ויטמין D והקשר להשמנה, כאב ותפקוד באוסטיאוארתריטיס בברכיים

תקציר:

שכיחות אוסטיאוארתריטיס (מחלת מפרקים ניוונית) עולה עם התקדמות הגיל ומחמירה עם השמנה. רמות נמוכות של ויטמין D נמדדות לפי רמות: hydroxyvitamin D .25(OH)D בסרום. הן התקדמות הגיל והן השמנה נמצאו בהתאמה עם מספר מצבי חולי, כולל כאב כרוני.

במחקר השתתפו נשים בגיל העמידה ומבוגרות (גיל ממוצע של 56.8 שנים). נלקחו דגימות דם לאנליזת רמות הוויטמין. המשתתפות דיווחו על כאב אוסטיאו-ארתריטי* של הברכיים ועברו מבדקי כשירות גופנית.

תוצאות המחקר:

מתוצאות המחקר עולה כי השמנה קשורה ברמות נמוכות יותר של 25-OH-D משתתפים עם רמות נאותות של הוויטמין דיווחו על פחות כאבי אוסטיאו-ארטריטיס בהשוואה למשתתפות עם חסר או רמות לא מספקות. יתרה מכך, נמצאה אינטראקציה משמעותית בין השמנה ורמות 25-OH-D לביצועי פעילות נמוכה יותר, כך שאנשים שמנים עם רמה נאותה של הוויטמין, הראו פעילות טובה יותר מאשר שמנים עם חסר או רמות לא מספקות של הוויטמין.

המנגנון לרמות נאותות של הוויטמין והקשר לחומרת הכאב ושיפור הפעילות הפיזית לא ברור דיו. ייתכן כי ויטמין D משפיע על כאב מתקדם דרך מנגנונים פריפריים ומרכזיים. מחקרים אחרונים בקרב מבוגרים, מצביעים כי אלו עם רמות גבוהות יותר של ויטמין D הראו הפחתה גדולה יותר בשומן הגוף בשילוב פעילות גופנית לעומת אלו עם רמות נמוכות של הוויטמין.

חסר בוויטמין D, עלול לעכב פעילות גופנית שגורמת לירידה במשקל, יעודד עליה במשקל ועליה בכאב אוסטיאו-ארתריטי. השמנה וירידה ברמות ויטמין D בגוף, קשורים במצב פרו-דלקתי שעלול לתרום לעליה בחומרת הכאב בקרב אנשים עם אוסטיאוארתריטיס. עקב הקשר החזק בין רמות ויטמין D וכאב אוסטיאו-ארתריטי בברכיים, יש הצדקה להניח כי תוסף של ויטמיןD , עשוי לעזור להפחית את הכאב.

מסקנות המחקר:

לתחזק רמות נאותות של ויטמין D, עשוי להוות אסטרטגיית טיפול חדשה להפחתת כאב אוסטיאו-ארתריטיס ולחוסר תפקוד עם הפחתת הסיכון לתופעות לוואי. למרות שנדיר, רעילות ויטמין D יכולה לגרום לאבנים בכליות, היפרקלמיה ומוות. *כאב אוסטאו-ארתריטי – הינו כאב הפוחת במנוחה ומוחמר בתנועה או נשיאת משקל.

*כאב אוסטאו-ארתריטי – הינו כאב הפוחת במנוחה ומוחמר בתנועה או נשיאת משקל.


References

Clin J Pain. 2015 Jan 7