ויטמין השמש - מדוע גם בקיץ?

מי לא מכיר את שיר הגלשן המפורסם של דני סנדרסון: "יום בהיר שלשמש אין שום עננים אני וכל החברה אל הים נוסעים"...רובנו אכן מכירים היטב. אז כן, הקיץ החם בישראל מלא בים, בריכה, שמש ו...קרמי הגנה ומסנני קרינה.

במדינה שטופת שמש כשלנו, כשהחום והלחות מרקיעים שחקים, כדאי וחשוב להתגונן מנזקי השמש. מקובל לחשוב כי השמש מסכנת אותנו בסרטן העור, אכן נכון. הידיעה הזו לבדה הביאה בשנים האחרונות לשימוש הולך וגובר במסנני קרינה ולהפחתה ניכרת בשיעור ושכיחות סרטן העור באוכלוסייה הכללית. אך לא רק, מסנני קרינה מגנים עלינו גם מהזדקנות מואצת של העור ומכתמי שמש ופיגמנטציה ובלעדיהם היינו מתקשים לשרוד את נזקי השמש.

עד כאן יתרונותיהם של מסנני הקרינה, מסתבר כי יש להם גם צד שלילי למדי. קרינת השמש UVB חיונית לגופנו ליצירת ויטמין D שנקרא בצדק ויטמין השמש. מדובר בוויטמין חיוני במיוחד לבריאות מערכת השלד והעצם אשר מחקרים בשנים האחרונות מייחסים לו יתרונות בריאותיים מאוד מגוונים גם מחוץ למערכת השלד. חסר בוויטמין D קשור בהופעתן של מחלות שונות ובהן: חולשה של מערכת החיסון, כאבים בשרירים ועצמות, דלקות מפרקים ומחלות עצם ניווניות, אסטמה ואלרגיות, מחלות אוטואימוניות, תשישות, דיכאון וסוגים שונים של סרטן.

בקיצור ניתן לומר כי וויטמין D הינו כוכב עולה בשמי הרפואה, אשר לרוע המזל נמצא בחוסר במרבית האוכלוסייה. הסיבות לכך הן כמובן רבות ומגוונות, אך אחת ועיקרית הינה שכיחות השימוש במסנני קרינה החוסמים את קרינת ה-UVB של השמש ומונעים את נזקיה על העור. בכך הם גם מונעים את הייצור של המולקולה הראשונית והבלתי פעילה של ויטמין D.

וכאן אנחנו מגיעים לפרדוקס השמש הכולל בתוכו שני היבטים: הראשון שמסנני הקרינה מצילים אותנו מרעה חולה אחת ומעודדים יצירת רעה חולה אחרת. והשני, שאותו לא הזכרנו עד כה, שחשיפה עודפת לשמש ללא מסנני קרינה ממילא לא תעזור ליצירת ויטמין D נוסף. החשיפה לשמש צריכה להיות אפקטיבית ודווקא חשיפה ממושכת גורמת ליצירת תרכובות לא יעילות בעור המונעות ייצור של ויטמין D.

ממצאים באוכלוסיה בישראל מראים כי ויטמין D חסר בתינוקות, פעוטות, ילדים, נשים הרות, מבוגרים וקשישים. מבין כולם החשש הגדול ביותר מחסר של ויטמין D הינו בתינוקות, בנשים בגיל המעבר ובאוכלוסיית גיל הזהב. בנשים בגיל המעבר מסביר החסר בוויטמין D את השכיחות הגבוהה של אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס, שהינן מחלות עצם שכיחות המוסברות כדלדול של העצם ממינרלים כגון סידן אשר נספג מהמעי בנוכחות של ויטמין D.

בתינוקות וילדים קטנים מסביר חסר זה את השכיחות של מחלות מערכת הנשימה (זיהומים ואסטמה), ריבוי אלרגיות וחולשה חיסונית כללית. רמה בלתי מספקת של ויטמין D עלולה להביא גם לרככת עצמות ולהתפתחות לא תקינה של השלד והעצמות. בקשישים מסביר החסר בוויטמין D את ריבוי הנפילות, שברי הירך והאגן ואף את אחוז התשישות והדיכאון באוכלוסייה שממעטת גם ככה לצאת מהבית ולהיחשף לשמש.

הפתרון נעוץ בהבנה כי השמש לבדה לא תוכל לסייע לגופנו לייצר רמה מספקת ומאוזנת של ויטמין D ושעלינו להשלים את ויטמין השמש ממקור אחר. האם מקור אחר יכול להיות מזון בלבד? גם כאן הבשורות אינן מרעישות שכן ויטמין D קיים מעט מאוד במזון ובעיקר בכבד דגים, ביצים וחלב מועשר אשר אנשים רבים לא צורכים גם ככה באופן יומיומי.

מה שנותר לעשות, ודווקא מהווה אופציה זמינה, קלה ולא יקרה הינו לקחת ויטמין D בנגזרתו הפעילה D3 מתוסף.