נשירת שיער אחרי לידה

נשירת שיער אחרי לידה היא נורמלית לחלוטין - אבל יש דברים שאת יכולה לעשות כדי להפחית אותה

עשית את זה! ילדת את הבייבי הכי יפה ומדהים, את אוהבת אותו מכל הלב וכנראה לא היית משנה שום פרט בתהליך, אולי למעט החלק של נשירת השיער שבאה מיד אחרי. נשירת שיער אחרי לידה היא מציאות מטרידה וכואבת בקרב אימהות, אבל אל תיבהלי! את לא לבד.

סיבות לנשירת שיער אצל נשים אחרי לידה

נשירת שיער אצל נשים בקצב משמעותי בששת החודשים הראשונים לאחר הלידה אינה דבר יוצא דופן - קבוצות אימהות ברשתות החברתיות מלאות באמהות טריות ששואלות: "האם הנשירה אצלי נורמלית? ומה עושים אני מתחרפנת!". אך יחד עם זו, זו בעיה שיכולה להשתנות בחומרתה בקרב נשים שונות.

האמת היא שלא כל הנשים יחוו מצב זה, וחלקן עלולות לחוות אותו בהריון אחד אך לא באחר. ידוע שאדם ממוצע מאבד כ- 100 שערות ביום, אך לא בבת אחת, כך שאינו מבחין בהן. עם זאת, כשאישה נמצאת בהריון, היא רגישה יותר לפתח נשירת שיער במהלך ואחרי ההיריון

הקשר בין תזונה בהריון לנשירת שיער

פעמים רבות בעקבות ההיריון, נוצרים חוסרים ברכיבי תזונה חיוניים כמו וויטמינים ובמינרלים העשויים להשפיע על השיער. למשל ברזל בהריון. עבור נשים הרות, תופעה האנמיה היא שכיחה יחסית וכתוצאה מכך נוצר חוסר בברזל שיכול להשפיע גם הוא על קצב נשירת השיער אחרי הלידה.

כמו כן, לאחר הלידה יכולים להופיע חסרים בוויטמינים ומינרלים שנוצרים כתוצאה מהנקה וייצור חלב אם העלולים לגרום אף הם לנשירת שיער בקצב מוגבר. בנוסף, גם חוסר בשעות שינה שמאפיין תקופה זו של טיפול בילוד הרך לאחר הלידה עלולה להשפיע על גוף האישה להתבטא בנשירת שיער.

כמה נשירה אחרי לידה היא נורמלית?

כ-3 חודשים לאחר הלידה קצב נשירת השיער אמור להאט במידה האישה שומרת על תזונה מאוזנת. אך אם את מרגישה שנשירת השיער לא מאטה, יתכן שיכולים להיות סיבות תזונתיות. הקפידי לפנות לגורם מקצועי רפואי ולומר לו שהבחנת בנשירת שיער רבה ובקשי לקבל הפנייה לבדיקות דם מסודרות.

נשירת שיער אחרי לידה

האם יש טיפול טבעי לנשירת שיער לאחר לידה?

התחילי בכך שתוודאי באמצעות בדיקות דם שרמות ה- B12 בדם, ברזל, פריטין, אבץ וויטמין D תקינות. לאחר מכן, עשי ככל יכולתך על מנת למזער את הלחץ שעלול להשפיע גם הוא על הנשירה. כפי שציינו, טיפול בתינוק עלול להיות מלחיץ ומתיש ויכול להפעיל עומס רב על גופך. בנוסף, הקפידי על תזונה בריאה עם הרבה חלבונים כדי לסייע בתהליך צמיחת השיער.

