קומפלקס דובדבן וכורכום
חיפוש כללי
חיפוש מוצר
search

דלקת מפרקים שיגרונית

דלקת מפרקים שגרונית היא דלקת כרונית, שבה מערכת החיסון תוקפת את הרקמה הסינוביאלית במפרקים וגורמת לכאב, לנפיחות ולנוקשות המפרקים.

המחלה יכולה לפגוע בכל אחד ממפרקי הגוף אך היא שכיחה בעיקר בקרסוליים, בפרק כף היד, בברכיים ובמרפקים. הדלקת שכיחה יותר בנשים בהשוואה לגברים, היא עלולה להופיע בכל גיל, אך נפוצה בעיקר בין הגילים 25–55.

 
גורמים

מרבית הממצאים מצביעים על רקע אוטואימוני של המחלה, שבו הגוף מפתח נוגדנים התוקפים רכיבים ברקמות הפרק. מהלך המחלה מתבטא בשפעול של תאים חיסוניים הנקראים לימפוציטים ושל שליחים כימיים (ציטוקינים כ- TNF ו-IL1) לאזור הדלקת.

אמנם הגורם הוודאי למחלה עדיין אינו ברור, אולם חוקרים רבים רואים בנטייה הגנטית ובסגנון החיים את האחראים להתפתחותה, והדגש הוא בגורמים תזונתיים, אלרגיות למזון וחוסר איזון בפלורת המעיים.

הגורמים למחלה:

 • גורמים תורשתיים.
 • זיהום חיידקי או ויראלי.
 • עישון.
 • אלרגיה למזון וחוסר איזון של המיקרופלורה במעיים.
 • חשיפה למתכות רעילות.
 • מצבי עקה.
   

תסמינים

 • כאבי פרקים וכאבי שרירים מפושטים.
 • נוקשות בוקר.
 • נפיחות ורגישות של המפרקים.
 • עייפות וחולשה, ולעתים אף חום (אם כי נמוך).
 • איבוד תיאבון וירידה במשקל. 
   

המלצות לטיפול בעזרת תוספי בריאות 

להלן רשימת תוספי בריאות וצמחי מרפא המומלצים לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית:

 • סלדרין® 525 מ"ג Celadrin®  - סלדרין מכיל תערובות חומצות שומן ייחודיות ופועל באופן דומה לחומצות השומן EPA ו- DHA, אך באופן דרמטי בהרבה. חומצות השומן המצויות בסלדרין משתתפות בתהליך השימון של המפרק הנגוע; פעולה זו, בשילוב עם ההשפעות נוגדות הדלקת של סלדרין, מסבירה חלק מהשיפורים המשמעותיים ביכולת התנועה והתפקוד שנמצאה בשימוש בו. הסלדרין מדכא תפקודים דלקתיים של תאים, פועל לעיכוב החומצה הארכידונית – שהִנה בין הגורמים העיקריים ליצירת 'מפל דלקתי' של גורמי החיסון – באמצעות עיכוב מתווכים דלקתיים; כמו כן הוא מפחית פירוק של סחוס, ובדומה לתרופות ממשפחת ה-NSAIDs , הוא מפחית פעילויות מאיצות דלקת של האנזים COX-2.
  הנחיות: 3–4 כמוסות ביום, עם הארוחות.

 • תמצית תקנית בוסוואליה Boswellia (Boswellia serrata) SFP - מחקרים מקיפים נעשו על אודות צמח הבוסוואליה בבני אדם, ונמצא כי הִנו בעל השפעות נוגדות-דלקת חזקות; תמצית הצמח מעכבת גורמי דלקת ומעכבת את מסלולו של האנזים Cox. היא חוסמת את האנזים ליפואוקסיגנאז ובכך מפחיתה את השפעת הפרוסטגלנדינים הדלקתיים. הבוסוואליה פועלת גם כמשכך כאבים, מקלה נפיחות במפרק, משפרת את יכולת התנועה שלו ועשויה לשפר גם את זרימת הדם למפרקים פגועים ולרקמות מודלקות. נמצא כי שימוש בצמח מוביל להפחתת הצורך בנטילת סטרואידים ולשיפור באיכות החיים.
  הנחיות: 1–2 כמוסות ביום, עם הארוחות.

 • אפא/גלא EPA/GLA - שילוב מושלם של חומצות שומן חיוניות: חומצת GLA מסוג אומגה 6, המעודדת ייצור פרוסטגלנדין PGE1 (נוגד דלקת), יחד עם חומצת שומן EPA מסוג אומגה 3, המפחיתה ייצור לויקוטריאנים ופרוסטגלנדינים מתווכי כאב ודלקת. בזכות פעילותו האנטי-דלקתית החזקה, מסייע אפא/גלא בשיכוך כאבים ריאומטיים ומקל במצבי דלקת ובתופעות אוטואימוניות. שילוב חשוב זה של חומצות השומן החיוניות, ושימוש במצבי דלקת, עוזר להפחית את תוצרי הלוואי הדלקתיים של החומצה הארכידונית ומוביל לדיכוי שגשוגם של התאים הסינוביאליים ברקמה הסינוביאלית המודלקת, ובתוך כך מפחית את הדלקת ואת הכאבים.
  הנחיות: 2–3 כמוסות ביום, עם הארוחות.

