אומגה 3 להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) במתבגרים

תקציר:

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) נחשבת לאחת מההפרעות הנוירו-התפתחותיות השכיחות בקרב ילדים, כאשר רוב תרופות המרשם הנפוצות לטיפול ב-ADHD הן תרופות ממריצות.

במחקר כפול סמיות, רנדומלי ומבוקר פלסבו שנערך במשך 16 שבועות, בדקו את ההשפעות של מתן אומגה 3 על סימפטומים של ADHD.

במחקר השתתפו 40 בנים צעירים בגילאי 14-8 בקבוצת הניסוי ו-39 בנים בקבוצת הבקרה. שתי הקבוצות צרכו 10 גרם מרגרינה ליום, כאשר קבוצת הניסוי קיבלה מרגרינה מועשרת עם 650 מ"ג EPA/DHA וקבוצת הביקורת קיבלה פלסבו. הילדים קיבלו את תרופות המרשם הקבועות שלהם ולא הפסיקו את השימוש במהלך המחקר.

תוצאות המחקר:

77 מהמשתתפים סיימו את המחקר בתום 16 השבועות, קבוצת הניסוי הראתה שיפור בריכוז בזכות תוספת EPA/DHA. וכן, רמות DHA במעקב היו גבוהות יותר בילדים שטופלו באומגה 3 לעומת הפלסבו.

לא נצפו השפעות של אומגה 3 על קוגניציה בבקרה או מדדי FMRI לפעילות מוחית.

מסקנות המחקר:

  • המחקר הצביע על תוספת אומגה 3 להפחתת סימפטומים של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות בילדים עם ADHD
  • המחקר מציע תמיכה באומגה 3 כהשפעה מצטברת לטיפול התרופתי ל- ADHD. יתרה מזאת, תוצאות המחקר מצביעות על כך שגם לילדים המתפתחים באופן תקין, חשוב לצרוך אומגה 3 במהלך ההתפתחות. מחקרים קודמים הראו כי שימוש בתוסף אומגה 3 גרם לעליה בפעילות המוח וביצועים בילדים עם ADHD ובילדים בגיל ההתפתחות
  • במחקר זה, רב הילדים עם ADHD טופלו באומגה 3 בנוסף לתרופות שנטלו. על כן, החוקרים מציעים כי תוספת של אומגה 3 תתגבר את התרופות המקובלות לטיפול, ויש מקום לשלב MPH (החומר הפעיל בריטלין וקונצרטה) ואומגה 3 בשביל הפחתה הדרגתית ב-MPH להשגת תועלת קלינית דומה

References

Neuropsychopharmacology (2015), 1–9