כרום פיקולינאט מבית סולגאר – לטיפול בסוכרת ובשומני הדם

תקציר:

בכדי לבדוק בצורה מדעית את השפעתו של מינרל הכרום ואת תפקידו במניעת מחלות האופייניות לקשישים, בוצע מחקר על המוצר כרום פיקולינאט מבית סולגאר אשר בדק את יעילותו במצבי אי-סבילות לסוכר ושומנים בדם.

המחקר נעשה בראשותו של ד"ר רבינוביץ מהמחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי שמואל הרופא, בשיתוף עם המרכז הרפואי אסף הרופא.

הבדיקה נערכה מול קבוצת פלסבו, בחולי סוכרת מבוגרים המאושפזים במחלקת שיקום עקב שבץ או שברים בירך. בכל קבוצה נבחרו 39 חולי סוכרת בגילאי 73 בממוצע (18 גברים ו-21 נשים).

החולים בקבוצת המחקר הראשונה קיבלו 200 מק"ג כרום פיקולינאט של סולגאר, פעמיים ביום, במשך שלושה שבועות. זאת בנוסף לטיפול התרופתי המקובל למחלת הסוכרת ולתזונה נכונה שכללה 1,500 קילו קלוריות ליום.

בתום תקופת המחקר נצפתה ירידה משמעותית בערכי רמות הסוכר, בהשוואה לרמת הבסיס (190 מ"ג/דצ"ל לעומת 150 מ"ג/דצ"ל), ברמת מובהקות של p<0.001. כמו כן, חל שיפור משמעותי ברמות HbA1c מ2.8% לפני הטיפול ל6.7% לאחר מתן הטיפול (p<0.01). בנוסף, רמות הכולסטרול בנבדקים ירדו משמעותית מערכי 235 מ"ג/דצ"ל בממוצע ל213 מ"ג/דצ"ל (p<0.02), והודגמה מגמה לקראת הפחתה בערכי הטריגליצרידים (152 מ"ג/דצ"ל לעומת 136 מ"ג/דצ"ל).

תוצאות המחקר:

החוקרים שערכו את המחקר, סיכמו אותו במילים הבאות: "בקבוצת חולי סוכרת מבוגרים שעוברים שיקום, מתן תוסף התזונה כרום פיקולינאט, מועיל למצבים של אי-סבילות לסוכר. יתרה מזאת, נטילת כרום פיקולינאט הביא לירידה ברמות השומנים בדם."

תוצאות המחקר מצטרפות לשורת מחקרים קודמים המצביעים על היכולת של תוסף הבריאות, כרום פיקולינאט, לאזן את רמות הסוכר והשומנים בקשישים עם מחלת סוכרת מסוג 2. יתרה מזאת, מהמחקר עולה כי בעקבות השימוש בתכשיר, ניתן היה להפחית במינון של התרופות שנדרשו לטיפול בסוכרת ובמספר מקרים אף להפסיק את נטילתן לחלוטין.

מסקנות המחקר:

התפריט התזונתי המודרני מתאפיין במינונים נמוכים של כרום. זאת בשל העיבוד הטכנולוגי של המזון, שבמהלכו מסולקים חלקים ניכרים ממינרל הכרום שבמזון הטבעי. כדי לענות על צורך זה פותחה התרכובת הפטנטית כרום פיקולינאט. תרכובת זו מכילה כרום תלת-ערכי הקשור לשלוש מולקולות של חומצה פיקולינית, המגבירות את הטמעת הכרום בגוף. תוסף בריאות זה, במיוחד בצורת הפיקולינאט, זכה לפופולאריות רבה, שקיבלה אישוש על ידי מספר מחקרים המעידים על יעילותו בטיפול בערכים גבוהים של סוכר בדם.

רמה נמוכה של כרום אופיינית במיוחד לחולי סוכרת, אף על פי שאין הוכחה חד-משמעית כי היא גורמת לסוכרת. אחת הסיבות לכך היא קושי טכנולוגי לזהות חסר של כרום בגוף בבדיקות מעבדה וחוסר מהותי של מידע מקצועי בנושא השפעותיו הקליניות של הכרום על מבוגרים. עם זאת, ידוע ממחקרים כי רמות הכרום יורדות עם העלייה בגיל, וכי קשישים סובלים ממחסור ברכיבי תזונה הנובע מבעייתיות בעיכול ובספיגה.

אודות תוסף הבריאות: כרום פיקולינאט

התוסף של סולגאר בו השתמשו במחקר הינו כרום פיקולינאט בצורה הפטנטית - ®Chromax של חברת 21 Nutrition, שהינו משולל תופעות לוואי רעילות או גנטיות. החברה ידועה כבעלת אמינות וקיבלה הכרה בארה"ב כ (GRAS (Generally Recognized As Safe ביולי 2002.

על-פי מהדורת 2004 של הספר "Editition 2nd safety mineral and Vitamin", כרומיום בצורה תלת-ערכית הוא בעל טווח בטחון רחב ובטוח לשימוש במינון עד ל1,000 מק"ג ליום למבוגר (כל צורה תלת ערכית, כולל צורת הפיקולינאט). צורת הקשירה של הכרום לחומצה פיקולינית היא בעלת היעילות הגבוהה ביותר כתוסף תזונה.

המחקר הוצג במספר כנסים בארץ ובעולם, וביניהם הכנס המדעי ה-53 של ארגון הגרונטולוגים בוושינגטון, כנס יריד המחקר, אוניברסיטת ת"א, אפריל 2001 והכנס הדו שנתי ה - 14 של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה. במסגרת הצגתו אף התפרסם בספרי התקצירים שליוו את אותם הכנסים.

לסיכום, מחקר זה הוכיח את יעילות הטיפול באמצעות תוסף התזונה כרום פיקולינאט בחולי סוכרת מסוג 2 שאינה תלויה באינסולין (NIDDM- Non insulin dependent diabetes mellitus).


References

Presented at: the Gerontology Society of America 53 annual meeting in Washington. Aug 2000 Int .J .Vitamin. Nutr. Res May 2004 74(3):178-82

כרום פיקולינאט

כרום פיקולינאט

Chromium Picolinate 200/500 mcg

כרום פיקולינאט הינו מינרל המשתתף בתהליכים שונים בגוף. כרום פיקולינאט סולגאר מגיע בשני מינונים אלמנטליים של 500/200 מק"ג. באתר סולגאר תוכלו למצוא כמוסות כרום פיקולינאט
לפרטים נוספים