השפעת כורכום על קוגניציה ומצב רוח באנשים מבוגרים בריאים

תקציר:

כורכומין בעל תכונות רבות שעשויות למנוע או לשפר תהליכים פתולוגים תלויי גיל הקשורים בירידה בקוגניציה, דמנציה או הפרעה במצב הרוח.

במחקר רנדומלי, כפול סמיות ומבוקר פלסבו, בדקו פורמולציה שומנית של כורכומין (כמוסות 400 מ"ג של מותג ®Longvida המכילות 80 מ"ג כורכומין) על מצב הרוח, קוגניציה ומרקרים בדם בקרב מבוגרים בגילאי 85-60 שנים אשר חולקו לקבוצות טיפול מקבילות כורכום ופלסבו:

  • קבוצה 1 - השפעה אקוטית (1 שעה ו-3 שעות)
  • קבוצה 2 – השפעה כרונית (4 שבועות)
  • קבוצה 3 – השפעה אקוטית על כרונית (1 שעה ו-3 שעות לאחר מינון יחיד מלווה טיפול כרוני של 4 שבועות)

תוצאות המחקר:

שעה לאחר טיפול בכורכומין, דווח של שיפור ניכר בתשומת לב וזיכרון עבודה* (Working Memory) לעומת הפלסבו. כורכומין נקשר להפחתה משמעותית בכולסטרול כללי וללא שינוי במדדים המטולוגים.

מסקנות המחקר:

לדעת החוקרים, זה מחקר ראשוני שבדק את ההשפעה של הכורכומין על קוגניציה ומצב רוח במבוגרים בריאים ובדק השפעה אקוטית במבוגרים. ירידה בקוגניציה, דמנציה, עייפות, דיכאון וחרדה במבוגרים יכול להשפיע בצורה משמעותית על התנהלות ודימוי עצמי. לעומת קבוצת הפלסבו, טיפול חד פעמי בכורכומין (במינון נמוך) נמצא כמשפר ביצועים, תשומת לב, קשב וזיכרון עבודה. ממחקרים בחיות מעבדה עולה כי כורכומין מעכב MAO ומעלה רמות סרוטונין ודופאמין כבר כשעה לאחר נטילתו. עליה בנוירו-טרנסמיטורים דווחה גם לאחר 24 שעות בנטילה כרונית של כורכומין. MAO ודופאמין מעורבים בזיכרון עבודה. עלייה בשחרור של דופאמין במהלך זיכרון עבודה וקשב במבוגרים בריאים נקשר לביצועי משימות.

מנגנוני הפעילות של כורכומין:

  • הפחתת כולסטרול מסוג LDL
  • הפחתת סטרס חמצוני 
  • שיפור תחזוקת רמות האנרגיה והיכולת לספק דרישה לאנרגיה, באמצעות פעילות על תפקוד המיטוכונדריה, האנזים AMP קינאז וספיגת גלוקוז ורגולציה

* Working Memory - פעילות ה"אחסון המנטלי" לטווח קצר. קריטית ליכולות קוגניטיביות כמו תכנון, פתרון בעיות והגיון, כל אלו משולבים ביחד במה שנקרא "זיכרון עבודה".


References

Journal of Psychopharmacology October 2014