קומפלקס דובדבן וכורכום
חיפוש כללי
חיפוש מוצר
search

אקנה

תופעת האקנה היא הוכחה לכך שלפעמים דברים קורים דווקא בזמן הכי פחות מתאים. בדיוק בתקופה של חיינו בה אנחנו הכי רגישים למראה החיצוני, מצמיח העור פצעים לא אסתטיים שמטרפדים כל אפשרות לביטחון עצמי. לתזונה שלנו, מסתבר, יש השפעה חשובה על התפתחות האקנה, ולכן תזונה נכונה ותוספי בריאות מתאימים יכולים לסייע למנוע את התופעה ולטפל בה.

תופעת האקנה (Acne), האופיינית בעיקר לגיל ההתבגרות, היא אחת מבעיות העור הנפוצות ביותר. התופעה לכשעצמה אינה מהווה פגיעה חמורה בבריאות ואינה מסובכת לטיפול, אולם היא בעלת השלכות רבות על בריאות העור ועל המצב הנפשי. לעיתים קרובות גורם אקנה למצוקה, רגשי נחיתות ואף לפגיעה בדימוי העצמי. בנוסף, במקרים מסוימים מותירה התופעה צלקות שנשארות על העור למשך שנים רבות ופוגעות במראהו.

גורמים

התפרצות אקנה בתקופת גיל ההתבגרות מתאפיינת בהופעת פצעים מוגלתיים, בעיקר באזור הפנים והגב. מצב זה נובע לרוב מהעלייה ברמות ההורמונים האנדרוגניים בדם ולעתים מתלווה אליו דלקת. חומרת התופעה תיקבע בדרך כלל על ידי הפרמטרים הבאים:

 • רמת ההורמונים האנדרוגנים (בעיקר רמת דהידרו-טסטוסטרון)
 • ייצור עודף של קרטין (Keratin)  בתאי העור
 • ייצור מוגבר של סבום (Sebum)
 • נוכחות של החיידק Propionibacterium acnes

הפצעים מתחילים להיווצר בשל חסימת החלק העליון של התעלה המפרישה סבום על ידי קרטין עודף. במצב כזה חל שגשוג של החיידקים המעודד התפתחות של תהליך דלקתי שיוצר ראש לבן ומלא מוגלה. אם לא מטפלים בפצע כהלכה, עלולה הדלקת לגרום לנזק בתאים הסובבים, להאט את תהליך ההגלדה ולגרום להופעת צלקות.

תוספי מזון לטיפול באקנה

אספקט חשוב של תופעת האקנה שאינו זוכה להכרה הראויה הינו הקשר של התופעה לבריאות מערכת העיכול. מחקר שעסק בנושא הראה שאצל 50% מהאנשים שסבלו מאקנה חריף הייתה רמה גבוהה של רעלנים בדם שמקורם במערכת העיכול. מדובר בגילוי חשוב ביותר, שכן מאחר שהרעלנים הללו גורמים להרס הרקמה באזור הפצעים ולהגלדה איטית.

טיפול נכון בתופעת האקנה, אם כן, צריך לכלול את המרכיבים הבאים:

 • התמודדות עם הזיהום הבקטריאל
 • סיוע באיזון הפעילות ההורמונאלית
 • עידוד תהליכי ההגלדה של העור
 • שמירה על פעילות מאוזנת של מערכת העיכול

משמעות הדבר היא שהטיפול הנכון בתופעה דורש גישה תרפויטית מקיפה. גישה כזו כוללת תזונה נכונה, נטילת תוספי בריאות לפי הצורך ושימוש בצמחי מרפא המתאימים לטיפול בתופעה.

תסמינים

קיימים שני סוגים של אקנה, שכל אחד מהם מתאפיין בתסמינים שונים:

 • אקנה שאינו דלקתי – מתאפיין בפצעונים סגורים בעלי ראשים לבנים או פצעונים פתוחים בעלי ראשים שחורים.
 • אקנה דלקתי – אקנה שבו הראשים הלבנים נעשים דלקתיים. אקנה מסוג זה מלווה בהתפתחות פצעונים אדומים ותפיחויות מוגלתית. אם לא מטפלים באקנה מסוג זה כהלכה עלולה הדלקת לגרום נזק בתאים הסובבים את האזור הנגוע, להאט את תהליך ההגלדה ולגרום להופעת צלקות.

