עור יבש בחורף - הסיבות והדרכים לטפל

החורף הישראלי מתאפיין במזג אוויר הפכפך. שינויי טמפרטורה, גשם לפרקים ובעיקר יובש מעיק ומתמשך שנגרם ממשבי הרוח החורפיים. היובש מורגש היטב על העור שלנו שמתחיל לעקצץ ולגרד. כפות הידיים החשופות מרגישות יבשות במיוחד וקרם הידיים הופך למצרך מבוקש, ובאזורים רגישים במיוחד כמו השפתיים נוצרים סדקים שעשויים להתפתח לחתכים מדממים ולא נעימים.

למה העור שלנו מתייבש בחורף?
שכבת העור החיצונית שלנו מתאפיינת ברמת לחות גבוהה. האוויר היבש גורם לירידה ברמת הלחות הטבעית של העור וכשזה קורה העור מרגיש מחוספס, מקבל גוון אדמומי ומתכסה בשכבה לבנה המעידה על עור יבש. כתוצאה מאבדן הלחות העור מתחיל לגרד ובמקומות רגישים יותר אף להיסדק. את שאר "העבודה" אנחנו כבר עושים בעצמנו. העור היבש מאבד את הגמישות והופך פגיע ורגיש. בכל פעם שאנחנו מגרדים אנחנו מסירים, באמצעות הציפורניים, שכבה נוספת של עור עד שבסופו של דבר העור עשוי להתקלף לחלוטין ונוצר פצע. בשפתיים, שהם אזור רגיש במיוחד, הסדקים שנוצרים מהיובש נוטים להיפתח כשאנחנו מדברים, אוכלים או פשוט מחייכים, ולהפוך לפצעים כואבים שעשויים להזדהם ללא טיפול נכון.

איך מטפלים בעור יבש?
המפתח לטיפול בעור יבש הוא מניעה, כלומר שמירה מתמדת על לחות העור! על כך יש להקפיד במיוחד בתקופות המעבר ובחורף בהן תופעת היובש מורגשת באופן קיצוני.

על מנת לשמור על לחות העור מומלץ להקפיד על כמה כללים פשוטים:
להרבות בשתייה. העור שלנו אוהב מים וגם בחורף, כאשר הטמפרטורה נמוכה והצורך לשתות יורד, מומלץ לשתות הרבה.
שטיפת ידיים למניעת יובש. כדאי להתרחץ ולשטוף ידיים במים פושרים, ולא במים חמים מידי המייבשים את העור; להשתמש, במקום בסבון רחצה רגיל, בסבון גוף מועשר בלחות המסייע להחזיר לעור את הלחות הטבעית שלו.
שימוש בקרם גוף וידיים. להימרח בקרם גוף על בסיס יומי, אפילו מספר פעמים ביום. כפות הידיים חשופות הן נוטות להתייבש יותר ולכן מומלץ לשאת שפופרת של קרם ידיים לכל מקום ולמרוח בעת הצורך.