ברזל עדין מבית סולגאר - טיפול יעיל באנמיה

תקציר:

אנמיה שמקורה בחוסר בברזל היא בעיה בריאותיות רווחת בייחוד אצל נשים בגיל הפוריות. הטיפול המקובל באנמיה הוא על ידי מתן ברזל לבליעה, אולם טיפול זה כרוך במספר תופעות לוואי ולוקה במגבלות שונות. מחקר חדש מראה כי באמצעות ברזל עדין (ברזל ביסגליסינאט) של סולגאר, ניתן להתגבר על מכשלות אלו ולהבטיח טיפול אפקטיבי בבעיה.

אחד מהקשיים העיקריים בטיפול באנמיה על ידי מתן ברזל בבליעה, הוא השכיחות של מצבי ספיגה מוגבלת של ברזל בגוף. תופעה זו עלולה להיגרם בשל צריכת מזונות הפוגעים בספיגת הברזל כגון תה, קפה וחלב או בשל נטילת תרופות שונות. קושי נוסף הכרוך בטיפול הוא ריבוי תופעות הלוואי הגסטרו-אינטסטינליות המתלוות למתן ברזל בבליעה כגון כאבי בטן, נפיחות בבטן ועצירות.

בשל יכולת הספיגה המוגבלת של הברזל (הסינטטי) נאלצים הרופאים להגביר את מינון הברזל הניתן למטופל, מה שגורם להתחזקות של תופעות הלוואי, המגיע לעתים עד כדי אי-סבילות לטיפול.

על מנת לבדוק חלופה אפשרית להתמודדות עם בעיה זו, ערכו ד"ר ע' חרמש וד"ר ר' אליקים מחקר השוואתי בנושא. המחקר, שנערך במכון הגסטרואנטרולוגי, במחלקה פנימית ד' בביה"ח רמב"ם בחיפה, השווה בין רמת הספיגה של הברזל הניתן באופן מסורתי - ברזל ציטראט לבין זו של הפיתוח הפטנטי של חברת סולגאר - ברזל ביסגליסינאט, הנקרא ברזל עדין. ברזל זה, שפותח על ידי חברת סולגאר במעבדות "אלביון" בארה"ב, מורכב ממולקולת ברזל הקשורה לשתי מולקולת של החומצה האמינית גליסין.

מבנה המחקר:

  • המחקר כלל העמסת ברזל במנה חד-פעמית בשני ימים נפרדים בהפרש של שבוע זה מזה
  • באחד מן הימים נטלו הנחקרים ברזל ציטראט וביום האחר נטלו ברזל ביסגליסינאט
  • סדר נטילת התכשירים נבחר אקראית
  • כל אחד מן התכשירים ניתן במינון שווה-ערך ל-50 מ"ג ברזל אלמנטלי.

הנבדקים היו מתנדבים בריאים בגילאי 50-35 שנים אשר היו נתונים בצום לילה לפני. דגימות דם לשם ספירת דם, רמת טרנספרין ורמת הברזל הבסיסית נלקחו מן הנבדקים לפני מתן תכשיר הברזל ולאחר מתן תכשיר הברזל נלקחו מדי שעה בשעה בדיקות דם למדידת רמת הברזל הקיימת.

תוצאות המחקר:

תוצאות המחקר הם כדלקמן:

  • לא נמצא הבדל בין ספיגת ברזל ביסגליסינאט לבין ספיגת ברזל ציטראט
  • ספיגתו של ברזל ביסגליסינאט טובה כזו של ברזל ציטראט, והוא יכול להינתן במצבים של אנמיה שמקורה בחסר בברזל
  • ברזל ביסגליסינאט בטוח לשימוש ואינו גורם לתופעות לוואי.

מסקנות המחקר:

מסקנת החוקרים הייתה כי ברזל עדין של סולגאר מהווה טיפול מתאים לאנמיה שמקורה בחוסר בברזל.

מחקרים רבים הוכיחו את יעילותו הרבה של ברזל ביסגליסינאט למערכת העיכול, ואת היעדרן של תופעות הלוואי המאפיינות את נטילתם של תכשירי ברזל אחרים. נמצא כי שיעורן וחומרתן של תופעות הלוואי הגסטרו-אינטסטינליות היו נמוכים במידה רבה בקבוצות אשר טופלו בברזל הקשור לחומצות אמיניות (ברזל ביסגליסינט) זאת ביחס לאלו שטופלו באמצעות ברזל סולפאט (ברזל סנטטי).

יתרון נוסף בברזל ביסגליסינאט, הוא בכך שספיגתו אינה מושפעת מרמת החומציות בקיבה ואינה נפגמת בגלל נוכחותם בקיבה של מוצרי מזון שונים, כגון תה, קפה וחלב, או בגלל נטילת תרופות, בסמוך לנטילת תכשיר הברזל.

המחקר הוצג במספר כנסים:

  • כנס גסטרואנטרולוגים בים המלח, דצמבר 2002
  • כנס תזונה קלינית - ת"א ,פברואר 2003
  • כנס אירופאי לתזונה ESPEN –ספטמבר 2003

References

Presented at the: Congress Israel Association for Gastroenterology disease, Dec 2002.
ברזל ® עדין

ברזל ® עדין

Gentle Iron® 25 mg

תוסף ברזל טבעי עדין שאינו גורם לעצירות, שלשולים וכאבי בטן. נספג פי ארבעה יותר מכל סוג אחר של ברזל. כדורי ברזל חיוניים למניעת אנמיה וחשוב במיוחד לנשים הרות ומניקות.
לפרטים נוספים