המלצות לטיפול באמצעות תוספי בריאות

להלן רשימת תוספי בריאות וצמחי מרפא המומלצים לטיפול באקנה:

 • מולטי ויטמין-מינרל VM75 - פורמולה בעלת מינון מוגבר של ויטמינים ומינרלים המכילה נוגדי חמצון כמו ויטמין E וסלניום, החיוניים להפחתת הדלקת באקנה ואת כל הויטמינים מקבוצת B, המסייעים בטיהור הדם והנחוצים לחידוש תאי העור ולשמירה על מראה עור בריא. כמו כן, ובהתאמה, ויטמיני B מסייעים בהתמודדות עם מצבי מתח ולחץ ולכן מקלים במצבים של אקנה על רקע מתחים נפשיים. הנחיות לשימוש: טבלית אחת ביום, עם הארוחה.

 • אבץ פיקולינאט - מינרל חיוני זה הינו בעל תרומה מכרעת בטיפול באקנה. פעילות האבץ נחוצה לכמה וכמה תהליכים מטבוליים בעור: ייצור ההורמונים האנדרוגניים, ניצול יעיל של ויטמין A , תפקוד תקין של מערכת החיסון ופעילותה נגד זיהומים. כמו כן, אבץ מסייע בתהליכים דלקתיים, בהגלדת פצעים ובחידוש תאים. הנחיות לשימוש: טבלית אחת ביום, לפני השינה.

 • קומפלקס לטיהור הכבד Herbal Detox - ידוע כי קיים קשר הדוק בין יכולת הכבד לנטרל גורמים מזיקים לבריאות העור. באמצעות שילוב תהליך סילוק רעלים (דטוקסיפיקציה) מהכבד במהלך טיפול בבעיות עור כמו אקנה ניתן להגיע לתוצאות משופרות. הדבר נכון במיוחד אצל מי שצורך מזון עתיר שומן ופחמימות. פורמולה זו מטהרת את הגוף והכבד מרעלים. הנחיות לשימוש: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחות, למשך שלושה חודשים. לסובלים מאקנה מומלץ לבצע ניקוי כבד אחת לשנה.

 • כמוסות שמן אורגנו פראי - הדלקת היא מרכיב מהותי בתהליך התפתחות האקנה, ולכן צמחים המפחיתים את התגובה הדלקתית מסייעים רבות לטיפול באקנה. לאורגנו הפראי השפעה אנטי-בקטריאלית כנגד החיידקים: Pseudomonas aeruginosa  ו - Staphylococcus aureus, המחוללים נזקים רציניים ואף גורמים לסיבוכים של זיהומי עור. הנחיות לשימוש: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחות.

  תזונה נכונה למניעת פצעי בגרות

המלצות לטיפול טבעי משלים

חשוב לטפל באקנה גם באופן מקומי בעזרת מוצרי טיפוח טבעיים המיועדים לטיפול באקנה. כמו כן, יש לשמור על ניקיון עור הפנים ולהקפיד לא לגעת בפצעונים ולא לחטט בעור אלא לתת לו להגליד לבד.  

המלצות לתזונה נכונה

לסובלים מאקנה מומלץ להגדיל צריכת סיבים תזונתיים, אשר משפרים את טיהור מערכת העיכול מרעלים. כמו כן, עליהם להגביר את צריכת הירקות והפירות העשירים בפיטוכימיקלים כגון קרוטנואידים, המסייעים לשמור על העור ולרפאו. לצד המזונות המומלצים, ישנם מספר מזונות שמהם יש להימנע.

רשימה זו כוללת מזונות עשירים בפחמימות מזוקקות כגון סוכר וקמח לבן ומאכלים מטוגנים או עתירי שומן. מומחים מסוימים אף ממליצים על הפחתה בצריכת חלב פרה משום שהוא עלול להכיל הורמונים המחריפים את התופעה.

קשר עם תרופות

אחת התרופות הנפוצות ביותר לטיפול באקנה היא רואקוטן (Roaccutane). בעת טיפול בתרופה זו יש להימנע מנטילת תוספת של ויטמין A, שכן זאת עלולה להחריף את רעילות התרופה לכבד. לנוטלים תרופה זו מומלץ ליטול את קומפלקס Herbal Detox שמונע את השפעתו המזיקה של הרואקוטן לכבד.

הסובלים מאקנה המטופלים באמצעות תרופות אנטיביוטיות זקוקים גם הם להשלמת תזונה מיוחדת. אנטיביוטיקה פוגעות באיזון המיקרוביאלי של פלורת המעיים, ולכן הנוטלים אותה צריכים לדאוג לשיקומה בזמן נטילת האנטיביוטיקה ולאחריה. ההשלמה מומלצת לצורך זה היא נוסחת החיידקים הידידותיים מולטי ביליון דופילוס. הנחיות לשימוש: 2-1 כמוסות ביום, עם הארוחות.

» בחזרה להתחלה

תוכן שיווקי באינטרנט לייעוץ אישי ולהדרכה חייגו: 1-800-350-333
דרונט בניית אתרים

GUI: Grid_1.asp
close