טיפים להתמודדות עם נשירת שיער לאחר לידה

אם יש לך נשירת שיער מאז הלידה, יש כמה דברים שאת יכולה לעשות בקשר לזה:

  • שמרי על שיערך בריא על ידי אכילה טובה והמשיכי ליטול את תוסף המולטי ויטמין שנטלת לפני הלידה.
  • היי עדינה במיוחד עם שיערך. תחפפי רק בעת הצורך ולא באופן יומיומי, והשתמשי במרכך טוב ובמסרק רחב שיניים.
  • השתדלי להימנע משימוש תקיף במייבשי שיער, מסלסלים ומחליקים כל עוד את יכולה, ודחי טיפולים המבוססים על כימיה כמו החלקות עד להפסקת הנשירה.
  • שוחחי עם גורם מקצועי אם נשירת השיער שלך מוגזמת. לעיתים, הנשירה יכולה להיות ביטוי של חוסר איזון הורמונלי, שגם הוא יכול להתרחש לאחר הלידה.

האם קיימים תוספי תזונה מומלצים לנשירת שיער?

במידה ונמצאו חוסרים ברכיבי תזונה הדבר החשוב ביותר לעשות הוא להשיב את הגוף לאיזון באמצעות תזונה נכונה ובמידת הצורך השלמה באמצעות תוספים.
אם קיים חוסר בברזל למשל, תזונה מאוזנת המכילה מזונות עשירים בברזל ובחלבון עשויה לסייע כמו גם השלמה תזונתית באמצעות תוסף ברזל ייעודי.
ישנם גם תוספים המעודדים ייצור פנימי של החלבונים המרכיבים את השערה ומכילים קומפלקס רחב של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו היכולים לעזור במראה שיער בריא.

אז לסיכום, האם אפשר להפסיק לחלוטין  נשירת שיער אחרי לידה? כנראה שלא, אבל אולי תוכל להפחית אותה. תזונה טובה חיונית לאחר הלידה, והיא יכולה לעזור בשמירה על שיער חזק, בריא ושלם.

עובדות מעניינות שכדאי לדעת

נשירת שיער קיימת אצל שני המינים הן בקרב נשים והן בקרב גברים. סיבות לנשירת שיער אצל נשים שיער בין שני המינים שונות, במרבית המקרים נשירת שיער אצל נשים נובעת מחוסרים תזונתיים, סטרס ומתח נפשי, דיאטות קיצוניות, חוסר בשינה, טיפול לא נכון בשיער ושכיחה גם לאחר הלידה. חשוב מאוד לזהות את מקור הנשירה ולטפל בהתאם.

נשירת שיער בקרב נשים היא דבר מוכר וטבעי. נשירת שיער אצל נשים אחרי לידה היא תופעה נפוצה שיכולה להשתנות בין אישה לאישה, אך עם זאת מטרידה את רוב האימהות הטריות. דברים רבים עוברים על גוף האישה במהלך ההריון ולאחריו, אך הסיבה הנפוצה לנשירת שיער אצל נשים אחרי לידה היא הופעת חוסרים תזונתיים בויטמינים ומינרלים. חוסרים אלו עלולים לגרום לנשירת שיער מוגברת.

נשים הסובלות מנשירת שיער, מוטרדות מכך מאוד, במיוחד כשהן מבחינות שהשיער שלהן נמצא בכל מקום. טיפול טבעי עבור נשירת שיער אצל נשים הוא השבת החוסרים בגוף למצב מאוזן באמצעות תזונה נכונה ובמידת הצורך מומלץ ליטול תוסף תזונה ייעודי. לדוגמא תוסף רחב המכיל חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים.

נשירת שיער בקרב נשים היא תופעה ידועה. אישה ממוצעת תאבד בכל יום כ-85 שערות.   יחד עם זאת ייתכנו מקרים בהם האישה תבחין בנשירה רבה יותר. תזונה המכילה את כל אבות המזון חיונית לשמירה על השיער, והיא יכולה לעזור בשמירה על שיער חזק, בריא ושלם.  במידה והנשירה מוגזמת ואת מתחילה להבחין בסימנים כמו קרחות מומלץ להיוועץ עם גורם מקצועי. לעיתים, הנשירה יכולה להיות ביטוי של חוסר איזון הורמונלי או גורמים נוספים. חשוב לזכור כי נשירת שיער נשים יכולה לנבוע ממספר סיבות שונות ולכן חשוב להתאים את הטיפול.