כולין 350 מ"ג מבית סולגאר – הפרעה בי-פולארית

תקציר:

הפרעה דו קוטבית היא הפרעה נפשית כרונית המתאפיינת כהפרעת מצב רוח המלווה בהתקפים חוזרים ונשנים לאורך החיים של מאניה שמתחלפים בהתקפים של דיכאון. בין ההתקפים, רוב החולים בהפרעה חופשיים מהתסמינים, אך כאשר ארבעה התקפים או יותר מתרחשים בתוך פרק זמן של 12 חודשים, מדובר בהפרעה דו קוטבית במחזוריות מהירה (Rapid cycling).

המחקר מציג את תיאורי המקרה של ששת מטופלי המחקר המאובחנים בהפרעה דו-קוטבית במחזוריות מהירה. למשתתפים ניתן מינון יומי של 4-2 גרם כולין בצורת bitartrate של סולגאר, במקביל לטיפול בליתיום, אותו הם מקבלים באופן שגרתי.

5 מתוך 6 המטופלים עברו בדיקות תהודה מגנטית ספקטרוסקופית באזור הגרעינים הבזליים המוח. MRS) היא בדיקה קלינית הנותנת מידע על ההרכב והכמות של חומרים במוח). הגרעינים הבזליים נבחרו עקב הריכוז הגבוה של הנוירונים הכולינרגיים המצוי בהם.

כולין, ליתיום, והפרעה דו-קוטבית קשורים בפעילות גומלין בכמה מישורים. מבחינה קלינית, יש ראיות שהקו-פקטור של כולין, הלציתין (פוספאטידילכולין), יעיל באופן מסוים כשניתן לחולי מאניה. כמו כן, לליתיום, השפעה מעכבת חזקה וממוקדת בטרנספורטציה של כולין, אי לכך, ההנחה המחקרית היא שכאשר ניתן שילוב של שלושת אלו, יתאפשר מעין "כליאת כולין" אשר תתבטא בריכוז גבוה במיוחד של תרכובות המכילות כולין במוח.

תוצאות המחקר:

תוצאות המחקר הן כדלקמן:

  • כולין בשילוב עם ליתיום, נמצא כבטוח לשימוש ואפקטיבי ב-4 מתוך 6 המטופלים הסובלים מהפרעה דו-קוטבית במחזוריות מהירה
  • כולין נסבל היטב אצל כל המטופלים
  • 5 מתוך 6 המטופלים אשר עברו בדיקות תהודה מגנטית ספקטרוסקופית (MRS) הראו עלייה משמעותית בתרכובות המרוכזות המכילות כולין בגרעינים הבזליים.

מסקנות המחקר:

לסיכום, מתן כולין למטופלים אשר נוטלים ליתיום, נמצא אפקטיבי, נוגד מאניה, נסבל היטב ומייצב מצב רוח ב-5 מתוך 6 המטופלים הסובלים מהפרעה דו-קוטבית במחזוריות מהירה.

 


References

Biol Psychiatry 1996;40:382-388

כולין

כולין

Choline 350 mg VCaps

כולין הינו ויטמין מסיס מים ממשפחת ויטמיני ה- B. מדובר במולקולת בסיס של הנוירוטרנסמיטור החשוב אצטיל-כולין. לכולין תפקידי מפתח רבים בגוף והוא משתתף בין היתר בסינתזה של ס-אדנוזיל-ל-מתיונין (SAMe). כולין של סולגאר מגיע במינון יעיל של 350 מ"ג. המוצר נחקר במחקר קליני.

לפרטים נוספים