גדילן מצוי מבית סולגאר – לטיפול במחלת כבד שומני

תקציר:

מחלת הכבד השומני (NAFLD) נחשבת למחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי, אולם עד היום לא נמצא טיפול תרופתי למחלה.

מחקר שנערך בבית החולים בילינסון מעיד על כך שטיפול משולב הכולל את תמצית צמח הגדילן של סולגאר הינו יעיל כטיפול ראשוני במחלה. מחלת הכבד השומני הינה אחת מהמחלות הנכללות כיום בקבוצת המחלות של התסמונת המטבולית (סינדרום X). הגורם השכיח ביותר למחלה זו הוא עודף משקל.

גורמי סיכון נוספים המעלים את הסיכוי למחלה הם רמות גבוהות של שומנים בדם ומחלת הסוכרת. מאחר שעד היום טרם נמצא טיפול כולל למחלה, עיקר ההתייחסות למחלה כיום הוא במאמצים למניעתה ובטיפול שנועד למנוע החמרה נוספת במצב אצל חולי הכבד השומני. על כן, ניתנת כיום לחולים התרופה (Ursodeoxycholic acid (UDCA כטיפול תומך שנועד להפחית את הרמות הגבוהות של אנזימי הכבד: ALT, AST, AlkP, GGT.

מחקרים רבים הראו כי תמצית צמח המרפא גדילן מצוי (marianum Silybum) הינה יעילה בטיפול במחלות כבד. במחקר בראשותו של ד"ר דלפרי, ד"ר רגב ופרופסור ניב, מהמחלקה הגסטרואנטרולוגית, בבית החולים ביילינסון, השוו החוקרים את היעילות של הטיפול בUCDA בלבד, ליעילות הטיפול המשלב שימוש בתמצית תקנית של הצמח המכילה Silymarin.

במחקר השתתפו 15 חולים שלקו בכבד שומני מסוג NAFLD, שאובחן על פי סקירת סונר (US) ובדיקה היסטולוגית. תחילה נטלו החולים את התרופה UDCA בלבד, במינון של 200 – 300 מ"ג, שלוש פעמים ביום, במשך 12 חודשים. לאחר מכן שילבו החוקרים בטיפול את תמצית הצמח גדילן מצוי במינון של 280 מ"ג, שלוש פעמים ביום (שש כמוסות של סולגאר ביום), במשך שישה חודשים נוספים.

תוצאות המחקר:

מהמחקר עולה כי הטיפול המשולב של התרופה UDCA בשילוב עם תמצית צמח הגדילן המצוי של סולגאר, הביא לירידה משמעותית באנזימי הכבד עד לרמות תקינות. כמו כן הביא הטיפול המשולב לירידה במצבורי השומן בכבד שנצפתה בבדיקת הסונר.

מסקנות המחקר:

לאור תוצאות המחקר, הציעו החוקרים את הטיפול המשולב של UDCA ותמצית גדילן מצוי כטיפול ראשוני במחלה. המחקר הוצג בכנס השנתי של החברה הישראלית לחקר הכבד, שנערך בפברואר 2002 באילת.


References

Presented at the: Israel Association for the study of the liver- Feb, 2002.

גדילן מצוי - תמצית תקנית

גדילן מצוי - תמצית תקנית

Milk Thistle (Silybum marianum) SFP

צמח מרפא זה הינו יעיל ביותר בהגנה על הכבד מפני נזקים שונים ובסיוע בסילוק רעלים ובטיהור הדם. הוא יעיל בטיפול בדלקות כבד ודרכי המרה ובהקלה על תגובות אלרגיות.
לפרטים נוספים