קבוצת הוויטמינים הגדולה ביותר - B

ויטמיני B הם כנראה הידועים והמדוברים ביותר מבין כל משפחות הוויטמינים השונות ויחדיו גם מהווים את הקבוצה הגדולה ביותר. הוויטמינים מסוג B נבדלים זה מזה ומסומנים במספרים (B12, B2, B5, B6, B1 וכו') ולכל אחד מהם השפעה ייחודית על גופנו. ויטמיני B מצויים בדרך כלל באותם סוגי מזון ונספגים בגוף האדם בתהליך העיכול. לכן חוסר בוויטמין אחד בלבד מהקבוצה נדיר ביותר לעומת חסר כללי בוויטמין B שהינו תופעה שכיחה הרבה יותר.

מדוע הוויטמינים מקבוצה B חשובים?
החשיבות הרבה ביותר של ויטמיני B קשורה לאחריותם על תקינות ההולכה העצבית והעצבים עצמם ויחד הם גם פועלים במשותף בתהליכים מטבוליים רבים בגוף. ויטמיני B חיוניים לתהליך ייצור האנרגיה בגוף וכן לתהליך חילוף החומרים מסוג שומנים, פחמימות וחלבונים. וויטמיני B12, B6 וחומצה פולית ממלאים תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הלב על ידי מעורבותם בתהליך פירוק הומוציסטאין, תוצר לוואי של חלבון הנמצא בדם ברמות גבוהות ומזיק לדפנות כלי הדם תוך שמעלה את הסיכון ללקות במחלות לב. 

ויטמיני B בתזונה
ניתן לקבל את כל וויטמיני B על ידי אכילה מאוזנת ועשירה של דגנים מלאים, קטניות, אגוזים ועוד מגוון של מזונות בריאותיים לצד הקפדה על הרגלי אכילה נכונים. עם זאת, אצל רובנו כוללת התזונה היומית שפע של מזון מעובד, עשיר בסוכרים ופחמימות פשוטות. תזונה שכזו, לא רק שמקטינה את הסיכוי לספיגה של וויטמיני B בגופנו אלא אף גורמת להפרשה מואצת של וויטמיני B מן הגוף החוצה.

קבוצות סיכון לחסר בוויטמיני B
בקרב נשים הנוטלות גלולות למניעת היריון, מתרחשת התכלות מהירה יותר של מאגרי וויטמיני B, בהשוואה לנשים שאינן נוטלות גלולות. קבוצה נוספת הנמצאת בסיכון לחוסר בוויטמיני B היא קבוצת צרכני האלכוהול והקפאין החשופים יותר משאר האוכלוסייה לפגיעה במאגרי וויטמיני B בגוף.