סודות הסרוטונין

השנה האחרונה הביאה את כולנו לדי הרבה מצבים מלחיצים. אם זה בגלל ההנחיות השונות, שינויים בשגרת החיים שלנו ואי הוודאות הכלכלית שיוצרים אצלנו קשיים. נוסיף על כך את החשש מפני חשיפה והידבקות בנגיפים שונים אשר מביאים רבים מאיתנו, במיוחד האוכלוסייה הבוגרת, למצב בו הם שוהים זמן ממושך בין ארבע קירות בלי להיפגש עם נפש חיה. שינויים כל כך משמעותיים כפי שחלו על כולנו ובפרט כאשר הם מתרחשים יחד, עשויים להוביל לתחושה של משבר עד כדי כך שרבים מאיתנו מתקשים להחזיק את הראש מעל המים הסוערים הללו. אז איך מנצחים את התקופה באופן טבעי?

הכירו את המוליך- סרוטונין

אחד הגורמים הפיזיולוגיים המשפיע במידה ניכרת על התחושות הללו הוא המוליך העצבי סרוטונין המוכר גם בכינוי "הורמון האושר והשמחה". חוסר בסרוטונין עלול להשפיע על התמודדות הגוף עם עומסי החיים. חשוב לדעת שבאופן טבעי במהלך עונת החורף, מתרחשת ירידה ברמות הסרוטונין כתוצאה מירידה בשעות אור השמש במהלך היום בייחוד בחודשים: דצמבר, ינואר ופברואר. כתוצאה מכך רבים מאיתנו חווים רגשות שליליים, עצבנות ודחף למתוק.

איך מעוררים את הורמון השמחה?

אחת הדרכים הידועות היא פשוט לספק לגוף יותר אבני בניין שמשמשות ליצירת סרוטונין. על טריפטופן כבר שמעתם? אם לא-  עכשיו זה הזמן. הסרוטונין מיוצר מפעילות של מספר רכיבים ובעיקר מטריפטופן שהיא חומצת אמינו חיונית לייצור של סרוטונין. חומצה זו לא מיוצרת על ידי הגוף שלנו באופן טבעי ולכן חשוב לכלול אותה בתזונה שלנו. למזון שאנו אוכלים יש השפעה רבה על המוליכים העצביים במוח שלנו.  הוא יכול לבנות את היסודות לאותם מוליכים העצביים, או להפר את האיזון.

אז איזה רכיבי תזונה טובים למטרה זו?

אגוזים וזרעים, מוצרי בשר רזה, ביצים ומוצרי חלב הם בין המוצרים העשירים יותר בטריפטופן, ומחקרים מראים כי צריכתם מעלה את הסרוטונין במוח. אבל מה עושים אם כל אלו לא עוזרים ואנחנו צריכים משהו נוסף שיגרום לנו לראות תמונת מצב קצת יותר טובה ואופטימית?

הפתרון הטבעי HTP-5 (Hydroxy tryptophan - 5)

מלבד התזונה, שלרובנו לא קל להקפיד עליה, במיוחד במצבים מלחיצים שגורמים לנו לאכול לא מסודר ולפנות למזונות לא בריאים, ישנם גם תוספי תזונה היכולים לתמוך ביצירת סרוטונין. אחד הרכיבים הוא 5HTP הנגזרת הפעילה של החומצה האמינית טריפטופן שמעלה סרוטונין. כאמור, ידוע כי רמות תקינות של סרוטונין משפיעות באופן נרחב על איכות החיים וכפועל יוצא לכך עשויים להיות יתרונות רבים.