ויטמין E-400 מבית סולגאר - להפחתת סטרס חמצוני בחולי כליות

תקציר:

דיאליזה היא תהליך המיועד להחליף את הכליות ולבצע את תפקידן, במקרה שאלו חדלות לתפקד, בין אם כתוצאה מאי ספיקת כליות חריפה או כתוצאה מאי ספיקת כליות כרונית. אחת הבעיות הקשות ביותר בטיפול בחולי דיאליזה היא הסיבוכים המשניים של המחלה. עובדה זו מתבטאת בשיעור תמותה בשל סיבוכים הגבוה פי 3.5 עד 4 אצל חולים הלוקים באי ספיקת כליות סופנית, בהשוואה לתמותה בשל סיבוכים אצל אנשים בריאים.

הסיבוכים קשורים בעיקר במחלות כלי דם ולב, המתפתחות על רקע של תהליכי חמצון יתר ויצירת רדיקלים חופשיים, ובייחוד חמצון של שומנים שתורם להתפתחות טרשת העורקים.

המחקר שנערך בבית חולים וולפסון בוצע במתכונת של סמיות כפולה, במשך 519 ימי מעקב בממוצע. השתתפו בו 196 חולי דיאליזה כרוניים בגילאי 40 – 75, הלוקים באי ספיקת כליות סופנית, שאצל כולם אובחנו מחלות על רקע קרדיווסקולרי. 97 מהחולים נטלו תוספת יומית של ויטמין E טבעי (tocopherol) במינון של 800 יחב"ל ליום ו- 99 חולים קיבלו פלסבו.

תוצאות המחקר:

במשך תקופת המחקר חלה הפחתה בשיעור של 54% במקרי האירועים הקרדיווסקולריים והפחתה של 70% במספר מקרי אוטם שריר הלב, בקרב קבוצת החולים שקיבלו ויטמין E בהשוואה לקבוצת הפלסבו.

במחקרים קודמים בקרב חולי דיאליזה, נמצא כי מתן ויטמין E במינון 50 יחב"ל ליום במשך 30 יום, הפחית משמעותית את הרגישות לחמצון של השומנים מסוג כולסטרול LDL. במחקר נוסף, בחולי דיאליזה, נמצא כי מתן ויטמין E במינון של 800 יחב"ל ליום, במשך 12 שבועות, הפחית את חמצון השומנים.

מסקנות המחקר:

המחקר הוכיח כי מתן ויטמין E במינון גבוה עשוי למנוע התפתחות סיבוכים משניים ואוטם שריר הלב, בקרב חולי דיאליזה שסובלים ממחלות כלי דם. לדברי החוקרים, ישנה חשיבות רבה לתוצאות המחקר, מאחר ורק 13% מחולי הדיאליזה אינם מפתחים סיבוכים קרדיווסקולריים.

לסיכום, הממצא העיקרי העולה מן המחקר בראשות ד"ר בועז וד"ר סמטנה מהמכון הנפרולוגי בבי"ח וולפסון בחולון הוא כי נטילת ויטמין E במינון גבוה של 800 יחב"ל, עשויה להפחית אירועים של אוטם שריר הלב.


References

The Lancet, 7 October 2000 vol. 356, pp 1213-1218.