מגנזיום, מחלות לב והקשר בניהם

משרדי הממשלה עוסקים בימים אלו בסוגיית הוספת מגנזיום למי הברז המותפלים בישראל. על-פי דו"ח שנכתב באגף בריאות הציבור בראשותו של פרופ' איתמר גרוטו, אי-הכנסת מגנזיום למי השתייה המותפלים תוביל בהדרגה לתוספת של 250 מקרי מוות מדי שנה בישראל כתוצאה מהתקפי לב. מסקנות אלו מבוססות על ההנחה הרווחת כי המגנזיום, אשר אובד בתהליך ההתפלה, חיוני למניעת מחלות לב וכלי דם.

לדברי יוכי עזיז, נטורופתית בכירה בסולגאר וסופהרב, מחקרים מראים כי יש קשר בין רמות מספקות של מגנזיום בתזונה ובדם לבין הפחתה בסיכון למחלות לב וכלי דם. חשיבותו הרבה של המגנזיום נכונה למגוון רחב של מצבים כגון אי-ספיקה לבבית, יתר לחץ דם ובעיות בקצב הלב. בעיות בקצב הלב יכולות להוות מטרד רב בחיי היומיום וגם לסכן חיים. מודלים ניסיוניים הראו כי למגנזיום תכונות המונעות התפתחות הפרעות קצב, העשויות להוביל גם לדום לב פתאומי.

עזיז מפרטת את יתרונותיו הרבים של המגנזיום, ומדוע מחסור במינרל כה משמעותי עלול לגרום לבעיות בריאותיות:

בריאות הלב וכלי-הדם הכליליים והמוחיים ותפקודם: מספר מחקרים מבליטים את חשיבותו של מגנזיום במניעה ובטיפול בהפרעות לב וכלי-דם. חסר במגנזיום הוא מאפיין שכיח של בעיות רפואיות כגון אריתמיה (קצב לב חריג), לחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, צניחת המסתם המיטראלי ומחלת כלי-דם היקפיים.

מחקרים מראים כי השלמה של מגנזיום עשויה להיות גם מניעתית וגם טיפולית. מגנזיום מקל על שלב ההרפיה של פעולת השרירים החלקים בכלי-הדם באופן חלקי לפחות, על ידי חסימה של ספיגת הסידן. פעולה זו דומה מאוד לפעולתן של התרופות נגד יתר-לחץ-דם החוסמות תעלות סידן.

בריאות השלד וויסות סידן: רקמת העצם מכילה כ-60% מהמגנזיום המצוי בגוף. אחת מהתכונות של מגנזיום בתוך המבנה השלדי הוא סיוע בוויסות סידן בתוך העצמות והשיניים. כך לדוגמה, יש צורך במגנזיום על מנת שסידן ייקשר לאמייל השן. בנוסף להשפעה על התהליכים ההורמונאליים המעורבים במטבוליזם של סידן שבעצמות, מגנזיום עשוי להגביר את הפעילות של ויטמין D.

ויסות של משקעי סידן: ההשפעה של מגנזיום על המטבוליזם של הסידן וויסותו עשויה להיות שימושית גם למניעת היווצרות חריגה של משקעי סידן ברקמות רכות כגון הכליות. לדוגמה, במחקר שנעשה על 55 חולים בעלי בעיה חוזרת של אבנים בכליות, פחות מ-15% מאלה שנטלו מגנזיום יצרו אבנים חדשות על פני תקופת טיפול של 4-2 שנים (בהשוואה ל-59% בקבוצת הביקורת). בקבוצת הטיפול הייתה גם הפחתה של 90% בקצב הממוצע של התפתחות אבנים בהשוואה לתקופה שקדמה לטיפול.

בריאות השרירים ותפקודם: בדומה לסידן, מגנזיום חיוני עבור התפקוד התקין של השרירים. מגנזיום נדרש במיוחד עבור שלב ההרפיה של תפקוד השרירים, בעוד שהמינרל סידן מאפשר את שלב ההתכווצות. פעולתו של מגנזיום בתור מרפה שרירים קשורה במידה רבה ליכולתו לחסום ספיגת סידן על ידי השרירים החלקים.

הפקת אנרגיה, מטבוליזם של גלוקוז ותפקוד אנזימים: מגנזיום הוא קו-אנזים חיוני בתוך מערכות אנזימים רבות, ומעורב במאות תגובות מזרזות בתוך הגוף. הוא קריטי במיוחד עבור הפקת אנרגיה, ואין זה מפתיע שחסר במגנזיום מתאפיין בעייפות כללית ובהפרעות הקשורות לעייפות. הוכח באופן קליני שהשלמה של מגנזיום משפרת באופן משמעותי תסמיני עייפות בסובלים מתסמונת עייפות כרונית.

בריאות הורמונאלית: המחקרים מאשרים שחסר במגנזיום יכול לפגוע בצורה משמעותית באיזון ההורמונאלי בנשים, ומהווה גורם סיבתי במקרים רבים של מתח קדם וסתי (PMT-premenstrual tension); מחקרים מראים כי נשים הסובלות מ-PMT הן בעלות רמות נמוכות באופן משמעותי של מגנזיום בתאי דם אדומים וחד-גרעיניים.

בריאות העצבים ותפקודם: מגנזיום עובד בשיתוף עם סידן על מנת להבטיח העברה תקינה של דחפים עצביים. מחסור במגנזיום עלול לגרום לכיווצי שרירים, עוויתות או רעידות עקב עצבים רגישים יתר על המידה.

הקלת כאבים: השלמת מגנזיום משפרת הפרעות מסוימות הקשורות לכאב, כגון מיגרנות וכאבי ראש הנובעים ממתח (tension headache) ופיברומיאלגיה (שבאה לידי ביטוי בתסמינים כגון כאבי פרקים ושרירים).

לדברי עזיז, הגורמים המפחיתים את כמות המגנזיום, פוגעים בספיגתו או מעכבים את פעילותו כוללים אלכוהול, גלולות נגד היריון, תרופות משתנות ולחץ.

תסמינים אפשריים של חסר במגנזיום הם עייפות, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, מחלת שריר הלב, קצב לב חריג, אי-ספיקת לב, צניחת המסתם המיטראלי, מחלת כלי-דם היקפיים, אוסטיאופורוזיס ואבנים בכליות.

כיום ישנם מגוון תוספי מגנזיום בצורות שונות. תוסף המגנזיום  מסוג ציטראט - מגנזיום הקשור לחומצה ציטרית המאפשרת ספיגה טובה גם בסביבה שאינה חומצית במידה מספקת, תכונה האופיינית למערכת העיכול של אנשים מבוגרים. צורה זו של מגנזיום הוכחה כיעילה ביותר במניעת היווצרות אבנים בכליות.