חומצה פולית למניעה של שבץ מוחי

תקציר:

במחקר רנדומלי, כפול סמיות שנערך בסין, השתתפו 32 קהילות, סה"כ 20,702 משתתפים מבוגרים (ממוצע גיל 60 שנה), עם יתר לחץ דם והיסטוריה של שבץ או אוטם שריר הלב.

המשתתפים נטלו תרופה בשם אנלפריל 10 מ"ג (המשמשת להורדת לחץ דם, נפרופתיה סוכרתית וסוגים מסוימים של אי ספיקת לב) וחומצה פולית 0.8 מ"ג ליום, או את התרופה בלבד.

במחקר השתמשו במינון קבוע של חומצה פולית (0.8 מ"ג ליום), המינון האופטימלי ל-MTFHR, אנזים רגולטורי עיקרי למטבוליזם של פולאט (Folate). המחקר תוכנן לאנליזה של מניעה ראשונית של שבץ, אך לא למניעה משנית.

ההכללה של הממצאים למניעה משנית של שבץ או למבוגרים ללא יתר לחץ דם, דורשת מחקר נוסף, כמו כן המינון האופטימלי ורמות בסיס של פולאט.

תוצאות המחקר:

במהלך טיפול בטווח של 4.5 שנים, אלו היו התוצאות של שתי קבוצות הטיפול:

  • הפחתה בסיכון לשבץ - הקבוצה שטופלה עם התרופה בתוספת החומצה הפולית חוו הפחתה בסיכון לשבץ באופן משמעותי, בהשוואה לקבוצה אשר נטלה את התרופה בלבד (2.7% מקבוצת התרופה בתוספת החומצה הפולית, לעומת 3.4% מקבוצת התרופה בלבד)
  • שבץ איסכמי ראשון - 2.2% בטיפול המשולב לעומת 2.8% בתרופה בלבד
  • אירועים קרדיו-ווסקולרים כולל מוות, אוטם שריר הלב ושבץ מוחי - 3.1% בטיפול המשולב לעומת 3.9% בטיפול התרופתי
  • הסיכון לשבץ המורגי, אוטם שריר הלב ותמותה - מכל סיבה נמצא ללא שוני משמעותי בין שתי קבוצות הטיפול
  • תופעות לוואי - לא היה שוני משמעותי בתדירות תופעות הלוואי בשתי קבוצות הטיפול

מסקנות המחקר:

נמצאה הפחתה משמעותית בסיכון לשבץ מוחי ראשוני בקרב מבוגרים עם יתר לחץ דם ללא היסטוריה של שבץ או MI אשר נטלו את הטיפול המשולב, שכלל 10 מ"ג ביום של אנלפריל ו-0.8 מ"ג של חומצה פולית.

הממצאים מצביעים על התועלת בשימוש בחומצה פולית במבוגרים עם יתר לחץ דם ורמות בסיסיות נמוכות של חומצה פולית. MTHFR (Methylenetetrahydrofolate reductase) הינו אנזים רגולטורי עיקר למטבוליזם של פולאט. פולימורפיזם של MTHYD גן C677T, גורם להפחתה בפעילות אנזים זה, מה שמוביל להפחתה ברמות פולאט. מטt אנליזה גדול של מחקרים גנטיים ומחקרים קליניים מציעים כי ניתן לווסת את האפקט של MTHFRC677T על הסיכון לשבץ, עם שינוי ברמות פולאט.


References

JAMA. 2015;313(13):1325-1335.