לחץ? מתח? עייפות מוגברת?

בריאותנו מושפעת בצורה משמעותית מלחצים שונים, פיזיים ונפשיים, שאנו חווים במהלך חיינו. לכל אחד מאתנו יכולת הסתגלות ואנו מתמודדים בהצלחה עם שינויים רבים בסביבתנו ובאורח חיינו. אולם חשיפה מוגברת למצבי לחץ מצריכה השקעה עצומה של אנרגיה בהתמודדות איתם, ועלולה להביא את הגוף למצב של עייפות פיזית ונפשית. במצבים אלו עלולות להופיע מחלות שונות ותופעות שונות שהופכות את החיים לסבל מתמשך.

כיצד גופנו מתמודד עם מצבי לחץ?

מצבי הלחץ להם אנו נחשפים במהלך חיינו הם רבים ומגוונים, אולם מנגנון ההתמודדות של גופנו עם מצבים אלו הוא בדרך כלל דומה ומתחלק לשלושה שלבים:

השלב הראשון הוא שלב האזעקה. בשלב זה מתרחשים שינויים בגוף כתגובה להופעת לחץ חדש ופתאומי. דפיקות הלב מואצות, הנשימות הופכות כבדות והגוף מתכסה בזיעה קרה שהיא תגובה אופיינית למצבים של לחץ וסטרס.

השלב השני הוא שלב ההתנגדות. בשלב זה משתמש הגוף ביכולת ההסתגלות שלו על מנת להמשיך ולתפקד בתנאים החדשים שנוצרו. שלב זה דורש מהגוף השקעה עצומה של אנרגיה ולכן, אם הוא נמשך זמן רב מידי והלחץ אינו פוחת מגיע השלב השלישי.

השלב השלישי שלב ההתשה. בשלב זה הגוף נמצא במצב של אפיסת כוחות. הגוף מיצה את יכולת ההתמודדות שלו והגיע למצב של עייפות פיזית ונפשית. הוא הופך פגיע, מערכת החיסון נחלשת ומחלות שונות האופייניות לסטרס כגון: כיבי קיבה ואולקוס מתחילות להופיע.

כדאי להכיר את קבוצת הצמחים האדפטוגנים
לקבוצת הצמחים האדפטוגנים תכונות המשפרות את כושר ההסתגלות של הגוף לתנאים משתנים, ומאפשרות לו להימנע מהגעה למצבים של עייפות פיזית ונפשית גם כאשר מדובר במצבי לחץ מתמשכים.