כמו דגים במים: ממשיכים בפעילות גופנית גם בקיץ

גם בימי הקיץ, חשוב להקפיד על פעילות גופנית סדירה. החום והלחות המאפיינים את הקיץ הישראלי דורשים מאתנו למצוא אלטרנטיבה אירובית קרירה - והשחייה נחשבת לאחת הפעילויות הגופניות הבריאות ביותר. בין אם בים או בבריכה – העונה החמה מספקת לנו שלל הזדמנויות לפעילות ספורטיבית רטובה.

ספורט עדין ובריא

שחייה היא ענף ספורט שדורש מיומנות טכנית גבוהה בהשוואה להליכה, אך יש בה יתרון עצום עבור אנשים הסובלים מבעיות משקל או מבעיות אורתופדיות (בעיקר בעיות מפרקים וגב). זאת מאחר שבמים, האדם לא מרגיש את משקל גופו. בנוסף, השחייה אינה כרוכה בהפעלת עומס על המפרקים כפי שמתרחש בריצה, ולכן היא נחשבת לספורט "עדין" יחסית, שבו פציעות ספורט נדירות יותר והנזקים מעטים יותר.

היתרון הבולט ביותר בשחייה הוא הפעלתן של כמעט כל קבוצות השרירים הגדולות בגוף כנגד החיכוך במים. באופן זה משתפרים מרבית מרכיבי הכושר הגופני של גופינו. בניגוד לפעילויות אחרות, השחייה היא סימטרית ומאוזנת, וכרוכה בהפעלת שרירים רבים בו זמנית. מכיוון שהמים קרים מהגוף, אין צורך בהזעה - הגוף מצליח להיפטר מהר מאוד מעודפי החום הנגרמים עקב הפעילות המאומצת.

השחייה תורמת לפיתוח מערכת סיבולת לב-ריאה ולשיפור המהירות והגמישות, שכן המים בבריכה מאפשרים לנו טווח תנועה רחב ביותר.

איך עושים זאת נכון?

בעת השחייה ישנה נטייה לנוח בקצה הבריכה בשל העייפות. הפסקות אלו משפיעות על האפקטיביות של הפעילות, מכיוון שהן גורמות להאטה בקצב הלב וכתוצאה מכך לפגיעה ביכולתו של המתאמן לשפר את כושרו האירובי. כך גם לא חלה תרומה משמעותית להפחתה במשקל. לכן, מומלץ לשחות ברצף, ללא הפסקות, ובמידה ומורגשת עייפות - להאט את קצב השחייה. בנוסף יש להעדיף שחייה בסגנון חתירה, בו הדופק יחסית גבוה, לעומת סגנון חזה.