כיצד מגן ויטמין D מפני מחלות זיהומיות?

מחקרים מצאו קשר הדוק בין חוסר בוויטמין D בגוף למחלות אוטואימוניות, מחלות זיהומיות וסרטן. הנה כמה יתרונות חשובים של ויטמין D שכדאי להכיר.

ויטמין D זוהה לראשונה כמרפא למחלת הרככת (Rachitis) – מחלת עצם מולדת הנגרמת מחוסרים בוויטמין D ובסידן, ומאופיינת בעצמות גוף גמישות ורכות שאינן מסוגלות לשאת את מסת השריר והגוף.

יעילות ספיגת ויטמין D בגוף מושפעת, בין היתר, ממספר רב של גורמים חיצוניים, בהם כמות ועוצמת קרינת קרני ה-UV של השמש. בנוסף, גם המיקום על פני כדור הארץ (בקו רוחב גיאוגרפי), עונת השנה וצבע העור – משפיעים על כושר הספיגה של הגוף לוויטמיןD , וזאת בנוסף לשכיחותו בתפריט התזונתי שלנו.

כיום ניתן לספק לגוף ויטמין D גם על ידי תפריט תזונתי עשיר (שמן כבד דגים) וגם באמצעות חשיפה מבוקרת לקרני השמש. עם זאת, בשנים האחרונות החוסר בוויטמין D עדיין נפוץ מאוד בקרב חלקים גדולים של אוכלוסיית העולם.

הקשר בין רמות ויטמין D למחלות

הרפואה המודרנית מכירה בחשיבות הבריאותית של ויטמין D וממשיכה לגלות את סגולותיו והשפעות בעקבות חסרונו. סקר על אוכלוסיית הנשים בצפון אירופה מצא חוסר נרחב בוויטמין D. מחקר אחר דיווח כי 42% מנשים אפרו-אמריקאיות בארה"ב סובלות ממחסור חמור ברמות 25D – מרכיב מרכזי בוויטמין D.

בנוסף, סקרים רפואיים קשרו בין חוסר בוויטמין D לבין עלייה בשיעור מקרי סרטן, מחלות אוטואימוניות (בהן מערכת החיסון מייצרת נוגדנים התוקפים את הגוף עצמו), ומחלות זיהומיות. בארה"ב לדוגמה, שיעור הסובלים מסרטן בדרכי השתן, סרטן השד, סרטן השחלות וסרטן המעי, עלה ככל שקו הרוחב הגיאוגרפי התקדם צפונה. בנוסף דווח על עלייה בשיעור מחלות דוגמת טרשת נפוצה (MS), קרוהן (Crohn's) וסוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים).

ויטמין D נמצא יעיל כנגד זיהום חיידקים ווירוסים. במחקר בקרב נשים שטופלו בוויטמין D לטיפול במחלת אוסטיאופורוזיס, דווח על שיעור נמוך משמעותית של זיהום החיידק (הפוגע בדרכי העיכול), לעומת קבוצת הביקורת. 

השפעת ויטמין D על מערכת החיסון

מעבודות מחקר שנעשו בהודו, עולה כי חוסר קליני של ויטמין D מקביל להופעת זיהום חמור בדרכי הנשימה התחתונות. כמו כן, בקרב ילדים ממוצא אתיופי, נמצא קשר בין חוסר קליני של הוויטמין לעלייה של פי 13 בסיכון לחלות בדלקת ריאות.

בנוסף, מחקרים גילו כי ויטמין D מחזק את פעילות הפפטידים במערכת החיסונית האחראים על השמדת הפתוגנים – מחוללי מחלות דוגמת חיידקים, פטריות, וירוסים וכדומה. פפטידים, המיוצרים על ידי מערכת החיסון ומורכבים מחומצות אמינו (שהן גם אבני הבניין של החלבונים), מעניקים הגנה לגוף מפני מזהמים על ידי כך שהם פורצים והורסים את קרום התא שלהם.

המלצות נוספות לוויטמין D, כפי שפורסמו בגיליון אוקטובר 2009 של ה- American Family Physician*:

  • בקרב תינוקות וילדים הסובלים מחשיפה בלתי מספקת לשמש, מומלצת צריכה של ויטמין D במינון של 400 יחב"ל (יחידות בינלאומיות) ליום.
  • בקרב מבוגרים הסובלים מחשיפה בלתי מספקת לשמש, מומלצת צריכה של ויטמין D במינון של 600-400 יחב"ל ליום. 
  • בקרב מבוגרים עם חוסר בוויטמין D, מומלץ ליטול ויטמין D במינון אחזקה של 1000-800 יחב"ל ליום (פרט למקרים של תת-ספיגה).

 

INFECTION AND IMMUNITY, Sept. 2008, p. 3837–3843*