מניעה וטיפול בדלקות ספורט

כל מי שעוסק בספורט על בסיס קבוע יודע כי אחת הסכנות הבריאותיות השכיחות היא התפתחות של דלקת כתוצאה מפעילות מאומצת. מלבד תחושת הכאב ואי-הנוחות, הדלקת עלולה להוביל לבעיות בתפקוד מערכת השרירים, המפרקים, הגידים והשלד, ועל כן חשוב להקדיש לנושא תשומת לב ראויה ולפעול על מנת למנוע את התפתחותה של הדלקת.

דלקות ספורט – מדוע זה קורה?

בזמן מאמץ גופני מופעל עומס רב על הרקמות, אשר עלול לגרום למתיחה או אפילו לקרע. במצב זה, הרקמה הפגועה משחררת חומרים שמאותתים למערכות הריפוי וההחלמה הטבעיים של הגוף להיכנס לפעולה. הדלקת היא למעשה תגובה טבעית של המערכת החיסונית לנזקים הנוצרים ברקמות הגוף. בעקבות הדלקת פועל הגוף לבניית רקמות חדשות שמחליפות את אלו שנהרסו. בשלב זה, רקמות חיבור חדשות נוצרות ומאחות את הקרע.

כאשר מתרחשת דלקת, ניתן לחוש כי המקום הפגוע נפוח ורגיש למגע. יתכנו קשויות בשרירים מסביב לפציעה, ואם הפציעה חלה מסביב למפרק, גם טווח התנועה של המפרק עלול להיפגע. הכאב כשלעצמו משמש כאות אזהרה לכך שקיימת פגיעה וכי כעת יש לנוח או להוריד מעומס האימון.

בשלב הראשון, הטיפול בדלקת כולל מנוחה, קרח, חבישה והרמת המקום הפגוע. אין צורך במנוחה מוחלטת – רצוי להניע את האבר הפגוע בזהירות ולאפשר לזרימת הדם למנוע נפיחות.

כיצד למנוע דלקת?

  • חימום: אחת הדרכים היעילות למניעת היווצרות דלקות היא חימום הגוף לקראת הפעילות הגופנית. החימום נחשב לאמצעי פשוט וחיוני, העוזר במניעת פציעות במהלך הפעילות ומהווה את המפתח לאימון בטוח ואפקטיבי. בזמן החימום עולה טמפרטורת השרירים וגדלה האלסטיות של הגידים, הרצועות והמפרקים.
  • אימון מבוקר: כאשר תרגיל מסוים אינו מסתדר או אינו מרגיש נוח, מוטב להחליפו או לשנות את טכניקת ביצועו. רצוי לבצע אימונים שאינם מוגזמים במשכם או בעצימותם, שכן הגזמה עלולה לגרום לעייפות שרירית ולפציעות מיותרות.
  • גיוון: במקום לבצע את אותה הפעילות מידי יום, רצוי לגוון. באופן זה הגוף משתמש בקבוצות שרירים שונות והעומס עליהן פוחת.