חומצה ליפואית ותהליכי הזדקנות

תקציר:

שעון ביולוגי הוא מנגנון פנימי של כל אדם, המשמש אותו למדידת זמן לצורך ניהול תהליכים פיזיולוגיים והתנהגותיים שמתרחשים באופן מחזורי. ידוע כי חילוף החומרים של שומנים נמצא בבקרה חלקית על-ידי השעון הביולוגי. אך השעון הביולוגי אובד עם הגיל ונמצא בקורלציה עם מקרים של דיסליפידמיה (יתר כולסטרול ו/או יתר טריגליצרידים) וסינדרום מטבולי במבוגרים.

החוקרים ממרכז למדע Linus Pauling, גילו ככל הנראה הסבר להשפעות הביולוגיות רחבות הטווח הקשורות לתוספת של חומצה ליפואית. נראה שהחומצה הליפואית "מאתחלת מחדש" (Restart) וגורמת לסינכרוניזציה של השעון הביולוגי. וכן, הוכח כי חומצה ליפואית משפרת מאזן ליפידים בחיות מבוגרות.

מטרת המחקר הייתה לחקור באם חומצה ליפואית משפיעה באמצעות השעון הביולוגי, ובו השתתפו חולדות זכריות (גיל החולדות היה 24 חודשים) שניזונו מתוספת חומצה ליפואית, 0.2% למשקל, במשך שבועיים לפני הקרבתן.

במחקר נמדדו רמות חלבונים בשעון הביולוגי של הכבד ובקרה אנזימתית של מטבוליזם שומנים.

תוצאות המחקר:

טיפול בחומצה הליפואית גרם לתזוזה משמעותית בביטוי החלבונים בשעון הביולוגי ובנוסף גרם לשינוי משמעותי בתבנית האוסילטורית (תנודתית) של שעון החלבונים שנקשרים למטבוליזם השומנים. בנוסף, הרמות של רצפטור PPAR) proliferator-activated peroxisome) עלו ו- acetyl-CoA carboxylase) ACC) ו- (FAS e=(fatty acid synthase פחתו משמעותית.

מסקנות המחקר:

חומצה אלפא-ליפואית תיווכה מחדש את תהליך הדיסליפידמיה הקשור לגיל המתקדם, והמנגנון ייתכן בחלקו דרך התערבות בשעון הביולוגי. היכולת של החומצה הליפואית "לתקן" את השעון הביולוגי בחיות מבוגרות, יכולה להסביר את ערכה בתפקודים ביולוגים רבים, כמו עמידות לסטרס לתפקוד לבבי, איזון הורמונלי, תפקוד השרירים, מטבוליזם של גלוקוז ותהליכי הזדקנות.

כשליש מהגנים מושפעים מהשעון הביולוגי וכשאלו יוצאים מאיזון, ישנן השלכות מרחיקות לכת בהקשר של סרטן, מחלת לב, דלקת, חוסר איזון הורמונלי ועוד, כאשר עם התקדמות הגיל, חוסר איזון בשעון הביולוגי יותר נפוץ.

חומצה ליפואית מציעה דרך לעזרה בסינכרוניזציה ולשקם את השעון הביולוגי ובכך את "הסינדרום המטבולי", שמשפיע על מיליוני איש הנמצאים בסיכון גבוה למחלות לב, סוכרת וסרטן. במחקרים קודמים, החוקרים הראו כי המינון של החומצה הליפואית לפעילות על הכבד ועל שומנים, הוא כ-600 מ"ג ליום לאדם במשקל כ-70 ק"ג. יותר ממה שניתן לקבל בתזונה.


References

Biochemical and Biophysical Research Communications 450 (2014) 324–329