 • תמצית תקנית שורש כורכום Turmeric (Curcuma longa) SFP - צמח חשוב, בעל השפעה נוגדת דלקת וכאבים יעילה מאוד. מחקרים קליניים מוכיחים כי הכורכום מסייע בשיכוך כאבים, בדומה לתרופות נוגדות דלקת, אך אינו גורם לתופעות הלוואי האופייניות לתרופות אלה. החומר הפעיל שבכורכום, כורכומין (Curcumin), מפחית את הדלקת ואת הכאבים על ידי עיכוב האנזימים הגורמים לדלקת. כמו כן, הכורכום מעכב את פירוק החומצה הארכידונית לפרוסטגלנדינים יוצרי דלקת. 
  הנחיות: 2 כמוסות ביום, עם הארוחות.

 • ברומליין 500 מ"ג Bromelain - הברומליין הוא אנזים מפרק חלבון (פרוטאוליטי) בעל פעילות אנטי-דלקתית חזקה, פועל לסילוק הפסולת הדלקתית ובכך להתחלת תהליך שיקום המפרק, מפחית את הנפיחות המתלווה לדלקת ומקל בתוך כך על דלקות ריאומטיות.
  הנחיות: 1–3 טבליות ביום, עם הארוחות.

 • נוסחת אסידופילוס מתקדמת + 40 Acidophilus   - חדירות מעיים מוגברת בעקבות זיהומי קנדידה, למשל, מאפשרת כניסת חלבונים בלתי מעוכלים למחזור הדם וגורמת לתגובות אלרגיות ואף לתופעות אוטואימוניות. מסיבה זאת, חיוני להגן על רירית המעי מפני פתוגנים בחולי דלקת מפרקים שגרונית. פורמולה משופרת זו שומרת על איזון פלורת חיידקי המעיים, מחזקת את דופן המעי ומפחיתה את חדירותו ובנוסף מכילה חמישה סוגי מיקרואורגניזמים ידידותיים, המוגנים בפטנט, במינון של 1.5 מיליארד חיידקים פעילים לכמוסה.
  הנחיות: 1–2 כמוסות ביום, עם הארוחות.
  הערה: המוצר אינו חלבי ואינו מכיל לקטוז וקזאין.

המלצות לטיפול טבעי  משלים

פעילות גופנית מתונה מסייעת בשמירה על גמישות המפרקים ובהקלת כאב. פעילות גופנית כמו שחייה, הליכה ומתיחות מתאימה מאוד לסובלים מדלקות מפרקים.

המלצות לתזונה נכונה

יש להרחיק מהדיאטה מזונות אלרגניים (ראו פרק הדן באלרגיות למזון) ולהקפיד על תזונה דלת שומן ודלת חלבון מן החי. מומלץ להרבות באכילת ירקות (למעט משפחת הסולניים – עגבניות, חצילים, תפוח אדמה פלפלים), דגי ים צפוניים ומזונות העשירים בסיבים תזונתיים, ולהימנע מצריכת סוכר ופחמימות מזוקקות.

קשר עם תרופות

תרופות ממשפחת NSAIDs שכיחות מאוד בטיפול במחלת מפרקים שגרונית. אחד הנזקים החריפים יותר ואף הקטלניים הנגרמים כתוצאה מנטילת תרופות אלה הוא יכולתן לגרום לכיב קיבה ובעיקר בתריסריון. נטילת צמח המרפא ליקוריץ (שוש קירח) בצורת ה-DGL יכולה להגן על הקיבה ועל התריסריון מפני נזקים אלה. בנוסף, מרבית התרופות הלא סטרואידיות נוגדות הדלקת מפחיתות את ספיגת הסידן, הוויטמין C והחומצה הפולית.

השלמה מומלצת: תמצית שורש ליקוריץ: 3 כמוסות ביום, עם הארוחות; מגה-סורב 50: טבלית אחת ביום, עם הארוחה; אסטרולה 500 מ"ג: כמוסה אחת ביום, עם הארוחה.

 

נטילת קורטיקוסטרואידים גורמת להאצה בהפרשת סידן, אשלגן, אבץ, ויטמין C וכרום, ומפריעה בקליטת ויטמין D.

השלמה מומלצת: VM2000®/Omnium®: 1–2 טבליות ביום, עם הארוחות; קומפלקס סידן: 2–3 טבליות ביום, עם הארוחות (בהתאם לגיל המטופל ולמינון הקורטיזון); כרום פיקולינאט 200 מק"ג: כמוסה אחת ביום, עם הארוחה.

 « בחזרה להתחלה

תוכן שיווקי באינטרנט לייעוץ אישי ולהדרכה חייגו: 1-800-350-333
דרונט בניית אתרים

GUI: Grid_1.asp
close