ג.

לפרטים נוספים
חומצה פולית מטאפולין® 400 מק"ג

חומצה פולית מטאפולין® 400 מק"ג

Folate 400 mcg as Metafolin® / Natural Folic Acid

חומצה פולית מטאפולין® (L-methylfolate) היא הנגזרת הטבעית והפעילה של ויטמין B9 (חומצה פולית). חומצה פולית רגילה עוברת פירוק בגוף עד הפיכתה לפעילה. נגזרת המטאפולין® מאפשרת זמינות ביולוגית מידית ללא צורך בהמרה נוספת והינה שוות ערך ביולוגי לנגזרת הפולאט הקיימת בטבע. סולגאר עושה שימוש בפטנט העולמי Metafolin® אשר נחקר והוכח כבעל זמינות ביולוגית גבוהה במחקרים קליניים מבוקרי פלסבו.

לפרטים נוספים