לוטאין לנשים מיניקות

תקציר:

לוטאין הינו קרוטנואיד שמופיע בחלב אם בהתאם לצריכת האם. לא ידוע על ההשפעות של מתן חיצוני של לוטאין על הרכב חלב אם במהלך ההנקה וההשפעה שלו על תינוקות יונקים בגילאי 3-2 חודשים.

קרוטנואידים הם פיגמנטים המצויים באופן טבעי בצמחים ולהם תפקידים ברקמות הגוף. הם אינם מסונתזים בגופנו ולכן הם חיוניים בתזונה.

לוטאין חשוב להתפתחות המוח והינו רכיב דומיננטי בנאוקורטקס ("המוח הגדול") ומשמש לשיפור יעילות עצבית. במוח התינוק הוא גם כן דומיננטי והוא גם הקרוטנואיד העיקרי שמצוי ברטינה של העין.

במחקר השתתפו 89 נשים מיניקות, 6-4 שבועות לאחר הלידה וחולקו לקבוצות:

  • קבוצה 1: פלסבו (0 מ"ג של לוטאין)
  • קבוצה 2: לוטאין 6 מ"ג (מינון נמוך)
  • קבוצה 3: לוטאין 12 מ"ג (מינון גבוה) המחקר נערך במשך 6 שבועות, במהלך דיאטה רגילה ללא שינוי תזונתי ונמדדו בו רמות קרוטנואידים בחלב אם ובפלסמה מידי שבוע על ידי HPLC, וכן בתחילת ובסיום המחקר.

תוצאות המחקר:

לוטאין וזאקסנטין נמצאו גבוהים יותר בקבוצות ההתערבות מאשר בקבוצת הפלסבו, בחלב אם ( 140% ו-250% בהתאמה למינון) בפלסמת האם (170%, 250% בהתאמה למינון) בפלסמת התינוקות (180% , 330 %, בהתאמה למינון).

תוספת לוטאין לא השפיעה על קרוטנואידים אחרים בנשים המיניקות או בתינוקות.

מסקנות המחקר:

נשים מיניקות מגיבות בצורה טובה לתוספת לוטאין, שמשפיעה על הרמות של לוטאין בפלסמה בתינוקות. זהו המחקר הראשון שבדק את ההשפעה של הלוטאין על נשים מיניקות ועל תינוקות ודיווח על הרכב קרוטנואידים בחלב אם ובפלסמה לאחר 3-2 חודשים ללידה.

רוב המחקרים שנעשו על תוספי לוטאין, הראו שיפור בתפקוד הראייה של המשתתפים הבריאים, של חולי AMD (התנוונות מקולרית של העין) וחולי קטרקט תלוי גיל. מחברי המחקר סבורים כי יש לשקול צריכה נאותה של לוטאין בתזונה או כתוסף, בנשים מיניקות, כדי להבטיח הימצאות של רמה נאותה שלו בחלב אם למען גדילה והתפתחות התינוק.


References

J. Nutr June 2014