עייפים כל היום? הנה הסיבות וגם הפתרון

תלונות על עייפות כרונית הפכו לתופעה נפוצה בחברה המודרנית כיום. אורח החיים התובעני, המאופיין בשעות עבודה ארוכות, נושא עמו מחיר כבד של הצטברות מתח, לחץ ודאגות. התופעה מורגשת בשיאה בתקופת החורף בשל מזג האוויר הקר והחושך שיורד מוקדם יחסית הדורשים אדפטציה מהגוף. רבים מתלוננים על תשישות, חוסר אנרגיה, חוסר חיוניות, קשיי ריכוז וזיכרון וגם כאבי ראש ומיגרנות. רבים יותר אינם מתלוננים כלל אלא מקבלים את התופעות כגזירת גורל שאין דרך לטפל בה. האמת רחוקה מאוד מכך.

הסיבות לעייפות
תחושת עייפות או תשישות ההולכת ומתגברת מיום ליום במהלך השבוע אמורה להדליק אצל כל אחד מאתנו נורה אדומה. עייפות כרונית היא ברוב המקרים, תוצר לוואי של הרגלי חיים לקויים ועל מנת לטפל בה חשוב להבין את הסיבות להופעתה.
הסיבה השכיחה ביותר לעייפות כרונית, וגם הטריוויאלית ביותר והקלה ביותר לטיפול, היא מחסור בשעות שינה. בין אם ההירדמות היא מאוחרת בגלל צפייה בטלוויזיה או יציאה לבילוי, לבין אם ההשכמה היא מוקדמת עקב העבודה או בגלל הילדים, אנו במצב נתון של גירעון שעות שינה שמצטבר לידי עייפות שהולכת וגדלה.
תזונה לקויה ומחסור בשתייה הם שני גורמים נוספים המשפיעים בצורה ישירה על מצבנו הפיזי ועל רמת האנרגיה שלנו. עייפות ותשישות הן ביטוי נפוץ של חוסר אנרגיה.
אנמיה, מחלה של חסר בתאי דם אדומים, גם היא עשויה להיות גורם לעייפות כרונית, אם כי בשכיחות פחותה הרבה יותר משני הגורמים הראשונים. ולבסוף, כיום ברור מעבר לכל ספק כי שהייה במצבי לחץ ומתח מתמשכים וחוזרים עשויה לגרום לתופעות לוואי רבות, ביניהן גם מצב של תשישות פיזית ונפשית ועייפות כרונית.

כיצד ניתן לטפל בתופעת העייפות
עייפות אינה מחלה אלא ביטוי פיזיולוגי של הגוף בתגובה למצב מצוקה בו הוא נמצא, ולכן הטיפול הראשוני בעייפות אינו דווקא ברמת התרופות אלא על ידי שינוי הרגלים.
שני הגורמים החשובים ביותר הם שינה ותזונה. אדם בוגר צורך כשבע שעות שינה רצופות ביום ויש לשאוף לכך עד כמה שניתן. מבחינת התזונה, על מנת לספק לגוף אנרגיה מומלץ לצרוך בעיקר מזונות טריים ולא מעובדים ולהרבות באכילת ירקות ופירות, קטניות, דגנים מלאים ושומנים בריאים. אכילה מגוונת מספקת לגוף מינרלים, ויטמינים, חומצות שומן ונוגדי חמצון המסייעים להרגשה בריאה ואנרגטית. בנוסף, מחקרים רבים הוכיחו כי פעילות גופנית סדירה מגבירה את הערנות ותורמת לתחושה טובה ואנרגטית הודות לשחרור הורמונים ומעבירים עצביים התורמים לשיפור מצב הרוח. ולבסוף, אנשים שמחים יותר, אנרגטיים יותר ובריאים יותר הם אנשים הנוטים לראות את הפן חיובי בחיים, כדברי הפתגם "איזהו עשיר השמח בחלקו".