לאכול מבלי לסבול - איך לעבור בשלום את סעודת החג

אין כמו הפרעת עיכול הגונה בשביל להרוס ערב חג. תקופת חגי תשרי עמוסה בסעודות עשירות ומגוונות, ואנו חורגים מהרגלי התזונה שלנו ואוכלים הרבה יותר מהרגיל. שולחן החג עמוס מטעמים ואנחנו אוכלים וממלאים את הצלחת שוב ושוב ומתעלמים מקיבולת הקיבה ומתחושת השובע. ואז מגיעה לה תחושת הכבדות וחוסר הנוחות אחרי הארוחה ומקלקלת לנו את הערב.

אכילה מרובה עלולה להוביל להפרעות עיכול שונות כגון: תחושת מלאות ונפיחות. אצל אלו הנוטים לסבול מבעיות עיכול קלות עד חמורות באופן יומיומי, עשויות ארוחות החג אף להחריפן.

אז מה עושים? איך נהנים מארוחת חג טובה מבלי תחושת הכבדות שאחריה? כלומר, חוץ מלפתוח כפתור, להישען אחורה בזהירות על מנת לפתוח את דרכי האוויר ולהתחרט על חתיכת העוגה האחרונה שאכלתם. אנחנו כאן כדי לעזור.

איך נהנים בארוחת חג ללא תחושת העומס שאחרי
הבאנו עבורכם מספר המלצות קלות ליישום שיאפשרו לכם להמשיך וליהנות מארוחת החג ולהימנע מתחושת העומס שאחרי:

1. אל תרעיבו את עצמכם לקראת ארוחת החג. אם תגיעו רעבים מידי לשולחן, תאכלו הרבה יותר ממה שאתם רגילים ותייצרו עומס על מערכת העיכול. זהו מתכון בטוח להפרעות עיכול לא רצויות.

2. מדובר בארוחה מיוחדת ולכן התמקדו רק בתבשילים המיוחדים, במקום לבזבז מקום בבטן על מאכלים שבשגרה כגון אורז ותפוחי אדמה. באופן הזה תוכלו גם ליהנות ממטעמי החג הנפלאים וגם להעמיס פחות על מערכת העיכול.

3. הקפידו על שתיית מים מרובה במהלך היום ולפני הארוחה. אתם לא תתחרטו על זה. מים מרווים אותנו וכמובן מסייעים לנו להוציא את הפסולת החוצה מן הגוף. חוץ מזה שארוחות החג עשירות בתבלינים שונים ומרובים ובכמויות שמן גבוהות יחסית, אשר ממילא גורמים לנו לאכול יותר (צמא עקב התיבול הרב מתפרש לפעמים כרעב). לכן צמצמו את הנזקים על ידי הזנת הגוף במספיק מים. הגוף שלכם יודה לכם.

4. אכלו תמיד את פירות החג טרום הארוחה ולא אחריה. אכילת פירות לאחר כמות מזון לא מבוטלת תגרום לתסיסה במערכת העיכול שתשאיר אתכם נפוחים ולא מרוצים.

5. אמרו לא לקינוח! זה הדבר הנכון ביותר לעשות לטובת העיכול שלכם אבל כיוון שזה מאורע חגיגי ולרוב קשה להגיד לא למנות האחרונות המפתות שהדודות הכינו, בחרו מנה אחרונה אחת וקטנה ככל האפשר.

ולמי שכבר סובל מבעיות עיכול?
בעיות עיכול מתונות מהם סובלים אנשים באופן יומיומי עשויות להחריף בתקופת החגים בשל השינוי בהרגלי התזונה. לאלו החוששים מהחרפה בתסמינים בחג, ולאלו שיודעים שכל שינוי תזונתי החורג מהתפריט אליו הורגלו עלול להוביל לתופעות לא רצויות במערכת העיכול, מומלץ להיעזר גם בתוספי תזונה המסייעים למנוע הפרעות עיכול שונות כמו תחושת כבדות, מלאות, גזים ונפיחות.

תוספי התזונה המסייעים להפרעות בעיכול מכילים סוגים שונים של צמחי מרפא נוגדי עוויתות והתכווצויות וצמחים הסופחים גזים כמו: כמון, שומר, קמומיל, זנגוויל ואניס ובמצב אופטימלי גם סוגי אנזימי עיכול שונים. פעולתם המשותפת של צמחי המרפא ואנזימי העיכול מסייעת להחזיר את מערכת העיכול לתפקוד רגיל ולאזור הנוחות שלה.

תקופת החגים היא תקופה נפלאה ולכולנו מגיע להנות ממנה. הקפידו על ההמלצות שהבאנו עבורכם ותיהנו מארוחות חג משובחות מבלי לסבול מבעיות עיכול ומתחושת כבדות ועייפות אחרי הארוחה. ושיהיה לכולנו חג שמח ושנה טובה.