חנוכה קל - עצות לשמירה על הגזרה בחנוכה

חנוכה בפתח, חג מלא אור ושמחה והמון, המון קלוריות. הלביבות והסופגניות, מאכלי החג המסורתיים, הם מאכלים מטוגנים, עתירי שומן וסוכר ורחוקים מלהיות סמל הבריאות; ובשמונת ימי החג הם אורבים לנו בכל פינה: בבית, בעבודה, במסיבה של הילד בגן, אצל חברים ובבתי הקפה והקונדיטוריות. כשעובר החג ואנו עולים על המשקל אנחנו מבינים שלמרות שניסינו... גם הפעם אכלנו כנראה סופגנייה אחת יותר מידי.

בדיחה יהודית מספרת כי סופגנייה כשרה למהדרין היא כזו שהשמן בה מספיק בשביל לדלוק שמונה ימים. וברצינות, סופגנייה רגילה מכילה כ- 350 עד 450 קלוריות בעוד שסופגנייה ממולאת בקרם ומצופה בשוקולד עשויה להכיל גם עד 600 קלוריות; לביבה מתפוחי אדמה מכילה כ- 150 עד 200 קלוריות וכשהן מוגשות לשולחן רובנו מתקשים להסתפק באחת בלבד. אין ספק כי שמונת ימי חנוכה מעמידים בפנינו אתגר רציני בשמירה על הדיאטה.

משבר ה"רק אחת וזהו!"

אפשר כמובן, להחליט שאתם מחכים שתיפול לידכם הסופגנייה המושלמת ולאכול רק אותה, אך הניסיון מלמד שאנשים רבים לא יעמדו בהחלטה ויסיימו את החג עם ייסורי מצפון קשים על החרבת הדיאטה עליה עמלו כל השנה. חלק חשוב מהדיאטה הוא שמירה על מצב רוח חיובי, ולכן חשוב לא להיות קשים עם עצמכם יותר מידי ולאפשר לעצמכם ליהנות מאווירת החג, אבל לדעת לעצור כשצריך ולתכנן מראש מה וכמה אוכלים.

עצות מעשיות לחג חנוכה קל

כיצד ניתן בכל זאת לעבור את חנוכה ולשמור על הגזרה? הנה כמה עצות מעשיות:

  • אפו סופגניות במקום לטגן - זה אפשרי וזה אפילו טעים והיתרון הגדול הוא השימוש בכמות קטנה מאוד של שמן. החלטתם לשמור על המסורת ובחרתם בכל זאת לטגן? טגנו את הסופגניות בשמן עמוק כך שמשך הטיגון קצר יותר ופחות שומן ייספג בהן.
  • קנו סופגניות דלות קלוריות - קונדיטוריות רבות מושפעות מהעלייה במודעות לאוכל בריא בקרב האוכלוסייה ומציעות סופגניות דלות קלוריות.
  • החליפו את המילוי המסורתי במילוי דל קלוריות - לאלו מכם שמכינים סופגניות ביתיות, העדיפו מילוי דל קלוריות במקום המילוי הרגיל.

חג חנוכה שמח!