פטרת ציפורניים - איך מונעים ואיך מטפלים

אם שמתם לב לפתע שהציפורניים ברגליים שלכם משנים צורה או צבע, וכבר שללתם את האפשרות שמדובר בלכלוך או בחתיכת מסטיק שנדבקה לכם לרגל, יש סיכוי שאתם סובלים מפטרת ציפורניים. פטרת ציפורניים היא בעיה נפוצה ביותר, המטרידה נשים וגברים כאחד בכל ימות השנה, במיוחד בתקופת הקיץ בה רובנו מתהלכים בנעליים פתוחות בשל המראה הלא אסתטי של ציפורני הרגליים. אם עד עכשיו הזנחתם את הטיפול בבעיה, הגיע הזמן לשנות גישה ולהתחיל לטפח את ציפורני הרגליים.

מהי פטרת ציפורניים?

פטרת ציפורניים היא מחלה הנגרמת כתוצאה מזיהום פטרייתי, והיא עלולה להופיע בציפורני הרגליים והידיים. הזיהום הפטרייתי גורם לשינויים בצורה, במראה ובצבע הציפורן. הציפורניים מתעבות, מקבלות מרקם מחוספס וגבשושי, הופכות עכורות ומשנות את צבען ללבן, צהוב או חום. לעתים הציפורן נשברת או אפילו ניתקת לגמרי ממקומה ונושרת.

פטרת ציפורניים היא מחלה מדבקת ועל מנת שתתקיים הדבקה צריכים להתקיים לפחות שני תנאים. התנאי הראשון הוא חשיפה לפטרייה שיכולה להתרחש, לדוגמה, בעת שימוש במלתחות ציבוריות במקומות כמו בריכה, חדר כושר או חוף הים. התנאי השני הוא קיומה של תכונה גנטית אצל הפונדקאי המאפשרת את ההידבקות. תנאים מיטביים לשגשוג הפטרייה הם חושך, חום ולחות הנוצרים כתוצאה מנעילת נעליים סגורות במשך שעות רבות, במיוחד בקיץ.

כיצד ניתן להקטין את הסיכוי להידבקות בפטרת ציפורניים?

על מנת להקטין את הסיכוי להידבקות בפטרת ציפורניים יש לדאוג, עד כמה שניתן, שלא ייווצרו תנאים שמעודדים את שגשוג הפטרייה. לפניכם מספר המלצות:

• העדיפו סנדלים על נעליים - מומלץ להימנע מנעילת נעליים סגורות ולהעדיף סנדלים המשאירים את כף הרגל מאווררת ויבשה.

שימרו על כפות רגליים יבשות - חשוב לשמור את כפות הרגליים יבשות עד כמה שאפשר. במידה ונועלים נעליים רצוי לגרוב גרביים מבד נושם ומנדף, כמו כותנה, ולהחליפן לפחות אחת ליום ואפילו פעמיים ביום.

• בביקור במלתחות ציבוריות, נעלו כפכפים - בעת ביקור במלתחות ציבוריות מומלץ לנעול כפכפים על מנת להימנע ממגע ישיר של כף הרגל עם הרצפה, פעולה זו מורידה באופן משמעותי את הסיכוי להידבקות.

• טפחו את כפות הרגליים - פצעים, חתכים ועור מתקלף מהווים קרקע פורייה להתפתחות זיהומים. שימוש בתכשירים לטיפוח כפות הרגליים ישאיר את העור גמיש ושלם ויוריד את הסיכוי להתפתחות הפטרייה.