פורים עם סולגאר: כל הדרכים להיות שמחים

חג הפורים הוא החג היחידי שבו אנו מצווים לשתות לשכרה, ולא מן הנמנע שזו אחת הסיבות לכך שהוא נחשב לשמח מבין החגים. במינונים נמוכים, האלכוהול מגרה את האזורים במוח שאחראים על תחושות ההנאה. אולם בריכוזים גבוהים, ההנאה עלולה לפנות את מקומה לתופעות שליליות כמו הקאה ואף איבוד הכרה. זו הסיבה שלפני ההשתכרות בפורים מברכים שומרי מצוות "תרחם עלינו שלא יזיק לנו שתיית היין הזה לא בגוף ולא בנפש". אז אמנם בפורים שתייה היא מצווה, אך בחיי היומיום ישנן דרכים בריאות בהרבה לשפר את מצב הרוח.

מצב רוח ירוד מתבטא בתחושות של דאגה, חרדה, עייפות, חוסר החלטיות, וחוסר אנרגיות לבצע מטלות. כדי לשפר את מצב הרוח מומלץ לנקוט בפעולות הבאות:

  • ספורט - ביצוע פעילות גופנית מכל סוג שהיא, כגון: הליכה יומית, שחייה, רכיבה על אופניים ופעילויות אירוביות נוספות "מייצר נוגדנים" למצב רוח שלילי. במהלך פעילות גופנית הגוף מתעורר לחיים, קצב הנשימה ופעימות הלב עולים לצד כמות האנרגיה הזמינה.
  • אור שמש - לפעמים כל מה שצריך כדי לשפר את מצב הרוח זה לצאת לשחק בחוץ. מחקרים מצאו שחשיפה לאור השמש גורמת לעלייה במוליך העצבי סרוטונין, המשפר את מצב הרוח ונותן הרגשה טובה.
  • שנת לילה טובה - כולם מכירים את תחושת העייפות והעצבנות לאחר לילה של חוסר שינה. על פי מחקרים, ועל פי המלצות של מומחי שינה, הגוף והמוח שלנו זקוקים ל8-7 שעות שינה מדי לילה. לשינה יש שני תפקידים עיקריים: מנוחה למערכות הגוף, וקיום פעולות המתרחשות רק במהלך השינה, כמו הפרשות הורמון הגדילה אצל ילדים, וחידוש תאים אצל מבוגרים.
  • ארוחת בוקר עשירה - פנו זמן לאכילת ארוחת בוקר המשלבת הרבה חלבונים כמו ביצים, וכן פירות או דייסת שיבולת שועל (לא אינסטנט) – שמסייעים להעלאת רמות הגלוקוז בדם ומפחיתים את רמות הרעב לאורך היום. לצידם שלבו ירקות טריים ולחם מלא.
  • חלבונים - הרבו בצריכת חלבונים, המייצבים את רמות הסוכר בדם ומהווים מקור עשיר לחומצות אמינו שהן אבני הבניין העיקריות של המוליכים העצביים שלנו.

  • ירקות ופירות - אכלו שפע ירקות ופירות עשירים בסיבים (וזכרו - בישול יתר גוזל מרוב המזונות את הערך התזונתי שלהם).

  • קפאין - הגבילו את צריכת הקפאין (המעלה את לחץ הדם ומקשה על ספיגת מינרלים בגוף) ואת צריכת הממתקים והמזונות עתירי הסוכר.