מרגישים עייפים? אולי חסר לכם ברזל

רבים מאיתנו מנהלים את חייהם בתחושת עייפות מתמדת. החל מהקושי לצאת מהמיטה בבוקר, דרך המאמץ להחזיק את העיניים פתוחות בשעות הצהריים, תחושת העצבנות וקוצר הרוח לפנות ערב וההתמוטטות על הספה דקה אחרי שהילדים נרדמו. עייפות מתמדת היא לא רק תופעה הפוגעת באיכות החיים שלנו אלא, למשל בזמן נהיגה, יכולה אף לסכן את חיינו ואת חיי יקירנו, ולכן אסור לנו להתעלם ממנה.

הסיבות לעייפות
קל לנו להטיל את האשם בעייפות בחיינו התובעניים. השגרה המכבידה, הלחץ היומיומי בבית ובעבודה, המשימות התובעניות או פשוט חוסר שינה. זה נכון, כאשר אנחנו נאלצים לזגזג בין ניהול קריירה תובענית לבין גידול משפחה לבין טיפול במשימות הבית ומנסים גם לשלב כמה שעות של זמן איכות לעצמנו בכל שבוע, הימים מתארכים, שעות השינה מתמעטות וגופנו מתחיל לדרוש מאיתנו מנוחה. אולם ישנה סיבה נוספת אפשרית לעייפות, רמות נמוכות של ברזל.

אנמיה שמקורה בחוסר בברזל
מתי בדקתם לאחרונה את רמות הברזל בגופכם? אנמיה מחוסר בברזל ניתן לאבחן בבדיקת דם פשוטה. אנמיה מוגדרת כירידה במספר כדוריות דם אדומות (RBC), ונמדדת על ידי ריכוז ההמוגלובין בדם שערכיו נמוכים בקרב הסובלים מהתופעה. לגופנו מנגנונים המאפשרים לו לאזן את רמות הברזל מאחר ועודף או חוסר ברזל מזיקים לנו. מצב של אנמיה מחוסר ברזל עשוי להיגרם כאשר גופנו אינו מצליח לאזן את רמת הברזל, או במקרים רבים כאשר גופנו אינו סופג כמות מספקת של ברזל מהמזון שאנו אוכלים.

התסמינים של אנמיה מחוסר בברזל הן בראש ובראשונה, כאמור, עייפות מתמשכת שאינה חולפת גם לאחר שינה ארוכה. לכך עשויות להתווסף תופעות נוספות כגון: חולשה, חיוורון, כאבי ראש ועצבנות, דופק מהיר, אבדן תיאבון ואף נשירת שיער. בקרב ילדים ומתבגרים, אנמיה מחוסר בברזל עשויה להתבטא בירידה בלימודים ובהפרעה בריכוז.
במידה וחווים אחד או יותר מהתסמינים הללו, מומלץ לפנות לרופא המשפחה לייעוץ רפואי ובדיקות דם.