תרומת דם - להציל חיים ולהרגיש נהדר

אנו חיים בעידן מופלא שבו יש לנו את הכלים והידע לבלום מגפות, להתגבר על נכויות ולהשיב מאור עיניים לכבדי ראייה. אך למרות ההתקדמות הטכנולוגית בתחום הרפואה, לדם האנושי טרם נמצא תחליף סינטטי, והמקור הבלעדי למנות ולמרכיבי דם הוא אנו - בני האדם. על מנת לעודד תרומות דם ולהוקיר את התורמים, חל ב-14 ביוני יום תורם הדם הבינלאומי.

בישראל חיים כיום כ-8 מיליון תושבים. על מנת להבטיח זמינות של מנות דם עבור כל תושב ותושב בעת הצורך, כגון: פציעה, לידה, השתלת איברים או מחסור ברכיב דם כלשהוא, נדרשות 1,200 מנות דם מדי יום. מגן דוד אדום הוא הגוף האחראי בישראל על תרומות דם מאזרחים – אשר מתבצעות באופן יומיומי באמצעות ניידות לתרומת דם, נקודות התרמה קבועות ואירועי התרמה המוניים המתקיימים מעת לעת במרכזי קניות, בתי ספר, מוסדות ומחנות צבא.

מה קורה לדם שאנו תורמים?

כל מנת דם מכילה 450 מ"ל ו-3 מבחנות, הנשלחות לבדיקה ולאיתור של מחלות המועברות בעירויים: דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) מהסוגיםC ו-B, עגבת, איידס (HIV) ומחלות אחרות. בנוסף, נבדק סוג הדם של התורם(A,B,O,Rh) ונערך אפיון לתת-סוגים נדירים. כאשר מתגלה מנת דם נדירה, מודיעים על כך לתורם הדם. היות ו"חיי המדף" של מנת דם עומד על 42-35 יום בלבד, המנות הנדירות עוברות תהליך הקפאה מיוחד בטמפרטורה של -80 מעלות צלסיוס על מנת שיהיו טובות לשימוש עד 10 שנים. במאגר הקפוא של בנק הדם מצויות כ-1,600 מנות דם המיועדות לחולים בעלי סוג דם נדיר המצויים במצב חירום וזקוקים לעירויי דם.

95% ממנות הדם הנאספות מדי יום נשלחות למעבדה, בה הן מעובדות למרכיבים הבאים: כדוריות דם אדומות, פלסמה מוקפאת, קריופרציפיטט (רכיב בפלסמה המעורב בתהליכי קרישה) וטסיות. כ-250 אלף מנות דם ועוד 250 אלף מנות של מרכיבי הדם השונים מועברות לבתי החולים על פי בקשתם. בנוסף, כ-40 אלף ליטרים של עודפי פלסמה משמשים להכנת תרופות - אלבומין, גמא גלובולין, פקטור VIII לטיפול בהמופיליה ומוצרים אחרים.

תרומת דם בריאה גם לתורם

מלבד חשיבותה של תרומת דם כמעשה פילנטרופי, היא בעלת ערך מוסף לתורם עצמו. איבוד דם בסך חצי ליטר מעורר את מוח העצם לפצות על החוסרים ולהפיק תאי דם חדשים בקצב מוגבר. במהלך חידוש תאי הדם, נוצרים לא רק תאים אדומים (אריתרוציטים) האמונים על נשיאת חמצן אל תאי הגוף וסילוק פחמן דו-חמצני, אלא גם תאים של מוח העצם כגון כדוריות דם לבנות (לויקוציטים) וטסיות שתפקידם הוא לספק לגוף הגנה מפני מווירוסים ובקטריות. אם אובדן הדם חוזר על עצמו באופן סדיר, מוח העצם זוכר את סכימת הפעולות ובמצבי חירום יודע לפעול על פיה ביעילות גבוהה ולמלא מחדש את מאגר הדם שניזוק.

התוצאה היא מערכת חיסון איתנה ועמידה יותר למחלות: גברים ונשים התורמים דם בקביעות לוקים פחות בהצטננויות ובשפעת ויכולת ההחלמה שלהם ממחלות וזיהומים טובה יותר. יתרה מכך, ארגון הבריאות העולמי פרסם נתונים לפיהם אנשים הנוהגים לתרום דם באופן קבוע, חיים בממוצע חמש שנים יותר מאדם שאינו תורם דם.

חשוב להשלים חוסרים

תרומת דם היא תהליך פשוט שאורך פחות מחצי שעה: בשלב הראשון ממלא התורם שאלון ומנהל שיחה קצרה עם המתרים, שמטרתה לוודא התאמה לתרום דם. בתום השיחה נבדקת רמת ההמוגלובין בדם. ההמוגלובין הוא חלבון המצוי בתאי הדם האדומים ותפקידו העיקרי הוא נשיאת חמצן אל תאי הגוף במערכת הדם. רמות ההמוגלובין הדרושות לתרומת דם נעות בין 12-16 עבור נשים ובין 13-18 עבור גברים. רמת המוגלובין נמוכה (אנמיה) עשויה לנבוע מייצור לקוי או מפירוק יתר של המוגלובין, מתזונה לקויה היוצרת מחסור בברזל ובויטמין B12.

מומלץ לכל אדם, בעיקר לאוכלוסיות מסוימות כגון מבוגרים, צמחוניים, נשים בהריון וכדומא לבצע בדיקות דם תקופתיות בכדאי לדעת את הרמות של הערכים והנוטריאנטים בדם.

אם רמת ההמוגלובין בדמו של התורם עומדת בדרישות, הוא מופנה לעמדת התרמה ותורם דם בערכה סטרילית וחד פעמית. בתום התרומה מתבקש התורם לשכב כ-10 דקות, לנוח ולשתות שתייה מתוקה. לאחר מכן הוא יכול ללכת לדרכו בידיעה שהציל חיים ואף תרם לבריאותו שלו.

במידה ונמצא חסר כלשהו יש להשלימו בהתאם באמצעות תוספי בריאות.